Romane, vypadáš fantasticky, jenom mne překvapuje, že nevidím tvůj bujarý knír, který je symbolem Movemberu?
Už jsem ho včera začal pěstovat – to jsou ty pravidla, můžeš začít pěstovat až 1. listopadu a 30. listopadu už něco bude vidět.
Jak bude vypadat letošní kampaň Movemberu, kterou dáváš dohromady?
Část bude vypadat jako každý rok, samozřejmě knír a další tradiční akce. A pak máme druhou část, kterou každý rok obměňujeme. Letos mám radost z novinky, kampaně “vercajk v cajku”. V nejrůznějších čekárnách a ambulancích pak máme informační materiály. Vytvořili jsme i síť urologů, kam se zájemci mohou objednat a nechat vyšetřit.
Kolikátým rokem ty a lidé kolem tebe zaštiťujete Movember v ČR?
Už se to pomalu bude blížit desítce, osmý nebo devátý rok.
Knír je symbol, kampaň vidíme všude kolem sebe, ale jak je náročný ty chlapy dostat na preventivní kontrolu?
Ta kampaň je extrémně důležitá, protože zvyšuje povědomí o rakovině prostaty a dožene muže k tomu, aby na preventivní prohlídku přišli. Našim cílem, nejen Nadačního fondu nebo Movemberu, ale i České urologické společnosti, která je naším partnerem, je prosadit systematický screeningový program rakoviny prostaty. V současné době tu máme tři takové programy – u žen rakovina prsu a děložního čípku, u obou pohlaví pak kolorektální karcinom. Rozjíždějí se ale další screeningové programy a my bychom do nich rádi prostatu zařadili, protože studie prokázaly, že to má význam. A aby ten screening byl v budoucnu úspěšný, tak krom jiného je třeba, aby se ho účastnilo určité procento mužské populace – u nás to jsou muži mezi 50 a 70 rokem, což je asi milion mužů – a je třeba, aby se ho zúčastnila nadpoloviční většina. Toho se dá také dosáhnout osvětou.
Když říkám mladším kamarádům kolem čtyřicítky, aby si na vyšetření došli, většinou odvětí, že je brzy, že mají ještě čas. Mají pravdu?
Nemají úplně pravdu. Existuje určitá skupina mužů, do deseti procent, kteří mají k rakovině prostaty dědičné dispozice. A těm už je doporučeno vyšetření kolem čtyřicítky, třeba i vyšetření někoho v přímém příbuzenstvu. Druhá skupina jsou ostatní muži, kde tu rakovinu prostaty nejčastěji diagnostikujeme pomocí krevního odběru.
Takže kolem padesátky by se tahle prohlídka měla stát standardem, jako když chodíme preventivně k zubaři?
Měli bychom si na to po čtyřicítce, nejpozději kolem padesátky zvyknout. My máme radost, že povědomí se zvyšuje, minimálně za těch posledních deset let, a muži se nám na vyšetření vracejí, což je pro nás satisfakce.
Jak to vypadá, když dotyčný přijde, není si jistý, má nějaký problém – jak rychle vy jste schopní rozklíčovat ten potenciální problém a začít ho řešit?
Je to poměrně rychlé. To vyšetření se skládá jednak z odběru (krve nebo moči), běžného popovídání si s pacientem a běžného vyšetření pohmatem břicha, genitálu a prostaty. Nemůžu říci, že by se muži báli, spíš se stydí. Výsledky máme velmi rychle.
Co si pamatuji, všechno probíhá velmi rychle a není důvod z toho mít strach.
Nikdo z nás urologů nemá zájem pacienta trápit.
Pro představu kolik stačíš, třeba za dopoledne, vyšetřit lidí?
Běžné vyšetření trvá 15 minut.
Co se stane, když to chlapi podcení?
Největší problém samozřejmě je, když ten chlap přijde už pozdě, zjistí se nádorové onemocnění, rakovina prostaty, nádory varlat, případně zjistíme, že je to nevyléčitelný nádor, to je největší problém. Pro představu, v současné době zachytíme osm tisíc nových případů rakoviny prostaty ročně. Což znamená, že rakovina prostaty je nejčastější mužský nádor. Zatímco ve výskytu je první, tak na úmrtnost je to druhé onemocnění po rakovině plic. A dvacet procent z těch osmi tisíc, což je asi patnáct stovek mužů, přijde pozdě. Těm my pomůžeme, ty léčebné modely jsou výborné, my těm mužům přidáme řadu let kvalitního života, ale nejsme schopni je vyléčit úplně.
A ten zbytek, který přijde včas, ale jsou u něj nějaké problémy nebo nálezy?
Ty zpravidla léčíme. Buď se operují, nebo se ta prostata ozáří, a v naprosté většině jsou ti pacienti vyléčení. Fungují dál, vedou kvalitní život, takže ten včasný záchyt je důležitý.
Jak vaší práci ovlivňuje covid?
Zamával s tím hodně. Nedávno jsme obdrželi data od Ministerstva zdravotnictví a jasně z nich – alespoň v onkourologii – vyplývá, že pokud není příznivá epidemiologická situace, tak se výrazně snižuje objem poskytované péče, protože nemocnice jsou přetížené a velké operace se musí odkládat. Co se týká onkologických dat, tak ty dostaneme s odstupem roku, dvou.
Absolvent 1. LF UK v Praze, v postgraduálním vzdělávacím programu pokračoval na Urologické klinice 2. LF UK a FN Motol pod vedením doc. Kawaciuka a 3. LF UK a FN Královské Vinohrady pod vedením doc. Urbana jako zástupce pro pedagogickou činnost. V urologii se od počátku specializuje na funkční urologii a onkourologii. Doktorandskou práci obhájil na téma urologických funkčních poruch u pacientů s roztroušenou sklerózou, habilitační práci na téma causae mortis v urologii a jmenovací řízení na téma chirurgické řešení mužské stresové inkontinence pod vedením prof. Hanuše na 1. LF UK. Graduoval rovněž na CMC Graduate School of Business. Od roku 2019 je předsedou České urologické společnosti ČLS JEP, od roku 2004 předsedou Sekce pro urodynamiku, neurourologii a urogynekologii ČUS. Je členem řady národních i mezinárodních odborných společností, v letech 2010-2016 byl členem Urodynamic Committee International Continence Society. Sám nebo v kolektivu autorů obdržel řadu cen za publikační či prezentační aktivity v rámci České republiky či na mezinárodních fórech.
Rakovina prostaty je druhou nejčastější rakovinou u mužů po celém světě. Každý rok je zaznamenáno více 1,4 milionu případů. Třebaže je léčba úspěšná, může zanechat následky na fyzickém i duševním zdraví pacientů. Cílem je vymýtit úmrtnost mužů na rakovinu prostaty.
Ve většině případů (vice než 95%) představuje diagnóza rakoviny varlat přesně danou léčbu a dobrý výsledek. Bohužel však existuje určité procento mužů a chlapců, které dobrý výsledek nečeká. Tyto je třeba podpořit více od určení diagnózy přes léčbu až po dlouhý a zdravý život po rakovině.
od roku 2003 financoval více než 1 250 projektů zaměřených na zdraví mužů po celém světě, které změnily dosavadní setrvalý stav, otřásly výzkumem zaměřeným na zdraví mužů a mění způsob, jakým zdravotnictví přistupuje k mužům a jak jim pomáhá.
Zdroj informací: incoforum.cz, movember.com, muziprotirakovine.cz
Foto: Expres FM