Trendy se neustále mění a někdy to opravdu není na škodu. Pojďte si s námi připomenout nejbizarnější účesy, které byly v módě. Víte, kdo proslavil mullet a proč si renesanční ženy holily vlasy?
Není to tak dávno, co frčely dlouhé patky v emo stylu či odbarvené ostny. S podobným lookem byste dnes už neuspěli. Představujeme vám nejšílenější sestřihy historie!
Zatímco dnes touží ženy po bujné hřívě a za její zahuštění či prodloužení jsou schopné utratit nemalou částku, v dobách renesance měly jiné přání. Protože znakem krásy bylo vysoké čelo, vlasy z přední části hlavy musely pryč. Odstranit se daly různými způsoby: bolestivým vytrháváním, brusným kamenem či aplikací speciálního roztoku z nehašeného vápna a arsenu. Dámy musely být během procedury velice opatrné, přesto riziko poleptání kůže podstupovaly dobrovolně. Známé rčení, že pro krásu se musí trpět, dávalo ve čtrnáctém století opravdu smysl.
Pravým opakem renesančního účesu je ruský chubchik, kdy vlasy zakrývají pouze čelo a zbytek lebky se vyholí. Za touto bizarní image stojí vojáci, kteří si ofinu nechali narůst na protest. Nosili ji schovanou pod čepicí nebo helmou, a jelikož museli mít hlavu oholenou dohola, šlo o jakýsi projev rebelie. V padesátých letech minulého století si stejný vzhled osvojili členové pouličních gangů, zloději a gauneři, zkrátka jedinci žijící na okraji společnosti. I nyní se občas objeví nějaký odvážlivec, který se pro podobný vzhled rozhodne. Obzvlášť odpudivě pak vypadá ofinka, o kterou nositel vůbec nepečuje.
Přestože si s ním spojujeme především Jaromíra Jágra (50), jeho průkopníci se narodili mnohem dřív. Účes, který se vyznačuje krátkými vlasy na temeni i po stranách hlavy a dlouhými vzadu, nosili už starověcí válečníci. Pomáhal jim udržet krk v teple a ukázalo se, že díky němu na hlavě lépe sedí přilba. Termín mullet se ve společnosti ujal až v roce 1994, právě tehdy vyšel song Mullet Head od Beastie Boys. Populární sestřih osmdesátých a devadesátých let minulého století si získal fanoušky i v moderní době. Propadla mu zpěvačka Rihanna (34) i Miley Cyrus (29).
Koncem devadesátých let a počátkem milénia frčela u mužů peroxidová blond. A protože bylo jen málo těch, kteří měli světlé vlasy od přírody, trávili pánové u kadeřnice skoro stejně času jako jejich partnerky. Tento trend zpopularizovaly boybandy jako N’Sync či Backstreet Boys a propadl mu i frontman rockové kapely Crazy Town Epic Mazur (51). V blonďatém účesu nesmělo chybět ani dostatečné množství gelu, díky němuž vznikaly opravdu bizarní vlasové kreace. Načesané ostny patřily k těm nejvýraznějším.
Po roce 2000 se začal rodit módní hit, který nenechal chladným snad nikoho z mladé generace. Emo styl se šířil světem jako mor a kromě prapodivných outfitů měli jeho vyznavači i specificky sestříhaný účes s dlouhou patkou. Co se týče barvy vlasů, dominovala černá, často doplněná pramínkem v jiném odstínu. Růžovou preferovaly holky, modrou či zelenou kluci. Jinak se ale na rozdíly mezi pohlavími moc nehrálo. Muži si líčili oči tmavými stíny a lakovali nehty.
Zdroj fotografií: Profimedia, Shutterstock, Instagram