Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
Ostatní

Bestie v čele protektorátu: Před 81 lety se vlády ujal Kat českého národa, jeho řádění zastavili hrdinní parašutisté

Avatar photo Václav Šilpoch
27. 09. 2022

Nová etapa nacistické okupace českých zemí nastala 27. září 1941 s nástupem zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tento Obergruppenführer SS, kariérní nacista a zastánce myšlenky konečného řešení židovské otázky, bezohledně prosazoval politiku germanizace českého národa.

Možná i proto získal přezdívku Kat českého národa. Přítrž jeho řádění udělali českoslovenští parašutisté

Stingův Angličan v New Yorku, The Clash volající z Londýna i Bruce Springsteen v ulicích Philadelphie aneb Názvy měst ve slavných písních

Pavel Kučera / 26. 09. 2022

Syn hudebníka

Reinhard Tristan Eugen Heydrich se narodil do rodiny hudebního skladatele a operního pěvce Richarda Bruna Heydricha. Měšťanská rodina Heydrichů žila v Halle nad Sálou nedaleko Lipska, kde jeho otec působil také jako ředitel místní konzervatoře. Reinhard měl dva sourozence, starší sestru Marii a mladšího bratra Heinze-Siegfrieda. V dětství byl pro svůj vysoko položený mečivý hlas terčem posměchu spolužáků, kteří ho častovali přezdívkou Icik, kterou naznačovali, že má židovský původ. Nebylo to naposledy, kdy mu byl přisuzován židovský původ, ačkoli kořeny v Izraeli neměl, možná i to v něm mohlo vyvolat jeho aktivní antisemitistické postoje. 

Na konci první světové války, to bylo Heydrichovi 14 let, se připojil k jedné z pravicových polovojenských organizací vznikajících v poválečném Německu, označované jako freikorps. Angažmá bylo vzhledem k jeho věku spíše formální. Žádných akcí namířených zejména proti bolševikům se aktivně neúčastnil. Po dokončení gymnázia nastoupil k námořnictvu, nejprve absolvoval důstojnickou školu v Kielu. Do aktivní služby byl nasazen na křižníku Berlin. V roce 1931 ho jedna dívka obvinila z toho, že ji přivedl do jiného stavu a následkem této aféry bylo jeho propuštění z námořnictva.

Kariérní nacista

K NSDAP Heydricha přivedla jeho snoubenka Lina von Osten v roce 1931, téhož roku vstoupil do SS. Následujícího roku založil Bezpečnostní službu – Sicherheitsdienst (SD). Jeho význam v rámci nacistických struktur rostl. Výrazně se zapojil i do přípravy takzvané Noci dlouhých nožů, při které došlo k Hitlerem nařízeným čistkám ve snaze eliminovat vliv Ernesta Röhma a jeho organizace SA. V roce 1939 Heydrich stanul v čele nově vytvořeného Hlavního úřadu říšské bezpečnosti. Ten vznikl sloučením tajné státní policie, bezpečnostní služby a kriminální policie. Úkolem úřadu bylo bojovat proti veškeré politické opozici ale i proti osobám s „nevhodným“ rasovým původem.

Zastupující říšský protektor

Faktickou moc v protektorátu držel Říšský protektor v Čechách a na Moravě. Jako přímý zástupce Adolfa Hitlera potvrzoval členy protektorátní vlády a také disponoval právem veta, pokud určitá protektorátní nařízení podle něj neodpovídala zájmům Německa. Funkci protektora zastával od března 1939 nacistický politik a veterán první světové války Konstantin von Neurath. V Berlíně však nepanovala spokojenost s tím, že nebyl s to vypořádat se s domácím odbojem, bylo tedy rozhodnuto, že bude fakticky nahrazen Heydrichem. 

Heydrich přiletěl do Prahy 27. září 1941 a okamžitě začal úřadovat, ačkoli formálně vstoupil do funkce až o den později. Okamžitě po jeho příletu byl gestapem zatčen a vyslýchán ministerský předseda Alois Eliáš. Ve svém nástupnickém projevu z 2. října 1941 Heydrich zdůraznil charakter své germanizační politiky, jejímž nástrojem se během jeho působení stalo vysídlování obrovského území, ale i ještě důraznější rasová perzekuce, zejména pokud šlo o židovské obyvatelstvo. Samozřejmostí byl tvrdý postup vůči domácímu odboji. 

Útok 

Brutální postup nového zastupujícího protektora, vyvolal patřičnou reakci i u československého zahraničního odboje. Světu bylo nutné dát najevo, že československý odboj stále žije. Bylo tedy rozhodnuto o útoku na některého z představitelů nacistické moci. V úvahu připadali K. H. Frank a Reinhard Heydrich. Cílem výsadkářské operace Anthropoid se stal právě nový zastupující protektor. Dne 27. května 1942, tedy přesně osm měsíců poté, co Heydrich přistál v Praze, provedla skupina parašutistů úspěšný útok. Heydrich byl při něm zraněn, a ačkoli zranění nevypadala zprvu jako vážná, Heydrich 4. června 1942 zemřel v nemocnici na Bulovce.

Jeho smrt však nezůstala bez následků, nacistický režim okamžitě rozjel vlnu těžkých represí známých jako heydrichiáda, která stála stovky životů odbojářů i nevinných spoluobčanů. Útok provedený československými parašutisty ale také znamenal jeden z největších úspěchů zahraničního odboje a signál pro celý svět, že se odboj nevzdává ani v tváři v tvář zdánlivě bezvýchodné situaci.

Dívka s kolem, sokolové i montér: Nenápadní hrdinové, kteří přispěli k likvidaci Heydricha

Václav Šilpoch / 30. 05. 2022

Chlebíčky s příchutí smrti: Před 81 lety připravil hrdinný český premiér kolaborantským novinářům pohoštění s tyfem a tuberkulózou

Václav Šilpoch / 19. 09. 2022

Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM