Kolem vrcholícího fotbalového mistrovství světa v Kataru se točí mnoho kontroverzí a nejasností. Do jedné z nich je zapleten i sám fotbalový velikán David Beckham. V historii známých osobností ale není jediný, který takzvané krvavé peníze přijal.
Pořadatelé MS v Kataru si zajistili propagaci pomocí fotbalové legendy Davida Beckhama. Stal se ambasadorem této prestižní soutěže a obdržel za to pro většinu obyčejných lidí neuvěřitelné čtyři miliardy korun. Beckham tak nešetřil na Katar chválou. Má to však několik háčků. Při výstavbě stadionů v Kataru údajně zahynulo přes šest tisíc dělníků, což Katar pochopitelně popírá. Emirát je ovšem kritizován i za to, že porušuje lidská práva, zejména co se týká LGBT+ komunity. Pro mnohé odborníky tak bylo pořádání MS ve fotbalu v Kataru obrovským přešlapem.
Beckham ovšem není jedinou celebritou, která kývla na nabídku, která se vymyká všem morálním zásadám. Svou duši zaprodal i Robbie Williams, když v roce 2018 vystoupil na zahájení mistrovství světa ve fotbale, které se pro změnu konalo v Rusku. Někteří politici a aktivisté na něj apelovali, aby následoval členy britské královské rodiny a zdržel se účasti na této sportovní akci, a to na protest proti pokusu o vraždu bývalého ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala. Williams přesto vystoupil. Následnou kritiku ustál s vtipem sobě vlastním, vydal singl Party Like A Russian.
Obdobného přešlapu se dopustil i zpěvák Seal, který zpíval v říjnu 2011 na oslavě narozenin vůdci čečenských separatistů obviněnému z mučení a zabíjení lidí Ramzanu Kadyrovovi. Vystřihl mu svou nejznámější píseň Kiss From A Rose. Obdržel za to 500 tisíců dolarů a kritiku od Human Rights Watch, mezinárodní nevládní organizace pro výzkum lidských práv. Stejné chyby se ovšem dopustila i herečka Hillary Swank nebo herec Jean-Claude Van Damme, kteří se účastnili té samé akce. Kritice v roce 2013 neunikla ani Jennifer Lopez, která nejenže několikrát vystupovala na večírcích pro ruské oligarchy, ale i ona zazpívala Kadyrovovi, a to za 10 milionů dolarů. Poté však prohlásila, že vůbec netušila, jakou má Kadyrov pověst.
A nesmíme opomenout ani Stinga, který v roce 2010 přijal pozvání zúčastnit se uměleckého festivalu organizovaného Gulnarou Karimovovou, dcerou uzbeckého diktátora Islama Karimova. Sting sice věděl, kdo Karimov je, ale zároveň odmítl kulturní akci bojkotovat, neboť mu to přišlo zbytečné a kontraproduktivní. Kontraproduktivní by to bylo určitě, neboť by tím přišel o dva miliony liber, které za vystoupení údajně inkasoval.
Muammaru Kaddáfímu zase v roce 2006 zazpíval Lionel Richie. Diktátor si k němu dokonce po koncertě přišel i pro podpis a bylo na něm prý vidět, že se velmi stydí. Otázkou je, jestli se styděl oslovit tak velkou hvězdu, nebo proto, že podporoval teroristické organizace.
Zdroje: www.theguardian.com, www.mirro.co.uk, abcnews.go.com
Zdroj fotografií: Profimedia