V říjnu slavíme Den učitelů. A i když si možná myslíte, že učitel musí být konzervativní a usedlý člověk, který nejraději někoho vyvolává a dává poznámky, existuje řada hudebních hvězd, které kdysi pracovaly za školní katedrou.
Zatímco Česko a Slovensko den učitelů už od roku 1955 slaví 28. března, tedy v den výročí narození Jana Amose Komenského, v mnoha dalších zemích světa se slaví Mezinárodní den učitelů, který v roce 1994 vyhlásila Organizace spojených národů, 5. října.
Dost možná nejznámějším příkladem hudebníka, který kdysi učil, je Gordon Sumner alias Sting. Ještě předtím, než založil skupinu The Police, hrával po barech ve svém rodném Newcastlu s jazzovou kapelou, ovšem přes den na jedné tamní střední škole vyučoval angličtinu a také trénoval fotbalový tým. Později se však z Newcastle odstěhoval do Londýna a s kapelou The Police ovlivnil směřování popové a rockové hudby jako málokdo ze svojí generace. Připomínkou jeho učitelských let je skladba Don’t Stand So Close To Me, jejíž text je o dívce, která zahoří láskou ke svému učiteli. Sting však vždycky rezolutně popíral, že by se jednalo o jeho osobní zkušenost. V klipu písně však opět za katedru ochotně usedl.
Kanadská electroclashová divoženka Merrill Nisker alias Peaches je opravdu ostrá paní. Její desky, klipy i živá vystoupení jsou plná velmi otevřených sexuálních narážek a temnoty. Ještě než však vydala svoji desku, kterou pojmenovala příznačně Teaches Of Peaches (tedy Nauka o broskvičkách, dvojsmysl je tu snad každému jasný), věnovala se práci s dětmi. Na jedné základní škole v Torontu vedla kroužek tance, zpěvu a herectví. Tuto profesi opustila, až když se stala profesionální hudebnicí. Vzhledem k řečenému je docela příznačná historka, podle níž Peaches nastartovala hudební kariéru svojí srílanské kamarádky jménem Maya Arulpragasm, když jí věnovala bicí automat a ukázala, jak se s ním pracuje. Dnes tuto její kamarádku známe coby globální hvězdu pod jménem M.I.A. Ostatně, jak Peaches říká ve svém prvním hitu Fuck The Pain Away: „Choďte do školy, protože to je nejlepší.“ A není to myšleno ironicky.
Koho si naopak za školní katedrou dovedeme představit velmi dobře, protože jako středoškolský učitel vypadal vlastně i během svých nejslavnějších let, je Artur Garfunkel, někdejší polovina pěveckého dua, které tvořil s Paulem Simonem. Vystudovaný matematik se svojí lásce věnoval dokonce i v dobách, kdy s kolegou Simonem vévodili hudebním hitparádám. Garfunkel, který nebyl tolik zaměstnán skládáním písní (to byla Simonova práce), si totiž během té doby udělal z matematiky doktorát. Když se dvojice Simon & Garfunkel rozpadla, prostě se k učení vrátil. V letech 1971-1972 vyučoval matematiku na jedné střední škole v Connecticutu. Schválně, umíte si představit, že by k vám do třídy napochodoval někdo, kdo je slavný jako dnes třeba Chris Martin z Coldplay, a prohlásil, že je váš nový matikář? I takové věci se dějí.
Těžko si představit někoho z rockových hvězd, kdo by za školní katedru, která zosobňuje respekt, přísnost a konzervatismus, zapadl méně než Gene Simmons, basák a zpěvák americké skupiny Kiss. Jenomže přesně tak tomu bylo předtím, než se ze Simmonse stal výstředně oblečený rocker, který se na fotografiích chlubí svým dlouhatánským jazykem a plive oheň. Gene, který je židovského původu i vyznání a vlastní jménem se jmenuje Chaim Witz, totiž v roce 1973 půl roku učil šesťáky na jedné základní škole na Upper Manhattanu. Po půlroce to však dobrovolně zabalil. „Důvod, proč jsem s tím praštil, byl ten, že mi tehdy došlo, proč jsem chtěl být učitelem. A to proto, abych si mohl stoupnout na stupínek před lidi a ti si se mnou začali notovat. Ale stupínek ve škole je malý, já potřeboval v publiku čtyřicet tisíc lidí,“ řekl k tomu později vtipně Simmons. Není to jediná profese, kterou Simmons měl. Mimo jiné byl také krátce pracoval třeba jako redaktor časopisu Vogue.
Začátkem sedmdesátých let byla Roberta Flack jednou z největších hudebních hvězd planety a její hity Killin’ Me Softly (později tuto skladbu proslavila coververze od skupiny The Fugees, u nás ji zpívala Helena Vondráčková jako Dvě malá křídla) či Feel Like Makin’ Love byly na prvním místě americké singlové hitparády. Než se vůbec začala prosazovat jako populární zpěvačka, ve svých patnácti letech navštěvovala Howard University s hudebním stipendiem, jelikož školné si – coby chudá dívka – nemohla dovolit. Flack se poté pustila do učitelského kurzu a stala se prvním černošským učitelem na jinak výhradně bílé škole v Marylandu. Později se kvůli kariéře přesunula k výuce hudby a angličtiny na škole ve Farmville v Severní Karolíně a během dalších let, kdy učila ve Washingtonu DC, se její pěvecká kariéra rozjela formou večerních vystoupení v barech a klubech. Zpráva o jejím neuvěřitelném hlasu se začala šířit a jak se říká, zbytek je historie.
„Všechno, co chci, je trochu se pobavit,“ zpívala Sheryl Crow ve svém hitu z roku 1993. Skladba pocházela z její debutové desky Tuesday Night Music Club, která nastartovala její hvězdou kariéru, trvající dodnes, a během níž Sheryl posbírala devět cen Grammy a v 90. letech v podstatě sama spustila vlnu zájmu o „dívky s kytarou“, z níž vzešly i služebně mladší Alanis Morrissette nebo Meredith Brooks. Sheryl pocházela z hudební rodiny, její otec hrál na trubku a matka učila na klavír, a tak začala Sheryl celkem přirozeně sama na University of Missouri hudbu studovat. Ještě než se však stala slavnou a bohatou, sama hudbu učila na základní škole. Hudbě se věnovala hlavně o víkendech a zvěsti o jejím talentu se rychle šířily. Jako doprovodnou vokalistku ji ale začaly na konci 80. let oslovovat hvězdy jako Stevie Wonder a Michael Jackson, později Sheryl dostala nabídku na vlastní album a kariéru.
Také kytarista skupiny Queen měl v mládí o své kariéře trochu jiné představy, než že bude hrát na kytaru v jedné z nejslavnějších rockových skupin všech dob. May byl od dětství velmi talentovaný na matematiku a té hodlal věnovat svůj dospělý život. Matematiku, fyziku a aplikovanou matematiku studoval na několika školách po celé Anglii, včetně Imperial College v Londýně, kde dosáhl magisterského titulu a připravoval se na svůj doktorát. Na ten už však nedošlo, protože o něco později založil skupinu, která se nejdřív jmenovala Smile, později se přejmenovala na Queen. Ovšem protože je hudba dlouhou dobu nedokázala uživit, May přes den učil matematiku a fyziku na střední škole. Není bez zajímavosti, že matematika zůstala jeho koníčkem i během rockových let a v roce 2007 si svůj doktorát, který započal v mládí, dokončil.
Také Lubomír Tichý, kterého známe jako svérázného písničkáře Xaviera Baumaxu, má za sebou léta na učitelské sesli. Vystudoval pedagogiku s aprobací na češtinu a angličtinu, druhý zmíněný jazyk krátce i učil. Sám k tomu říká: „Já jsem učil už za studií na vejšce, pak asi tři roky po ní. Měl jsem část úvazku na gypmlu a pak jsem učil dospěláky po firmách. Ale co ti budu povídat, bylo to takový, že jsem byl o lekci napřed před svýma studentama, přitom jsem si v těch pětadvaceti hrál na děsně chytrýho.“ Poté, co se stal známým hudebníkem, se Baumaxa k učení už nevrátil, ale říká, že nedávno vytvořil postavu „agresivního učitele“, s níž má plány pro svá hudební vystoupení. „Je to takovej zamindrákovanej blbec, co je cele život o lekci napřed, ale přitom si o sobě hrozně myslí,“ říká k tomu.
Úvodní foto: Profimedia