Expres FRESH! /
Celý playlist
Ostatní

50 nejlepších alb: Hněvem a chudobou k zásadní punkové nahrávce

Redakce
Navzdory tvrzením z druhé strany oceánu jsou Sex Pistols skutečnými původci punku. Nikdo jiný neměl jejich přístup, koule a poctivost. Byli inspirováni hněvem a chudobou, nikoli uměním a poezií. Bez nich by nikdy neexistovalo punkové hnutí.
15. 12. 2021

Dnes v našem žebříčku 50 nejlepších alb historie podle Expres FM koukneme na 29. místo, konkrétně do roku 1977.
Tou dobou se u nás zakládala Charta 77, s čím samozřejmě nesouhlasila tehdejší komunistická vláda, na následky tvrdých výslechů StB dokonce zemřel jeden za zakladatelů Charty, profesor Jan Patočka. Většina světa se soustředila na studenou válku mezi USA a SSSR. A v Británii vrcholila finanční krize, která dala vzniknout skupině, která nadobro změnila svět showbyznysu.

Punk jako životní styl

Řeč je o Sex Pistols, kteří de facto vytvořili hudební žánr a následně i životní styl známý jako punk. Tomu všemu přecházelo vydání jejich debutové desky Never Mind The Bollocks, Here's The Sex Pistols. Deska, která ovlivnila mnoho kapel a hudebníků po celém světě a vlastně celý hudební průmysl. A přitom to Sex Pistols vůbec neměli lehké. Klacky pod nohy jim házela tehdejší puritánská společnost. Spoustu překážek si navíc vystavěla i sama skupina. Už během nahrávání jejich debutové desky panovaly mezi jednotlivými členy napjaté vztahy, které odnesl původní basák skupiny Glen Matlock, a to i přesto, že je uveden jako spoluautor většiny skladeb.

Matlocka následně nahradil Sid Vicious. Dnes už víme, že to bylo fatální rozhodnutí, a to hned v několika ohledech. Sid si na zmíněné desce zahrál jen ve dvou skladbách. Jeho schopnosti byly tak špatné, že za něj v drtivé většině musel vše odehrát kytarista Steve Jones. Za bubny se posadil Paul Cook, o zpěv (a často taky řev) kapely se postaral Johnny Rotten.

Psali jsme: Nejlepší zahraniční alba roku 2021

Hlavně šokovat

Tihle kluci byli rebely tělem i duší a dávali to znát nejen svým chováním, ale i hudbou, texty a agresivním projevem svého frontmana. V jejich tvorbě se odráží finanční krize, která se v 70. letech dotkla prakticky celé britské společnosti. Na rozdíl od naivně optimistických šedesátých let cloumá společností vztek, frustrace a zoufalství. A přesně tyto pocity kapela využila na své debutové desce ve svůj prospěch. Sex Pistols chtěli hlavně šokovat. Ať už svým minimalistickým punkem, urážením monarchie nebo vzhledem. Někteří z členů dokonce nosili nacistickou symboliku. Ve svých písních pak kritizovali britskou společnost a politické elity. Songy vytvářeli z témat, která byla v té době zakázaná, a potřebují v nich vykřičet svoji nehezkou pravdu. Díky tomu je jejich první (a jediná) deska Molotovovým koktejlem, který podpálila hudební průmysl, a to nejen ve Velké Británii.

50 nejlepších alb: Depresemi k zásadní desce 20. století

Inspirace pro zástupy hudebníků

V době vydání jejich první desky byli Sex Pistols jednou z nejkontroverznějších kapel vůbec a údajně jsou první kapelou na světě, která v televizi řekla sprosté slovo. Právě díky jejich vulgárním vystoupením jim bylo zakázáno hrát, a to hned v několika částech Velké Británie. Ke kontroverzi přispěl i název jejich debutové desky Never Mind The Bollocks, Here's The Sex Pistols. Médiím i hudebním prodejcům dost vadil výraz bollocks. Anglický slovník jej vysvětluje následovně. bollocks je hrubé označení někoho, kdo se chová nepochopitelně. Optikou dnešní doby je takový výraz neškodný, ale tehdejší Británie se z toho pomalu omývala svěcenou vodou. Spousta hlavních hudebních prodejců odmítla album prodávat, některé hitparádové žebříčky dokonce odmítly uvádět jeho název, místo něj zobrazovaly jen prázdné místo.

I přesto se album umístilo na prvním místě britské hitparády a za dva týdny od vydání se stalo nejprodávanějším albem v zemi, tento úspěch udrželo ještě více než rok. Na konci 80. let hudební magazín Rolling Stones nahrávku označil za druhé nejlepší album posledních dvou dekád. Ve Velké Británii i ve zbytku světa pak díky Sex Pistols vznikly spousty nezávislých punkových kapel. Kurt Cobain z Nirvany označil debut Sex Pistols za jedno ze svých oblíbených alb. A třeba Noel Gallagher jednou prohlásil, že za možnost nahrát tak provokativní album, jako je debut Sex Pistols, by obětoval všechnu svou muziku.

I když Sex Pistols nejsou zakladateli punku, tak prakticky definovali, jak by punkové kapely měly fungovat, a sami k tomuto žánru přivedli nespočet fanoušků. Jejich debutová deska Never Mind The Bollocks, Here's The Sex Pistols naprosto zbořila hranice a otevřela tak dveře budoucím hudebním rebelům.

Jediné album a silná cenzura

Sex Pistols se dali dohromady v Londýně v roce 1975. Přestože jejich počáteční kariéra trvala pouze dva a půl roku, jsou považováni za jeden z nejprůlomovějších počinů v historii populární hudby. Byli zodpovědní za iniciaci punkového hnutí ve Spojeném království a inspirovali mnoho pozdějších punkových a alternativních rockových hudebníků. Jejich móda a účesy významně ovlivnily punkovou image. Často jsou spojováni s anarchismem v hudbě. Sex Pistols nebyli obyčejnou kapelou. Jejich příběh je dlouhý a komplikovaný a neobejde se bez obětí. Bez nich by byla populární kultura za posledních pár dekád let velmi, velmi odlišná. Nejenomže vyrazili dveře populární hudby, oni je vykopli ze zdi i s futry. Stali se kapelou, která přesto, že vydala pouze jedno album a čtyři singly, zplodila moře napodobitelů.

The Sex Pistols původně tvořili zpěvák John Lydon (v té době známý pod uměleckým jménem Johnny Rotten), kytarista Steve Jones, bubeník Paul Cook a baskytarista Glen Matlock. Matlocka počátkem roku 1977 nahradil Sid Vicious. Pod vedením Malcolma McLarena skupina přitahovala kontroverze, které Británii uchvátily i zděsily. Prostřednictvím obscénního televizního rozhovoru v prosinci 1976 a jejich singlu God Save The Queen z května 1977, který útočil na sociální konformitu Britů a úctu ke koruně, popularizovali punk ve Spojeném království. Singl byl zakázán nejen BBC, ale také téměř všemi nezávislými rozhlasovými stanicemi, což z něj činí "nejsilněji cenzurovaný záznam v britské historii".

Sex Pistols – Never Mind The Bollocks, Here's The Sex Pistols
Datum vydání: 28. 10. 1977
Délka: 38:44 minut
Singly: Anarchy In The U.K., God Save The Queen, Pretty Vacant, Holidays In The Sun

50 nejlepších alb hudební historie podle Expres FM

29. Sex Pistols – Never Mind the Bollocks, Here's the Sex Pistols
30. Björk – Debut
31. The Cure – Disintegration
32. R.E.M. – Automatic For The People
33. Bob Dylan – Blonde On Blonde
34. The Strokes – Is This It
35. Fleetwood Mac – Rumours
36. Daft Punk – Homework
37. Wu-Tang Clan – Enter the Wu-Tang (36 Chambers)
38. The Doors – The Doors
39. Stevie Wonder – Songs In The Key Of Life
40. Led Zeppelin – Led Zeppelin II
41. Aretha Franklin – I Never Loved A Man The Way I Love You
42. Dj Shadow – Endtroducing…..
43. My Bloody Valentine – Loveless
44. Blur – Parklife
45. AC/DC – Back In Black
46. Kanye West – My Beautiful Dark Twisted Fantasy
47. Patti Smith – Horses
48. The Stone Roses – The Stone Roses
49. Black Sabbath – Paranoid
50. The Streets – Original Pirate Material

Expres FM představuje žebříček 50 nejlepších alb v hudební historii podle Expres FM. Vlado a Radek v rámci své Večerní show představí ve vysílání vždy jednu nahrávku týdně, logicky tak posluchače čeká edukativní a zábavné hudební putování na celý rok. Žebříček zásadních alb není časově ani žánrově omezen. Jediné pravidlo, kterým jsme se řídili, je, že se musí jednat o řadová alba. Na této nejenom časově náročné akci se podíleli i ostatní moderátoři rádia Expres FM, společnými silami vytvořili úctyhodný a především pestrý seznam, a to dle svého nejlepšího vědomí i svědomí. Pokud se trefíme do vašich představ či vkusu, nestyďte se nám dát vědět. A pokud ne, napište nám taky.

Kam dál? 50 nejlepších alb: Debut Patti Smith odstartoval éru punkrocku


Foto: Sex Pistols

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM