Pěkné počasí, kterého si snad budeme i nadále užívat, vybízí k aktivitám venku. A nechcete-li se jen procházet, běhat nebo jezdit na kole či kolečkových bruslích, máme pro vás tip, jak si pořádně individuálně zasportovat: Parkour.
Tréninkovou metodu plnou překážek můžete praktikovat nejen na speciálních hřištích, ale třeba i při cestě do práce nebo na dovolené.
I když to tak na první pohled nemusí vypadat, za tréninkem parkouru stojí roky tréninku. Jestli ho chcete dělat pořádně, připravte se na tvrdou dřinu. Oslovit můžete certifikovaného instruktora, nebo, když v blízkosti žádný není, pomůže jiný traceur, ale ten nemusí být dostatečně zkušený a mohl by přecenit vaše schopnosti. „Při úvodních lekcích vás čeká šest měsíců intenzivního posilování celého těla, možná i redukce hmotnosti a úprava stravy. Co mě překvapuje, že někteří začátečníci neumí udělat ani kotoul nebo se normálně odrazit a přitom chtějí umět do 14 dní salto vzad,“ říká instruktor parkouru Michal Filipin.
Trénink začíná pádovými technikami, posilováním – sed-lehy, hlubokými dřepy, výskoky na schody či chůzi po čtyřech se zády horizontálně se zemí (v pozici stolu) – tzv. crawlingem. Nejprve je třeba naučit se s tělem pracovat tak, abychom ho nijak nepoškodili, a to ani do budoucna. „Na začátku je důležité, aby si každý uvědomil, co mu hrozí, pokud neposlechne své tělo, přecení své síly nebo podcení konkrétní podmínky, ať už povětrnostní nebo na daném místě. Jinak jde ale o sport jako každý jiný, pokud ho učí zkušený instruktor, který děti na překážkách jistí, nemusí z něj mít rodiče obavy,“ vysvětluje Filipin.
Vydat se na parkourovou dráhu můžete i bez instruktora. Tipy a triky pro to získáte na YouTube nebo jednodenních tréninkových setkáních, takzvaným jamech. „Parkour se naučíte v parkourových klubech, v sokolských jednotách, DDM, nebo spolcích, které pro tuto činnost získaly živnost. Stejně tak se konají individuální lekce s profesionálními instruktory. Zkontrolujte si, zda má instruktor licenci, protože jen takový vás naučí parkour bezpečně,“ doplňuje Filipin. Parkour by neměli učit trenéři gymnastiky a všestrannosti, kteří nemají pro parkour doškolení. Nemusí totiž znát veškerá rizika. Jak ale Filipin dodává, v základní verzi je parkour jedním z nejbezpečnějších sportů, a to dokonce i pro seniory.
Úvodní foto: Profimedia