Říkali jste si už někdy, že se vám ztrácí věci, přemísťují se z místa na místo nebo je dokonce někdo používá bez vašeho vědomí? Nemusíte být tak daleko od pravdy, možná zažíváte takzvaný phrogging.
Možná jste o tomto pojmu ještě nikdy neslyšeli, přestože jste ho zažili. Má hodně blízko ke squattingu, takový phrogger by vás měl ale děsit o dost víc. Jaký je tedy rozdíl?
Kdo by ho v dnešní době neznal? Pojem, který popisuje obývání soukromé, avšak prázdné, nemovitosti bez povolení vlastníka. Squatter je člověk, který se bez dovolení nastěhuje do cizího, většinou opuštěného, zchátralého nebo jinak neobyvatelného, domu či bytu, aniž by měl s majitelem smlouvu a cokoliv mu zaplatil, užívá ho jako svůj majetek. V některých zemích, například v Nizozemí, Velké Británii nebo Brazílii, jsou pak squaty naopak běžné, mají ale svá pravidla. Jedním z možných využití je sociální bydlení, kdy majitel objektu nastaví nájemné sociálního charakteru. Squatteři, nevyhledávají-li konflikty, pak většinou vdechnou budovám i blízkému okolí nový život.
Je tu ale něco mnohem horšího, než je squatting, a to phrogging. V takovém případě totiž phrogger zadarmo nejen obývá nemovitost a odebírá elektřinu, ale především žije přímo s vámi. Je to prostě člověk, který nemá kde bydlet, a tak tajně žije v domě jiné osoby. Většinou se ukrývá v méně využívaných částech budovy jako jsou půda, sklep nebo garáž. Mnohdy také přebývá přímo ve zdech domu. Jeho motivem může být jak samotný dům, tak obyvatelé a třeba snaha připravit je o rozum. Údajně došlo i k případu, kdy se phrogger ještě před odhalením přestěhoval spolu s obyvateli původního bytu do nového.
Chránit se před phroggery můžete hned několika způsoby: Pořiďte si světla snímající pohyb, alarmy nebo bezpečnostní kamery, které viditelně nainstalujete. Pravidelně také kontrolujte všechny místnosti včetně garáží a přístavků, obzvlášť, začnou-li se vám ztrácet, objevovat nebo přesouvat věci. A ztratíte-li klíče, rozhodně vyměňte zámky. Jelikož není tento jev ještě příliš známý, může se řada lidí domnívat, že jde o duchy a v bytě jim straší.
Říkáte-li si, že to určitě není možné, vyvedeme vás z omylu. Mezi nejčerstvější zaznamenané události patří ta ze Spojených států, kdy phrogger v cizím bytě nejenom žil a vařil si, ale dokonce nosil oblečení majitelů, přes webkameru jejich notebooku je sledoval a psal si o nich poznámky na jejich počítači. Naopak jeden z těch starších případů z 80. let popisuje 17letého může ukrytého ve zdech domu dívky, kterou byl posedlý. Schválně vydával divné zvuky, měnil televizní kanály a dělal další strašidelné věci.
Na phroggera narazili vloni i v Austrálii, kdy si matka tří děti začala všímat zajímavých věcí, které z různých důvodů nemohli udělat její potomci – třeba zapnuté spotřebiče nebo napůl uvařené jídlo. Policie následně v jejím bytě našla otevřený průlez a známky toho, že tam někdo tajně žil. Konkrétního člověka ale neodhalila. V roce 2008 pak našel ve svém šatníku phroggerku Japonec, který si jí nejprve všiml na kamerách z bytu. Zaznamenaly, jak brala jídlo z jeho lednice.
A asi nejznámější případ je starý zhruba deset let, kdy zpěvák George Michael našel pod podlahou svého vyvýšeného domu stalkerku. Byla tam čtyři dny a prozradil ji hluk, který dělala.
Phrogging vám více přiblíží dokument stanice Lifetime Phrogging: Hider in my house, ve kterém je zaznamenáno hned 20 případů tohoto jevu. Na Netflixu pak narazíte i na film Máš někoho doma, který má ale se skutečným phroggingem společného jen málo.
Úvodní foto: Shutterstock