Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
Ostatní

Naše stopa na Měsíci: Před 50 lety vstoupil na měsíční povrch zatím poslední astronaut s kořeny v jižních Čechách

Avatar photo Václav Šilpoch
11. 12. 2022

Eugene Cernan se 11. prosince 1972 stal prvním Američanem československého původu a zároveň posledním člověkem, který kdy vstoupil na povrch Měsíce. Mise Apollo 17 byla poslední a nejdelší misí programu Apollo. Na Měsíci měl Cernan s sebou připomínku svého původu, československou vlajku.

Eugene Cernan se narodil 14. března 1934 v Chicagu ve státě Illinois. Rodiče jeho otce Andrewa pocházeli ze Slovenska a rodiče jeho matky Rozálie Cihlářové pocházeli z jižních Čech nedaleko Týna nad Vltavou. Po absolvování střední školy Proviso Township High School v Maywoodu se mladý Eugene přihlásil na Purdue University v Indianě, kde v roce 1956 získal inženýrský titul v oboru elektrotechniky. Poté vstoupil do armády, sloužil jako pilot na letadlových lodích a poté na základně Miramar. V roce 1961 nastoupil na vysokou školu vojenského námořnictva, kde získal postgraduální vzdělání a titul leteckého inženýra.

Prokletí rodu Kennedyů: Buď nepřirozená smrt, nebo dlouhověkost. Kdo zemřel následkem atentátu či drog a kdo dostal infarkt ve fitku

Martina Hoblová / 22. 11. 2022

Vzhůru do vesmíru 

Cernan se po absolvování postgraduálního studia přihlásil do výcvikového programu pro americké kosmonauty. Byl do něj zařazen v roce 1964 v rámci třetí výcvikové skupiny. Po absolvování výcviku byl vybrán do záložní a následně i do hlavní posádky mise Gemini 9. V roce 1966 se v rámci této mise podíval do vesmíru jako druhý pilot a dokonce si připsal výstup do volného prostoru.

Podruhé se podíval do vesmíru v roce 1963 na palubě vesmírné lodi Apollo 10. Mise byla zamýšlena jako finální test před přistáním na měsíčním povrchu. V jejím rámci byl odzkoušen přistávací modul Challanger, který se během sestupu dostal velmi blízko povrchu. Loď podnikla celkem 31 obletů našeho souputníka a po osmi dnech se úspěšně vrátila zpět na Zemi.

Posádka mise Apollo 17: Velitel Eugene Cernan sedí na Lunar Roveru, za ním vpravo stojí pilot Ronald Evans, vlevo pilot lunárního modulu a geolog Harrison Schmitt

Československá stopa v měsíčním regolitu

Třetí mise, které se Eugen Cernan zúčastnil, ho zavedla až na povrch měsíce. Kromě Cernana, který byl velitelem mise, posádku Apolla 17 tvořili pilot velitelského modulu Ronald Evans a pilot lunárního modulu Harrison Schmitt. Tento geolog byl prvním a jediným vědcem, který během celé historie programu Apollo vstoupil na Měsíc. Mise začala startem rakety Saturn V z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě. Jednalo se o poslední start rakety, která byla použita pro všechny předchozí mise Apollo. Po třídenní cestě vstoupila sonda 11. prosince na oběžnou dráhu Měsíce.

Dne 13. prosince sestoupil lunární modul Challenger na povrch Měsíce v údolí Taurus-Littrow nacházející se v oblasti Moře Jasu. Na oběžné dráze zůstal velitelský modul America. Cernan a Schmitt se stali jedenáctým a dvanáctým člověkem, kteří se prošli po Měsíci. Součástí mise byla také řada vědeckých experimentů, včetně sběru měsíčních vzorků a geologického průzkumu. Během tří dnů, které strávili na povrchu Měsíce, provedli oba astronauti 3 výstupy, při nichž provedli řadu experimentů a nasbírali 110,5 kg vzorků měsíčních hornin. Na povrch měsíce s sebou přivezli i lunární vozítko Lunar Rover, které po povrchu měsíce urazilo přes 35 kilometrů. Eugen Cernan si na misi vzal i československou vlajku jako upomínku na zemi původu jeho předků, kterou po návratu na Zemi věnoval Astronomickému ústavu AV ČR v Ondřejově.

Eugene Cernan se rozhodl vlajku, kterou s sebou měl na Měsíci, dovézt do Československa. V socialistické zemi ho ale žádný politik nechtěl přijmout, jediný, kdo byl ochoten vlajku převzít, byl tehdejší ředitel Astronomického ústavu ČSAV Luboš Perek. Do roku 1989 byla vlajka umístěna v podzemí u spektrografu našeho největšího dalekohledu, po sametové revoluci byla přesunuta na pilíř dalekohledu, aby jí veřejnost mohla vidět při prohlídkách hvězdárny. Od roku 2012, kdy byla na pilíř instalována deska s pojmenováním dalekohledu po Luboši Perkovi, se vlajka přesunula na místo u návštěvnické galerie. Takže jí lidé mohou spatřit při prohlídkách pro veřejnost a také při mimořádných akcích jako jsou Dny otevřených dveří, Evropská noc vědců a další. Foto a popis: Astronomický ústav AV ČR Ondřejov

Poslední muž na Měsíci

Dne 19. prosince, po 12 dnech od startu, po celkem 75 hodinách pobytu na povrchu Měsíce, přistál velitelský modul s astronauty na palubě ve vodách Tichého oceánu. Eugen Cernan zůstává do dnešního dne posledním člověkem, který stanul na povrchu jiného kosmického tělesa a zanechal na něm svou stopu.  Na Měsíci ale nezanechal pouze otisk své stopy, do měsíčního prachu také vyryl písmena TDC, iniciály své devítileté dcery Terezy Dawn Cernan.

Cernan se stal jedním z nejznámějších a nejdekorovanějších astronautů v dějinách NASA. Stále si udržoval vztah k vlasti svých předků, kterou během svého života několikrát navštívil. Zemřel 16. ledna 2017 v Houstonu ve věku 82 let, aniž by se mu podařilo zažít návrat lidí na Měsíc. Letos, konkrétně 16. listopadu 2022, se návrat člověka na Měsíc přiblížil. Odstartovala totiž první nepilotovaná mise projektu Artemis, který by měl v polovině tohoto desetiletí umožnit návrat lidí na povrch Měsíce.

Eugene Cernan uvnitř lunárního modulu

Padouch kaskadér: Unesl letadlo a s výkupným z něj vyskočil padákem. FBI po něm neúspěšně pátrá už 51 let

Václav Šilpoch / 24. 11. 2022

Zázrak medicíny v Africe: První transplantace srdce proběhla před 55 lety, zelinář přežil 18 dní, ale dal naději všem nemocným

Václav Šilpoch / 03. 12. 2022

Zdroje: nasa.gov, Wikipedia
Zdroj fotografií: Profimedia a Astronomický ústav AV ČR Ondřejov

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM