Ženy se zkrášlují od nepaměti, ale ani muži dnes nezůstávají pozadu. Zajímají se o módní trendy, pečují o své vlasy i vousy, drží diety, chodí do posilovny a občas si zajdou i na manikúru. Jenže s odstátýma ušima, křivým nosem či zvětšenými prsy si už žádný salon neporadí. Kdy se pánové obracejí na plastického chirurga a dokáže jim vážně splnit každé přání?
Plastická operace dokáže zvýšit sebevědomí i kvalitu života, ale některé zákroky je lepší neabsolvovat. Jak muži snáší bolest a proč by raději měli zapomenout na zvětšení své chlouby? I o tom jsme si povídali s MUDr. Svatoplukem Svobodou, který se plastické a estetické chirurgii věnuje více než 40 let.
Plastických operací vždycky využívaly spíše ženy, v dnešní době však přibývá i mužů, kteří se snaží vylepšit svůj vzhled. Chodí k vám na kliniku také pánové?
Já osobně jsem nějaký přílišný zájem o estetické operace mužů zatím nezaznamenal. Chtějí být možná krásnější, ale spíš než plastické chirurgy navštěvují ve zvýšené míře barbershopy, nejrůznější zkrášlující salony a posilovny, což někdy opravdu hraničí až se závislostí.
Když už se ale přece jen odhodlají na svém těle něco změnit pomocí estetického či chirurgického zákroku, co to je? Z čeho mají muži největší mindrák?
Obecně se dá říci, že nejvíce mužům vadí odstáté boltce, deformovaný či nějak výrazný nos, u starších pak povislá oční víčka nebo stárnoucí a povislá kůže obličeje. Poměrně častou žádostí je také úprava břicha po výraznějším zhubnutí nebo liposukce problémových partií.
S jakým nejzvláštnějším přáním jste se u klienta setkal?
Několikrát se mi stalo, že jsem byl požádán o jakési velmi absurdní vytvarování ušních boltců do výrazných špiček či kornoutů. A dokonce po mě vyžadovali i nářezy a zjizvení penisu.
Jak jste reagoval?
Považuji za zcela samozřejmé takového pacienta odmítnout. Věřím, že stejně by se zachoval každý slušný plastický chirurg, zohavování totiž nepatří do našeho oboru. Nicméně se obávám, že se bohužel vždycky najde někdo, kdo podobným klientům vyhoví.
A co takové zvětšení penisu? O to zájem není?
Zájem by byl, velký. Ale s penisem jsou potíže. Ten se výrazně a efektivně vážně prodloužit či zvětšit nedá. Některé drobné úpravy, zejména v oblasti předkožky, jsou samozřejmě možné a často velmi užitečné, dokážou výrazně zlepšit sexuální život. Nicméně s rozměry se prakticky nedá dělat nic, alespoň ne tak, aby to bylo prospěšné.
Některé kliniky na podobné zákroky ale lákají…
Ano, existují metody, které někdo nabízí. Jedná se u určité povytažení penisu z břicha, ale efekt za moc nestojí a penis vlastně taky moc ne. Setkal jsem se s několika případy, kdy si muž nechal aplikovat do penisu nejrůznější látky – třeba parafin či olejové roztoky, ale skončilo to velice špatně, těžkým zánětem a někdy i amputací. Třeba medicína na něco v budoucnu přijde, ale zatím se s velikostí prostě musíme smířit.
V tuto chvíli tedy mají pánové smůlu. Zmiňoval jste muže, kteří tráví hodně času v posilovně. Co když se ale někdo nechce namáhat, přesto touží po six packu? Dokáže mu plastická chirurgie pomoci?
Pro ty majetné a dostatečně líné, kteří nechtějí mořit své tělesné schránky v posilovně a přitom mít namakaný vzhled, nabízí plastická chirurgie možnost silikonových vycpávek umístěných na místa, která jsou u těch pilných cvičenců patřičně tvarována svalovou hmotou. Osobně si myslím, že tudy správná cesta nevede, ale udělat se to dá.
Tak to je pro někoho určitě dobrá zpráva. Z jakého důvodu se nejčastěji muž k zákroku rozhodne? Dělá to kvůli sobě, nebo spíš partnerce či partnerovi?
Všichni dobře víme, že většina mužů je pro lásku ke své partnerce nebo partnerovi schopno udělat téměř cokoliv. Kácejí se trůny, rozpadají se dobré mnohaleté vztahy, opouštějí se děti. Ale jen málokterý muž je ochoten přiznat, že něco podniká výhradně kvůli partnerce. Téměř všichni tvrdí, že je to jen a jen jejich rozhodnutí.
A jak oproti ženám operace a následné rekonvalescence zvládají? Je mezi nimi nějaký rozdíl?
Je. Obecně platí, že ženy bývají před operačním výkonem statečnější a zdá se mi, aniž bych to chtěl nějak zobecňovat, že poněkud lépe snášejí bolest a určitá pooperační omezení. Také mám pocit, že ženy lépe přijímají nutnou pooperační péči a rekonvalescenci. Chlap, když mu otrne, bývá často nezodpovědný a příliš nedodržuje doporučené postupy.
Existují zákroky, které se provádějí u chlapců ještě v dětství či během dospívání? A hradí je zdravotní pojišťovna?
Relativně velmi častou operací u mladých chlapců je modelace a přitažení odstátých ušních boltců. Tu je možno provést už v dětství a do dosažení věku deseti let je hrazena pojišťovnou. Dodneška je prakticky všem plastickým chirurgům naprostou záhadou, kdo, kdy a hlavně proč stanovil právě hranici deseti let na hrazení této operace pojišťovnou. Jestli to někdo ví, dejte mi vědět. Po desátém roce věku je tato operace, která patří u chlapců k nejčastějším estetickým výkonům, plně hrazená pacientem.
Slyšela jsem, že velkým problémem může být také zvětšení prsních žláz. Kluci v pubertě díky tomu mohou trpět i psychickými problémy…
Co se gynekomastie (tedy zvětšení prsů u chlapců v pubertě či po ní) týče, je hrazená pojišťovnou v případě, že se jedná o hormonální poruchu a výkon je indikován po endokrinologickém vyšetření. Určitě to mladým mužům velmi vadí a operační výkon, který není nijak zvlášť složitý, jejich psychice velmi prospěje. Dosti častým problémem mladých mužů je pak ještě zúžení předkožky penisu. Operační řešení dokáže i tenhle problém spolehlivě vyřešit.
Jaký zákrok je pro operatéra nejtěžší, aby výsledek vypadal přirozeně? A u čeho hrozí největší riziko?
Každý zákrok plastické chirurgie, provedený zodpovědným a zkušeným plastickým chirurgem, by měl vypadat pokud možno co nejvíce přirozeně. Taková je, nebo by alespoň býti měla, hlavní zásada plastické chirurgie. A největší riziko ? Špatná indikace estetického výkonu jakož i špatná volba operatéra.
Zdroj fotografií: Shutterstock a archiv Svatopluka Svobody