Kdo je v parkouru opravdu dobrý a koho se vyplatí sledovat, pokud se rozhodnete do této pohybové aktivity, při které zpevňujete a posilujete celé své tělo, také zapojit. Obliba sociálních sítí roste a tím pádem i vliv jejich přispěvatelů. Kdo z parkouristů, lépe řečeno traceurů, tedy „ve svém oboru“ vyniká a čím? A máme nějaké takové osobnosti také v Česku?
Pojďme si pro začátek připomenout, co to parkour vlastně je. Jde o pohybové umění stojící mimo zaběhnutý systém pravidel, ve kterém jsou určité prvky rebelie – díky své fyzické a psychické zdatnosti a trénovanosti se dostáváte někam, kam většina populace jen tak nemůže (na lešení, komíny, mosty, vysoké zdi nebo střechy).
A zároveň se podle instruktora parkouru Michala Filipina přemisťujete rychleji, než byste čekali: „Když k tomu ještě přidáte nějaký freerunnig nebo tricking, při pohledu na vás se zkrátka zatají dech a mnozí řeknou, že jste hustý. Přitom jen využíváme fyzikálních zákonitostí a zkoumáme postupným tréninkem své tělo.“
Těšit se ale v této disciplíně oblibě followerů není až tak snadné, jak se může zdát. Musíte tomu obětovat, tak jako u většiny zálib a aktivit, téměř všechen svůj čas. „Z mého pohledu je třeba opravdu hodně trénovat, natáčet videa, setkávat se s lidmi, cestovat po světě a hlavně skákat věci, které ostatní neskáčou. Důležité ale také je dopracovat se k tomu všemu postupně, abyste se nezničili hned na začátku,“ vysvětluje Filipin. Přestože se zdá, že jde o velmi náročnou sportovní aktivitu, do které se odváží jen málokdo, opak je pravdou. Parkourových celebrit je mnoho. Podstatné je ale říci, že tito traceuři skáčou už řadu let a jejich napodobováním riskuje začátečník zdraví nebo dokonce i život.
Možná je to pro někoho překvapením, ale mezi významné traceury patří i ženy. Jejich styl je však – oproti mužům – estetičtější, čistší a méně agresivní. A některé z nich se v parkouru řadí do top žebříčku. Na sociálních sítích se vyplatí sledovat například Silke Sollfrank alias Silkyzigzag, Sydney Olson, Lynn Jung nebo Nou Diorginu Man jako medailistku Art Of Motion nebo World Games.
Z mužů vás pak svými triky určitě překvapí Dominic di Tomasso alias Dom Tomato, Erik Mukhametshin jakožto přesný zastánce východního parkouru (tvrdé dopady a velké výšky) nebo Ed Scott, medailista slavných soutěží Ninja Warrior, Art Of Motion nebo Airwipp. „Pro mě osobně zůstanou celebritami David Bell a Sébastian Foucan, který své umění dokonce předvedl v bondovce Casino Royale. Skvělý traucer je také Simon Nogueira, kterého ale vážně nenapodobujte – běhá po střechách a jde opravdu za hranici. Výkonnostně tak trochu mimo špičku pak stojí TheJimmyTheGiantUK, který má ale zase úžasné encyklopedické poznámky ze světa parkouru,“ doplňuje Filipin.
A jak jsou na tom Češi? Z těch vás uchvátí třeba světově známý Mikeš Kořínek, Tomáš Zonyga, skvělý traceur a pedagog, také Taras Povoroznyk alias Tary – stálice, která se podílela na velké popularitě parkouru v Česku. Nebo Jakub Hasha Hašek – kaskadér a reprezentant ČR ve World Chase Tag. Z žen se mezi výborné traceurky řadí například Romana Hladíková, Kateřina Hausková, Kateřina Krčmářová nebo závodnice v gymnastickém parkouru Adéla Měrková.
Úvodní foto: Profimedia