Vánoční večírky jsou nejen báječnou příležitostí v roce, jak se ztrapnit, ale také jak si zanadávat, že ten kaviár a žabí stehýnka chutnají opravdu hnusně. Šéfové zas mají svou chvilku říct, že zaměstnanci nejsou jen firma, ale rodina. Ti introverti, kterým je představa organizované zábavy trnem v oku, mohou věnovat tichou vzpomínku například samoživitelkám a jiným ohroženým skupinám lidí, kteří se musí na konci roku obejít jak bez večírku, tak bez spousty dalších i více potřebných věcí.
Laťka je vysoko – záznamy těch top firemních večírků jsou k vidění v seriálu Kancl. Přesto se mnozí snaží ji překonat. Oddaným zaměstnancům je třeba poděkovat a pořádně to na závěr roku s nimi roztočit. Zlí jazykové (a jeden anonymní mail, který k nám doputoval) šíří, že společnost Pražská energetika (PRE) letos uspořádá vánoční poděkování v O2 Aréně. Je to nesmysl.
„Pořádaní předvánočních setkání, na kterých členové vedení společnosti poděkují zaměstnancům za jejich pracovní úsilí, mají v Pražské energetice mnohaletou tradici, která byla násilně krátce přerušena v minulých letech kvůli kovidové pandemii. V letošním roce pandemická situace dovoluje opět sekávání takového rozsahu, avšak není pravda, že se setkání zaměstnanců uskuteční přímo v O2 aréně. Bude to v jiném vhodném prostoru – a to v O2 Universu v upraveném sále dle očekávaného počtu účastníků,“ vyjádřil se za PRE specialista PR Petr Holubec.
A co jiné velké firmy? Skupina ČEZ už vyrostla z let, kdy okázale dávala najevo radost ze svého rozmachu a sebevědomí, jako když v roce 2005 zaplatila desítky tisíc za motivační píseň známou pod názvem Hymna ČEZ – Síla skupiny, kterou stvořili Gabriela Osvaldová (text) a její syn František Soukup (hudba). „Šlo o potěšující legraci, písničku pro představitele ČEZu, tedy nezpěváky, která měla pobavit zaměstnance,“ uvedla tehdy Gabriela Osvaldová. Ženě, která tak dokonale zahrála Šťastnou chvíli po boku Sokola Jiřího Bartošky ve filmu Volání rodu (1977) na motivy knihy Eduarda Štorcha, musí znalec české filmové klasiky odpustit všechno. Zmíněná píseň byla připomenuta letos v červnu ve zparodované verzi kvůli částce rozdané představenstvu na odměnách, jejíž výši raději nechceme zmiňovat.
Zpět k vánočním večírkům. Doba ekonomické krize v rámci šetření přiměla mnoho firem vánoční večírek prostě vynechat přesto, že covidová opatření už jejich konání nestojí v cestě. Právě v ČEZu jsou však už v tomto trendu dávno napřed – jak sdělil tiskový mluvčí skupiny ČEZ Roman Gazdík: „My už několik let setkání se zaměstnanci nemáme, takže nebylo co rušit.“
Co se týče giganta mezi firmami s největším počtem zaměstnanců v Česku, Škoda a.s., také vánoční večírky nepořádá, nicméně firemní setkání dvakrát ročně dotuje třemi sty korun na zaměstnance Odborový svaz Kovo na sportovní aktivity a občerstvení. „Dalo by se říci, že si na to zaměstnanci přispívají svými členskými příspěvky sami. My jsme si za to pronajali na večer bowling a ještě nám každému z toho zbylo na dvě piva,“ svěřila se jedna ze zaměstnankyň Škoda a.s. Jak je vidět, ke štěstí stačí málo.
Někteří si na vánoční večírek brousí zuby celý rok a chystají si záměrně trapné svetry se soby a žárovičkami. Při těchto příležitostech skutečně mají lidé něco společného a je čím se pyšnit: Mají drink, práci a názory, a to není málo a je třeba si to užít. Slovy písně Síla Skupiny tedy přejeme, ať nám to v roce 2023 svítí! A hlavně hodně toho srdíčka.
Úvodní foto: Profimedia