Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
Mix

Vyrůstal v chudobě, ve škole ho nenaučili číst, přesto se stal legendou: Za tvrdou dřinu a zlomené kosti si Jackie Chan vysloužil i Oscara

Avatar photo Eliana Moravcová
21. 11. 2022

Jít za svým snem nebývá vždy snadné a mnohdy se na cestě k němu objeví řada překážek. Své o tom ví Jackie Chan, který kdysi čelil chudobě, ale díky přísnému tréninku se stal mužem, kterým je dnes. Ve svém životě se naučil síle a disciplíně, což mu pomohlo ke kariérnímu úspěchu. Jeho příběh je inspirací pro všechny, kteří mají na cestě za svými sny nějaké pochybnosti.

Jackie Chan se narodil v Hong Kongu roku 1954. Jeho rodiče byli chudí a dokonce si museli od přátel půjčit i na úhradu lékaře k jeho porodu. Už jako malé dítě se Chan probouzel velmi brzy, aby se svým otcem mohl trénovat kung-fu. Poté jeho otec odcestoval do Austrálie za prací a Jackie zůstal v Hong Kongu, kde navštěvoval od svých šesti let Čínskou dramatickou akademii. Během následujících studijních let své rodiče vídal jen velmi zřídka. Každý den musel na škole vstávat v 5 hodin ráno a poté prý běhat se 2 šálky vody, které nesměl vylít, jinak následoval trest od učitelů. Následovala stojka na rukou v kombinaci s bojovými uměními. Učitelé ho prý vždy přiměli zastavit se v obtížné pozici a vydržet v ní 20 minut.

Skoro 40 let spolu a pořád jako hrdličky: Proč Goldie Hawn a Kurt Russell nezavršili svůj milostný příběh svatbou?

Eliana Moravcová / 21. 11. 2022

Úspěšný kaskadér

Na škole odpromoval, když mu bylo 17 let. Poté nastal čas, aby si našel práci, což bylo dost obtížné vzhledem k tomu, že ho na škole nenaučili číst a psát. Měl tedy šanci pouze na manuální práci či stát se kaskadérem. Vzhledem k tomu, že byl velmi sportovně nadaný, vynalézavý a nebojácný, chopil se kaskadérské příležitosti a nakonec se stal velmi žádaným kaskadérem. Později však nabídky začaly ubývat a Chan se přestěhoval za rodiči do Austrálie. Zde pracoval ve stavebnictví a restauraci, ale ani v jedné z prací nebyl spokojený. V roce 1976 však dostal telegram s nabídkou, která změnila celý jeho život. Dostal totiž nabídku na roli ve filmu Nové pěsti. Poté již pokračoval na svých vlastních projektech. Chan zaznamenal obrovský úspěch v Asii, ale v Americe si musel na úspěch ještě chvilku počkat.

Tvrdá dřina a zlomené kosti mu přinesly Oscara

Kýžený úspěch mu přinesl film Rachot v Bronxu z roku 1995, který se stal hitem a Jackie se stal hvězdou i v Americe. Následovala řada dalších kultovních trháků, jako jsou Křižovatka smrti, Tenkrát na východě nebo třeba Karate Kid. V roce 2016 byl pak herec oceněn čestnou cenou Akademie za svůj výjimečný přínos do filmového světa. „Stát tady je sen. Po 56 letech ve filmovém průmyslu, natočení více než 200 filmů a zlomení tolika kostí je tohle konečně moje,“ řekl herec dojatě po převzetí Oscara. Chan také spolupracuje s charitativními organizacemi, kdy svou roli ambasadora organizace UNICEF bere velmi vážně a ve svém volném čase se věnuje dětem, lidem v nouzi a seniorům.

Jedním z prvních gratulantů k čestnému Oscarovi byla jiná akční legenda, Sylvester Stallone

Sylvester Stallone a Arnold Schwarzenegger: Jak se urputná rivalita proměnila v bromanci

Eliana Moravcová / 14. 11. 2022

Vykašlali se na Hollywood: Slavní herci, kteří se rozhodli skončit s natáčením

Eva Zajícová / 16. 11. 2022

Zdroje: jackiechan.com, theguardian.com, YouTube
Zdroj fotografií: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM