V jeho šatníku nechybí flitrové šaty, dokáže tančit na vysokých jehlách a s make-upem umí divy. Ivo Růžička (21) patří k předním českým drag queens. Kdy se proměnil v Dimu Arrest a jakou reakci vzbudil svým netradičním koníčkem v okolí?
Na TikToku ho sleduje přes 200 tisíc lidí a i když mu většina fandí, najdou se také ti, kteří úspěch mladému umělci vůbec nepřejí. Nenávistné komentáře do života drag performera bohužel patří. Dima Arrest už si z nich velkou hlavu ale nedělá a raději se soustředí na svůj sen.
Co vás k dragu vlastně přivedlo?
Byla to úplná náhoda. Když konečně do Česka přišel Netflix, stáhl jsem si ho a začal objevovat nové seriály. Narazil jsem na reality show RuPaul’s Drag Race, což je soutěž o titul další drag superstar. Když jsem ji viděl poprvé, připadala mi divná, nechápal jsem, co na té show lidi vidí. Pak jsem ale začal koukat víc a víc a začala bavit i mě. V roce 2016 jsem si objednal první make-up, paruku, boty a nějaký outfit a Dima se zrodila.
Jak jste přišel na jméno Dima Arrest?
Častokrát za mnou někdo přijde a začne automaticky mluvit rusky, protože si myslí, že Dima je zkrácenina jména Dimitrij. Což není. Jméno Dima mám z anglické fráze „on a dime“. To se dá volně přeložit jako levně, protože když jsem vyrůstal, tak jsme měli opravdu málo peněz a o to těžší pro mě bylo začít s dragem. A Arrest, to má spojitost s jednou mou velmi blízkou osobou, která šla do vazby a tím se můj život o dost změnil, a možná je to i jeden z důvodů, proč jsem začal dělat drag.
Dokážu si představit, že drag není zrovna levný koníček…
Ano, je finančně náročný. Dlouho jsem musel pracovat, jen abych si na drag vůbec vydělal. Dřív jsem ze show neměl tolik peněz a 80 procent výplaty z brigády šlo právě do dragu. Velkou část samozřejmě spolknou kostýmy a make-up, ale i cesty na show či tanečníci něco stojí. Zkrátka platíte všem kolem sebe. Teď už se to naštěstí otočilo a spíše z dragu vydělávám, ale celkem dlouho to trvalo. Kdybych měl odhadnout, kolik jsem za drag celkově za ty roky utratil, tak bych řekl kolem 200 tisíc určitě.
To už je slušná suma. S make-upem umíte kouzla, jak jste se naučil líčit? Vzpomenete si na svůj první pokus?
Moc děkuji za kompliment, ale určitě je ještě co pilovat. Líčit se učím vyloženě sám, občas se podívám na nějaký YouTube návod, ale většinou nějak zkouším, co mi jde a co ne a podle toho se líčím. Na svůj první pokus si dost dobře pamatuji, to bylo něco tak odporného a strašného, že když se cítím, jakože nejsem dost dobrý, tak se podívám na tu fotku mého prvního make-upu a dost mě to uklidní. Každý někde začínáme, a proto mám velký respekt ze začínajících queens. Já na tom začátku nebyl zas tak dávno.
A co by měla mít každá drag queen v šatníku?
Cokoliv, co jen chce. A to je na tom to krásné. Důležitou součástí jsou paruky, boty a kostýmy. Jednou jsem si pořídil dokonce i umělá prsa. Dal jsem za ně zhruba tři tisíce, ale nosím je minimálně. Vypadají sice skvěle, jenže je to něco tak nepohodlného, že si je oblékám pouze tehdy, když si to žádá situace.
Když jste v dámském převleku, preferujete oslovování v ženském rodě, nebo je vám to úplně jedno?
Určitě je mi to jedno. Já sám mluvím z 95 % v mužském rodě, i když třeba moderuji. Nevím proč, ale je mi to nějakým způsobem příjemnější. Samozřejmě mi ale absolutně nevadí, když mě někdo oslovuje v rodě ženském. Koneckonců se za ženu převlékám.
Zajímalo by mě, jak reagovali na Dimu vaši rodiče? Podporovali vás už od začátku?
V tomhle mám štěstí. Rodiče i kamarádi Dimu vzali naprosto bez problémů. Moji rodiče už byli i na mých vystoupeních, taťka dokonce s kamerou v ruce. Byl se mnou i jako doprovod v Česko Slovensko má talent. Vím, že ne každý drag performer má v tomto ohledu takové štěstí jako já, proto si toho nesmírně vážím.
Česko Slovensko má talent jste sice nevyhrál, ale talent máte určitě. Svědčí o tom i počet sledujících na vašich sociálních sítích. Vnímají lidé v Česku drag pozitivně?
Všímám si, že ho tu lidé vnímají mnohem lépe a opravdu děláme obrovské pokroky. I česká drag scéna jako taková se velmi rozrůstá, což nám všem pomáhá dostat se do mainstream komunity a drag do popředí. Pamatuju si, že když jsem se v roce 2017 někoho zeptal, jestli ví, co je drag nebo se mu to snažil vysvětlit, nikdo nevěděl, o čem je řeč. Teď už se setkávám spíše s většinou, která ví, a s menšinou, která neví.
Možná, že znali spíš termín travesti show. Liší se vůbec v něčem od dragu?
Podle mě jsou to jen dva rozdílné styly. Naše mladší generace používá výraz drag, starší generace převážně travesti. Pod travesti si lidé představí, jak umělkyně napodobují různé zpěvačky – například Tinu Turner, Helenu Vondráčkovou a podobně. No a u dragu si lidi představí takový modernější, západnější styl. Možná bych řekl, že travesti je první generací dragu. A drag, jak tomu říkáme my, je druhá. Travesti umělkyně jako například Vlasta Wild nebo ChiChi Tornado zde účinkovaly ještě předtím, než jsem byl na světě. Mám k nim obrovský respekt, protože nám všem vlastně prokopaly cestu.
Máte zkušenost také s hejtry?
S hejty se setkávám každý den a už to se mnou ani nic nedělá. Samozřejmě jsou věci, které se mě pořád dotknou, ale když mi někdo napíše, že jsem bu*erant, už to se mnou nehne.
Kdo za nenávistnými komentáři většinou stojí?
Hejtry máme bohužel opravdu ve všech generacích, ale nejvíc nenávistná skupina jsou děti do cca 14 let a pak dospělí nad 30 let. Samozřejmě to je jen můj pohled na věc. S největšími dávkami hejtu jsem se setkal na TikToku a na Facebooku. Každý je za obrazovkou hrdina, ale nikdy se mi nestalo, že by za mnou někdo na ulici přišel a řekl mi ten hejt osobně. Chodí se jen fotit.
Pojďme k veselejšímu tématu: Jak vypadá vaše show? Co vše se děje na pódiu?
Rád vystupuji na písničky, které pro mě zrovna v daném období něco znamenají. Rád drag show přirovnávám k tomu, že když si ve dvě ráno posloucháte písničky a představujete si, jak jste ve videoklipu, to je ta show. Můžete vzít písničku, obléct se a namalovat se na ni dle svých představ a vyjádřit svoje emoce, co ve vás ta písnička evokuje. Je to pro mě strašně důležité. Po každé drag show se cítím lépe, že jsem ze sebe dostal to, co jsem potřeboval dostat ven. Někdy to může být emotivní, většinou mám ale radost a vystupuji na energické písničky, u kterých kopu, padám, dělám hvězdy, dipy a podobně. Je to opravdu různé. Zároveň musím samozřejmě myslet na publikum, co se mu líbí. Když vystupuji pro publikum ve věku 18-25 let, nebudu vystupovat na lidovky, když pro starší 40-60 let, nebudu vystupovat na Nicki Minaj, protože jim to nic neříká.
Jaká hudba vás momentálně nejvíc baví?
Poslouchám a miluji zpěvačky Dua Lipa, Ariana Grande, Paloma Faith, nebo třeba Katy Perry.
Kde vás mohou fanoušci vidět?
Momentálně nemám konkrétní stálé místo, ale vystupuji všude možně, kam si mě objednají. Veškeré moje budoucí vystoupení dávám stále na svůj Instagram. V případě zájmu mě mohou sledovat tam.
A ještě poslední otázka: Co máte v plánu do budoucna?
Rád bych se víc rozvíjel v dragu i na sociálních sítích. Mým největším snem je být finančně nezávislý, dělat co mě baví a vydělávat tím. Troufnu si říct, že to chce asi většina lidí. Zároveň se ale potřebuji soustředit na svůj osobní život. Poslední dobou jsem byl hodně zaneprázdněný budováním své kariéry a vybralo si to daň. Pohybovat se v činnosti, která zahrnuje konstantní pozornost od veřejnosti, dokáže být velmi náročné a musím se naučit rozlišovat, co je práce a co ne. Já tak trochu pracuji vlastně od momentu, co vstanu, až po moment, kdy jdu spát a začíná se to na mě podepisovat. Takže jeden z mých cílů do budoucna je určitě i dát si pohov, nestresovat se tolik a hlavně soustředit se více na lidi, kteří jsou v mém životě důležití.
Zdroj fotografií: Ridoys Photos, archiv Dimy Arrest a Instagram