Odpoledne na Expres FM /
Celý playlist
Hudba

Hudba by bez něj nebyla stejná: Svatý grál všech djů slaví 50 let

Avatar photo Radek Honc
03. 11. 2022

Gramofon Technics SL-1200 slaví 50 let od uvedení prvního modelu. Nestává se často, aby se audio zařízení, které není hudebním nástrojem nebo zesilovačem, stalo atributem pro celé kulturní hnutí nebo hudební žánr. Jako byl například syntezátor Fairlight nebo Moog pro elektronickou hudbu, či co znamená kytara Fender Stratocaster pro hudbu rockovou. 

V tomto případě byl rozdílovým činitelem gramofon, a ne ledajaký. Pro mnohé, autora článku nevyjímaje, láska na první pohled. I poslech. Ovlivnil vše: Od djů z nočních klubů, jako je Frankie Knuckles z chicagské houseové scény, až po vynález hip hopu a zrod samplování v sedmé dekádě 20. století.  

Kde se naučil Jan Koller vše špatné a co skrýval Zuřící býk aneb Nejlepší filmy o sportovcích 

Radek Honc / 30. 08. 2022

Motor pod kapotou

Technics jako značku založila společnost Matsushita Electric Industrial, nyní Panasonic, v roce 1965 jako výrobce audio zařízení pro Japonsko a celý svět. Gramofon SL-1200 spatřil světlo světa poprvé v roce 1972, aktualizace SL-1200 MK2 přišla o sedm let později. Druhá generace gramofonu obsahovala posuvné ovládání pro pitch (zrychlování a zpomalování otáček), na rozdíl od otočných knoflíků. Kromě této užitečné funkce má 1200 Mk2 motor s přímým pohonem, kde je talíř (který sám o sobě váží téměř 2 kg) poháněn magnetickým elektromotorem, na rozdíl od drtivé většiny gramofonů, které využívají pouze jednoduchý řemenový pohon z motoru na talíř.  Motor s přímým pohonem má vysoký točivý moment, a tak umožňuje, aby se talíř roztočil téměř okamžitě (výrobce uvádí 0,7 sekundy). Skutečnost, že systém přímého pohonu SL umožnil desce dosáhnout rychlosti téměř okamžitě, spolu s těžkým talířem, brzy umožnil experimentování nezbytné pro nové druhy hudby. 

Vzhledem k tomu, že SL-1200 byl navržen tak, aby pomohl napravit nedostatky v konstrukcích gramofonu té doby, kromě motoru s přímým pohonem byla celková konstrukce přehrávače postavena na vysoké úrovni, původní cílový trh pro SL-1200 bylo highendové domácí využití. Základna (nebo podstavec) přehrávače stojí na čtyřech gumových nožičkách a je vyrobena ze slitiny, což pomáhá ke stabilitě jak ikonického raménka ve tvaru písmene S, tak i odstranění rušení vnějšími vibracemi. Kromě odolnosti a čistoty zvuku poskytované posluchači a péče věnované robustnímu designu má svůj významný vliv i raménko gramofonu. Tedy jeho váha a tvar. S 12 gramy a s typickým esovitým zakřivením je toto raménko také dostatečně dlouhé (230 mm) a dostatečně těžké, aby zajistilo, že žádné nahrávky, které na něm přehrajete, neskončí s ošklivými škrábanci od náhodně přeskakující přenosky. Technics SL-1200 je také dostatečně tichý a dostatečně odolný. Kombinace těchto atributů pomohla vytvořit nové formy hudebního vyjádření a tím pádem mohl být vnímán jako nástroj, na který stojí za to se spolehnout.

Přelom v tvorbě hudby

Zatímco žánry jako hip hop a disco se zrodily na počátku 70. let díky práci lidí jako David Mancuso, DJ Kool Herc nebo Afrika Bambaataa, příchod verze MK2 v roce 1979 předznamenal spolehlivou platformu pro míchání vinylu, jež byla nejúčinnější, když byly gramofony dva. Slavný příklad tohoto využití nových dvanáctistovek pochází od newyorského dje Grandmastera Flashe v jednom z nejranějších a zároveň nejsignifikantnějších hudebních mashupů, který ovlivnil další generace djů a producentů. The Adventures Of Grandmaster Flash On The Wheels Of Steel je singl vydaný v roce 1981. Jedná se o záznam živého mixu. Flash mixoval skladby různých skupin dokonce pomocí tří gramofonů. Tento singl měl obrovský vliv na mnoho hudebníků včetně rappera Dr. Dre.

S využitím schopností gramofonů spolu s léty praxe s hledáním a srovnáváním beatů byl Grandmaster Flash schopen využít funkcí Technics SL-1200 k vytvoření mashupu tím, že spároval všechno možné, od Rappers Delight uskupení The Sugarhill Gang, přes Rapture skupiny Blondie až po Another One Bites The Dust od Queen. S využitím těchto nahrávek a výhod gramofonu Technics SL vytvořil skladbu, které se připisuje vytvoření nových pojmů – turntablism a sampling. I když je v dnešní době mnohem jednodušší vytvořit hudbu založenou na samplech prostřednictvím různých počítačových programů, použití gramofonů byl revoluční nápad. A byť je velmi zdlouhavý, mezi dji a producenty je dodnes velmi oblíbený. Mimochodem bez potřebné stability, kterou uživateli nabízí SL-1200 díky jednoduchému designu s přímým magnetickým pohonem a robustní konstrukci, by svět hip hopu zněl úplně jinak.

Legenda neumírá

Díky popsanýcm charakteristikám a vlastnostem se gramofon stal oblíbeným pro hiphopové dje, kteří hledali a hledají spolehlivého partnera pro srovnání beatů ve svém setu, zároveň se také stal oblíbeným a (až do příchodu mixovacích CD přístrojů) nenahraditelným nástrojem v nočních klubech, hlavně po masivním nástupu house music, která si zakládala na precizním mixu, a pro novou generací djů, kteří své mixy díky Technicsům mohli přivézt téměř k dokonalosti. Gramofon Technics se natrvalo usídlil v klubech celého světa i díky své a enormní spolehlivosti a minimálních nárocích na údržbu. 

Poslední řada těchto dvanáctikilových legendárních gramofonů se objevila v roce 2010 pod označením MK3. Důvodem pro ukončení vývoje a omezení výroby je hlavně masivní nástup profesionálních mixážních přehrávačů CD a s tím ruku v ruce jdoucí čím dál menší zájem o vinyly. V poslední době se Panasonic – díky oživenému vinylovému šílenství – rozhodl vzkřísit SL-1200, momentálně jsou pod označením MK7 k dostání i v České republice. Cena nového přístroje atakuje částku 30 tisíc korun. Pokud byste ale přeci jen po SL-1200 zatoužili, potom přístroj, který hrál historickou úlohu při tvorbě a reprodukci hudby, stoprocentně najdete na různých aukčních a bazarových portálech. Váš kousek nebude sice nový, punc originality a autentičnosti mu ale chybět nebude. 

Přejeme parádní jízdu na slavných Wheels Of Steel!

V září letošního roku na veletrhu IFA v Berlíně představila značka výroční edici v sedmi barvách. Foto: Profimedia

Jména slavných na všech sloupích: Kde najdeme ulici Justina Biebera, Davida Grohla nebo náměstí Beastie Boys

Radek Honc / 05. 09. 2022

Klipy s hvězdičkou: Kayne West, Rammstein i Duran Duran mají za sebou videa, která na YouTube ani MTV opravdu neuvidíte

Pavel Kučera / 13. 10. 2022

Úvodní foto: archiv Technics

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM