Prezidenti Spojených států amerických to nemají vůbec snadné. Své by o tom povyprávěli – kdyby ještě žili – Abraham Lincoln, James Abram Garfield, William McKinley nebo John Fitzgerald Kennedy. Na všechny byl totiž v době jejich funkčního období spáchán atentát, který nepřežili. A zejména o smrti JFK, 35. prezidenta USA, koluje řada konspiračních teorií.
Šíření neoficiálních verzí nezastavilo ani loňské zveřejnění několika tisícovek přísně tajných dokumentů, které mají spojitost s vládním vyšetřováním atentátu na JFK. Veřejnosti totiž neřekly nic nového a o odhalení dalších tisíců dokumentů se zatím neuvažuje.
John Fitzgerald Kennedy byl z devíti sourozenců a během svého života se stal válečným hrdinou, když zachránil námořníky z potopené lodě, napsal knihu Portréty odvahy, za kterou získal Pulitzerovu cenu, a chvíli působil jako novinář. Poté už přišla jeho politická kariéra – z kongresmana a následně senátora se poté stal ve 43 letech nejmladší hlavou USA v historii. Jeho prezidentská kariéra pak zahrnovala pravděpodobné zachránění světa od jaderného konfliktu během studené války, zvýšení počtu amerických vojáků ve válkou zmítaném Vietnamu, nepodařené zbavení moci kubánského prezidenta Fidela Castra, a také bujarý společenský život plný večírků milenek – měly k nim patřit i Audrey Hepburn, Marlene Dietrich i Marylin Monroe. Spolu s manželkou Jacqueline měli celkem čtyři děti, dvě ale zemřely po porodu. V současnosti žije už jen dcera Caroline.
Kolem půl dvanácté přilétl JFK se svou manželkou v rámci kampaně pro nadcházející prezidentské volby do texaského Dallasu, kde měl při posledních volbách nejnižší výsledek. Na letišti je vítají nadšené davy. Následně odjíždí otevřenou limuzínou spolu s texaským guvernérem Johnem Bowdenem Connalym a jeho manželkou k obchodnímu centru, kde má mít projev. Connaly pronáší větu: „Pane prezidente, nemůžete říct, že by vás Dallas nemiloval.“
O zhruba hodinu později zastavily kolonu výstřely, které zasáhly prezidenta do hlavy a krku, trefily také guvernéra. Limuzína následně míří do nemocnice, kde Kennedy umírá. Ve 14 hodin ho vynášejí v bronzové rakvi a chvíli na to zatýkají policisté bývalého mariňáka Lee Harvey Oswalda. Státní pohřeb proběhl 25. listopadu 1963 na virginském Atlingtonském národním hřbitově, kde také vznikl jeden z nejslavnějších snímků světa: John jr. na fotografii salutuje v den svých 3. narozenin.
Přes 60 procent Američanů dodnes nevěří oficiální vyšetřovací verzi, že Oswald jednal sám. Velká část si navíc myslí, že šlo jen o obětního beránka, aby se zakrylo „něco většího“. Jaké tedy jsou konspirační teorie o smrti JFK?
Oswald měl být spolčený s představiteli Kuby a Sovětského svazu – podle mnohých totiž nemohl jeden člověk vypálit tři střely během šesti vteřin z průměrně rychlé zbraně a zároveň s ní nemohl způsobit takové škody na prezidentově lebce, jaké způsobil (uvádí se také, že střel mělo být víc).
JFK měl být navíc střelen zblízka a především zepředu i ze strany – 40 svědků se shodlo, že zranění na jeho hlavě bylo velikosti baseballového míčku. Fotografie z pitvy ale nic takového neukazují, což údajně značí, že se manipulovalo s důkazy (střelení zepředu má dokazovat i video Abrahama Zaprudera, které prý bylo hned po atentátu zabaveno a několik let utajováno.
Právě s tímto videem je spojena i další verze, která tvrdí, že prezidenta nechala zabít jeho manželka Jackie. Na záběrech je údajně vidět, jak první dáma drží „něco kovového“ v levé ruce a poté, co vystřelí, schová pistoli za sedadlo (motivem měly být buď žárlivost kvůli četným nevěrám JFK, nebo iniciativa CIA, kterou chtěl JFK připravit o pravomoci).
Další konspirace uvádí, že Kennedyho nechala zlikvidovat mafie, proti které bojoval především jeho bratr Robert. Ten JFK přežil jen o pět let. Senátor a bývalý ministr spravedlnosti USA, zvaný Bobby, byl zastřelen v Los Angeles ve věku 42 let. I on měl prezidentské ambice, uspěl v prezidentských primárkách demokratů. Jeho smrt je také dodnes živnou půdou konspirací.
Zdroje: politico.com, britannica.com, time.com
Zdroj fotografií: Profimedia