Jednou dole, jednou nahoře. V politickém životě bývá cesta na vrchol dlouhá a pád na dno bývá často událostí několika desítek minut. Holt, ne každý má takové štěstí a hroší kůží, aby ustál všechny nástrahy jako seriálový Frank Underwood. Jaké politické komety spadly dříve, než stihly zazářit?
Nová (a vlastně již bývalá) britská premiérka přicházela do svého úřadu s velkou pompou, její vláda ovšem skončila mnohem dříve, než se čekalo. Britská politická scéna po odchodu královny Alžběty II., jež stihla Liz Truss ještě pověřit vládou, zažívá velké zemětřesení. Jindy pověstně konzistentní řídící moc ztratila s britskou ministerskou předsedkyní trpělivost po těžko uvěřitelných 45 dnech. Proč ten radikální řez?
Liz Truss ztratila podporu po kritice zejména za plánovanou reformu daní a hospodářství, kterými chtěla nastartovat britskou ekonomiku. Jenže tenhle akční start se opravdu nevyplatil. Její výroky vyvolaly divokou kovbojku na finančních trzích, což bylo moc i na jindy trpělivé zástupce Konzervativní strany. Nadějná politička přitom v čele strany a vlády nahradila nenáviděného Borise Johnsona, když zvítězila ve stranickém hlasování. Zdánlivá podpora ale netrvala příliš dlouho a britská média již vyhlíží náhradu, kterou by se mohli stát Rishi Sunak a Penny Mourdant, které porazila na stranickém sjezdu.
Třetí a konečná volba? Ale kdeže. Česká republika se v loňském roce potýkala s nezvykle rychlou fluktuací ministrů zdravotnictví. Petr Arenberger nahradil 7. dubna 2021 ve funkci předchůdce Jana Blatného. Šlo tak o třetí výměnu ministra zdravotnictví za posledních sedm měsíců. A zdaleka ne poslední. Arenbergerovu předem prohranou misi lemovaly skandály a špatná komunikace. Podle mnohých byl do důležité sesle usazen pro svou náklonnost k vakcíně Sputnik, kterou tak tvrdošíjně odmítal Blatný, až ho stálo křeslo. Sputnik neprosadil, a navíc se na něj navalily další skandály. Media řešila jeho chybně vyplněné majetkové přiznání, střety zájmů, koupi bytu a chybějící bezpečnostní prověrku. A to už bylo moc i na tehdejšího premiéra Babiše. 26. května 2021 už mělo Česko staronového ministra Adama Vojtěcha, který se bizarní cestou stal dvojnásobným ministrem zdravotnictví v jednom volebním období.
A na závěr tu máme úplnou rekordmanku. Někdejší šéfka strany LIDEM Karolína Peake vydržela ve funkci ministryně obrany pouhých osm dní! Peake doplatila na přímé neshody s tehdejším premiérem Petrem Nečasem a prezidentem Václavem Klausem. Čestný předseda ODS si dokonce neodpustil přímé zpochybnění její kvalifikace pro rezort obrany: „Nedokážu si představit, že se paní Peake stane přes noc odbornicí na armádu a vojáci, statní mužové, přijmou takovou dívenku,“ vyřkl své pochybnosti do médií. Karolína Peake se však snažila zůstat nad věcí. „Pokusím se v osobním rozhovoru pana prezidenta přesvědčit, že nejsem křehká dívenka.“ Se svou snahou ovšem nepochodila a neobměkčila ani premiéra Nečase.
Mimochodem měsíc ve své funkci nevydrželi ani Zbyněk Stanjura (9 dní), Helena Třeštíková (17 dní) a Zdeněk Škromach (23 dní). Zkrátka jepičí život, který se nevyhýbá ani domácímu politickému rybníčku.