Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
Lifestyle

Nejlepší bydlení pro studenty: Koleje, společný pronájem i gauč u tety, pozor ale na podvodníky

Karin Šnýdrová
20. 09. 2022

Život vysokoškoláka se netočí pouze kolem esejí a divokých párty. Realita je mnohem drsnější. Aby mohl studovat vysněnou školu, musí se často přestěhovat do jiného města. A s tím souvisí i nové bydlení. Pronájem bytu si člověk bez stálého zaměstnání ale nemůže dovolit. Sežene v dnešní době střechu nad hlavou student, který se nedostane na kolej? 

Služeb mamahotelu nemůže při studiu každý využít. Rodiče bydlí často na opačném konci republiky. Protože dojíždění na prezenční výuku nepřipadá kvůli vzdálenosti v úvahu, je nutné, aby se student postavil na vlastní nohy. Proč by se měl na kolej přihlásit včas a jaké jsou jeho možnosti, když svou příležitost propásne? 

Taneční s rozpočtem omezeným: Ty nekrásnější šaty, za které dáte maximálně 1500 Kč, i dostupné obleky

Karin Šnýdrová / 19. 09. 2022

Vysokoškolské koleje 

To, že vaše škola nabízí ubytování pro studenty, ještě neznamená, že máte vyhráno. Přihlášku na koleje je třeba vyplnit dostatečně s předstihem. Univerzita Karlova, která má k dispozici studentské koleje v Praze, Plzni, Hradci Králové a Brandýse nad Labem spouští online rezervační systém například už začátkem května. „Přednost mají již bydlící studenti a studenti či žadatelé o studium na Univerzitě Karlově. Ve třetím kole podávání žádostí o ubytování mohou pak podat žádost i studenti jiných vysokých škol,“ vysvětluje systém přihlášek Miroslava Hurdová, ředitelka oddělení Koleje a menzy Univerzity Karlovy. 

Ceny kolejí se liší nejen dle lokality, ale také podle počtu lůžek v pokoji a vybavení místnosti. „Nejlevnější ubytování v Praze v centru vyjde na 87 Kč za jednu osobu na jednu noc ve čtyřlůžkovém pokoji,“ říká Miroslava Hurdová a zároveň poukazuje na fakt, že od roku 2019 (mimo období covidu) registrují zvýšený zájem studentů o ubytování na kolejích. V tuto chvíli už mají veškeré kapacity zaplněny. Pokud máte budget na náklady za bydlení téměř nulový, můžete vyzkoušet ještě ubytovací stipendium. Zeptejte se na studijním oddělení, kde vám osvětlí podmínky. 

Ačkoliv budete možná muset přetrpět bordelářského spolužáka a časté párty, na koleji najdete studijní parťáky i kamarády na celý život

Spolubydlení s kamarády  

Malá garsonka není pro jednu osobu většinou výhodným řešením. V hlavním městě se nájem za jednopokojový byt pohybuje zhruba od 10 do 20 tisíc, takže se vyplatí pronajmout větší prostor a podělit se o něj s někým dalším. „Do bydlení v Praze bych nemohl investovat víc jak 12 tisíc korun měsíčně, přestože si přivydělávám. Díky tomu, že mám v bytě spolubydlícího, platím momentálně pod deset tisíc,“ vysvětluje Petr Skácelík, student Vyšší zdravotnické školy v Praze, jehož hlavním požadavkem pro spolubydlení je samostatný a neprůchozí pokoj. Za sebou už má ale i punkovější zkušenosti. Při studiu germanistiky na Univerzitě Palackého v Olomouci bydlel v třípokojovém bytě v šesti lidech. Jestliže se nebojíte absolutní ztráty soukromí, dohodněte se s partou kamarádů a sežeňte si byt třeba v novostavbě s velkou terasou. Cena za nájem se sympaticky rozloží a každý z vás zaplatí jen pár tisíc. 

Pronájem samostatného pokoje 

V případě, že nemáte přátele, kteří by byli ve stejné situaci jako vy, budete si muset poradit sami. Poohlédněte se po inzerátech ve facebookových skupinách i na realitních portálech. Poptávka po pronájmu samostatného pokoje ale neuvěřitelně roste, proto je fajn s hledáním neotálet. „V důsledku energetické krize a stoupajícím nákladům na bydlení je patrné, že část zájemců začíná o něco častěji hledat samostatné pokoje než celé byty. Letošní nárůst těchto dotazů je zatím dokonce vyšší než nárůst poptávky po pronájmech bytů obecně,“ upřesňuje Hana Kontriš, manažerka týmu inzertních služeb Sreality.cz.  

Pokud chcete mít soukromí i ve sdíleném bytě, trvejte na samostatném neprůchozím pokoji

Pozor na podvodníky

I z pronajímatelů se však mohou vyklubat podvodníci. Dávejte si pozor a nenechte se napálit. „Podvodné inzeráty mají vždy velmi podobné údaje – nízká až nereálná cena pronájmu, designové fotografie, heslovitý text. V textu někdy chybí háčky a čárky a inzerent požaduje komunikaci pouze přes e-mail. Někdy jsou inzeráty zadávány přímo pod realitní kanceláří, do které podvodníci získali podvodným jednáním přístupy. Doporučuji vždy kontaktovat zadavatele telefonicky a kontakt ověřit. Zpozornět byste měli i tehdy, pokud inzerent žádá zálohu výměnou za zaslání klíčů nebo zmiňuje různé podmínky pro zisk pronájmu, které jsou osobní povahy,“ varuje před podvodníky Hana Kontriš a dodává: „Nezapomeňte si také zjistit výši cen poplatků a záloh za energie a služby, které mohou v dnešní době činit významnou položku ve vašem rozpočtu vyhrazeném na bydlení.“

Spolubydlení se seniorem 

Spolubydlení se nemusí týkat jen lidí se stejným datem narození. Nápad na mezigenerační soužití si Alena Růžičková s manželem vypůjčila z Francie, navázala spolupráci s tamní organizací a zprostředkovala tuto možnost i českým občanům. „Princip je velmi jednoduchý. Senior, který má volný pokoj, ubytuje studenta výměnou za finanční příspěvek a závazek pomoci. Senior může získat finanční přilepšení k důchodu, výpomoc v domácnosti a společnost. Student na druhé straně klidné, finančně dostupné bydlení. Existují tři typy spolubydlení: Bezplatné, solidární a ekonomické,“ popisuje Alena Růžičková. Čím méně budete platit, tím více byste seniorovi měli vypomáhat například s úklidem či nakupováním. Do projektu Být Spolu, který zatím cílí pouze na Plzeň se mohou přihlásit nekuřáčtí studenti ve věku 18-27 let. 

Od starší generace se toho můžete hodně naučit a vy jí naopak můžete pomoct třeba s novými technologiemi

Gauč u tety

Další možností, jak přijít k ekonomickému bydlení, je zapátrat v příbuzenstvu. Nebydlí v Brně sestřenice vaší babičky? Nežije mámina známá v Praze? Poproste je o dočasnou pomoc a složte hlavu třeba u nich na gauči. Samozřejmě za malý poplatek. „Dobré účty dělají dobré přátele. A i když se jedná o bydlení u známých nebo rodiny, vždy se vyplatí mít vše ošetřené písemně – rodinné vztahy jsou různé. A pokud starší teta nabídne synovci bydlení, nabídka by měla být oboustranně výhodná. Synovec získá bydlení a teta finanční příspěvek, díky kterému bude moc zvládnout inflaci a zdražování,“ vysvětluje Jan Škrabánek ředitel Bezrealitky, který studentům radí situaci nepodceňovat. „Průměrná doba hledání nájmů se dnes vzhledem k poptávce prodlužuje o týdny a je opravdu možné, že první dny školy bude muset strávit na gauči u známých,“ dodává závěrem Jan Škrabánek.

Nebojte se elegance, inspirujte se u studentů elitních škol poloviny minulého století

Karin Šnýdrová / 29. 08. 2022

Nejhezčí batohy nejen do školy: Letí minimalismus, ruksaky jako po dědovi i kráva

Karin Šnýdrová / 22. 08. 2022

Zdroj fotografií: Shutterstock

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM