Před jednadvaceti lety došlo k největšímu teroristickému útoku na území Spojených států. Skupina 19 příslušníků militantní islamistické organizace al-Káida unesla čtyři dopravní letadla, jimiž chtěla útok provést. Ve třech případech se jim jejich plán bezezbytku vydařil.
Spojené státy se probouzely do nového pracovního dne. Nic nenasvědčovalo tomu, že by se měla poklidného úterního rána 11. září 2001 odehrát série koordinovaných teroristických útoků, která na další léta ovlivní americkou a mezinárodní bezpečnostní politiku.
Kolem osmé hodiny ranní, v rozmezí několika desítek minut, startují z amerických letišť čtyři lety. Na jejich palubách je kromě stovek pasažérů i devatenáct speciálně vycvičených únosců. Osmnáct z nich je občany Saudské Arábie, jeden občanem Egypta. Jejich cílem jsou symboly americké společnosti – dvě věže Světového obchodní centra v New Yorku, budova amerického ministerstva obrany Pentagon a (s největší pravděpodobností) washingtonský Bílý dům, nebo Capitol.
Let American Airlines 11 odstartoval v 7:59 tamního času z letiště v Bostonu, let měl mířit do Los Angeles. Na jeho palubu nastoupila i pětice únosců, mezi nimi je i velitel celé operace, egyptský občan Muhammad Atta. Patnáct minut po startu se únoscům podařilo ovládnout letadlo. Pilotáž přebral právě Atta. Letadlo navedl směrem k New Yorku a v 8:46 s ním v rychlosti 790 km/h narazil do severní věže Světového obchodního centra. Nikdo z 92 osob na palubě neměl šanci náraz přežít. Při nárazu došlo k okamžitému vznícení leteckého paliva a severní věž WTC začala hořet. Lidé, kteří jsou tou dobou v patrech nad úrovní nárazu, jsou v budově uvězněni.
V médiích se okamžitě začnou objevovat zprávy o nárazu letadla do jedné z věží WTC, nejdříve se spekuluje o možné nehodě. Tato alternativa je ale o 17 minut později prakticky vyloučena. Stovky zvědavců tou dobou upírají pohledy na dým valící se ze severní věže v místě nárazu. Na věže jsou namířeny desítky kamer. V plném proudu je evakuace zasažené věže, a na místě již operují záchranné složky.
V 9:03 se ale stane něco nemyslitelného, dochází k dalšímu devastujícímu impaktu. Let United Airlines 175 narazil v rychlosti 950 km/h do jižní věže Světového obchodního centra. V tu chvíli je již jasné, že se nemůže jednat o nehodu, ale že se naopak jedná o cílený teroristický útok v samém srdci Spojených států. I na palubě letu 175 neměl šanci nikdo přežít, zahynulo všech 65 osob na palubě včetně všech teroristů. Nedlouho poté byl Federální leteckou správou uzavřen americký vzdušný prostor. Piloti všech vnitrostátních linek dostali pokyn k okamžitému přistání. Tou dobou se už zprávy o teroristickém útoku šířily ve všech světových mediích a svět tyto události sledoval prakticky v přímém přenosu.
Ve vzduchu byla ale stále dvě letadla s teroristy na palubě. Let American Airlines 77, který startoval z washingtonského Dullesova mezinárodního letiště, narazil v 9:37 do budovy Pentagonu. Na palubě zahynulo všech 64 lidí na palubě a dalších 125 jich zahynulo v budově samotné.
O 22 minut později v 9:59 se k zemi řítí jižní věž WTC, v tu dobu se v ní ještě nachází stovky lidí. V tu chvíli už nemá řízení letového provozu více jak půl hodiny kontakt s poslední uneseným letadlem. Let United Airlines 93 se v 10:03 zřítil v Pensylvánii poté, co se pasažéři pokusili proti teroristům bojovat a získat nad letadlem kontrolu. Nikdo ze čtyřiačtyřiceti osob na palubě nepřežil. O necelou půl hodinu později se v důsledku požáru, který měl devastující účinek na vnitřní integritu stavby, k zemi zřítila i severní věž WTC.
Celkem si útoky z 11. září vyžádaly více než tři tisícovky obětí pocházejících z devadesáti zemí. Americká administrativa vedla zevrubné vyšetřování, jehož závěrem bylo, že je za útok zodpovědná organizace al-Káida vedená teroristou a saúdskoarabským multimilionářem Usámou bin Ládinem. To vedlo k tomu, že byla Spojenými státy přijata nová strategie – válka s terorem, která vyústila v americkou intervenci v Afghánistánu a k dalším zásadním změnám americké bezpečnostní politiky, které měly zásadní dopad i na celkovou geopolitickou situaci v následujících letech.
Úvodní foto: Profimedia