Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
Ostatní

50 nejlepších alb: Poslední setkání ve studiu vedlo k jedné z nejlepších desek legendárních Beatles

Redakce
Dnešní kapelu asi široké veřejnosti představovat netřeba. Na světě nebyla, není a téměř jistě ani nebude žádná jiná, která by dokázala to, co tato čtveřice z Liverpoolu. John, Paul, George a Ringo se dali dohromady koncem padesátých let a fungovali až do roku 1970.
26. 01. 2022

Dnes je před námi 25. místo našeho žebříčku těch nejlepších alb všech dob. Takže načínáme horní polovinu. Za naší pětadvacítkou se musíme podívat do roku 1969. Z domácího pohledu do období temna. Na protest proti potlačování svobod komunistickým režimem se upálili Jan Palach a Jan Zajíc. Následovaly masové protesty proti tehdejší vládě a také legendární vítězství českých hokejistů nad Sověty, po kterém lidé v Československu začali napadat sovětské vojáky. To, že v Anglii vzniká jedno ze zásadních alb hudební historie, tu věděl jen málokdo.

A přitom to byl, z pohledu hudby, tak zásadní rok. Dnes už ikoničtí Beatles se totiž naposledy potkali, aby světu dokázali, že jsou jednou z nejlepších kapel vůbec a natočili více než důstojné rozloučení se svými fanoušky nazvané Abbey Road. Deska Let It Be, která vyšla ještě po Abbey Road, byla natočena již dříve, a tak je právě Abbey Road, jedenáctá deska Brouků, jejich pravým epilogem.

Čtěte také: Drogy, ženy, žárlivost, skok na palmu: Proč se rozpadly slavné kapely historie?

George Martin zpátky do boje

Deska vyšla v době, kdy vztahy v kapele nebyly dobré, světem dokonce koloval absurdní hoax, že Paul McCartney je mrtvý. Možná, že někteří z členů již tušili, že pracují na posledním společném díle. Tohle všechno jim ale nakonec hrálo do karet a vybičovalo k jednomu z nejlepších výkonů. Po nepříliš vydařeném nahrávání projektu Get Back, který později vyšel pod názvem Let It Be, navrhl Paul McCartney producentovi Georgi Martinovi, aby se vrátil ke kapele a nahráli spolu album, kterým by necloumaly společné spory. George Martin souhlasil a měl jednu zásadní podmínku. Hudba musí být nahrávána stejně, jako tomu bylo u jejich starých desek. Konkrétně tím myslel dobu před tou devátou, kterou bylo White Album.

I když John, Paul, Ringo a George uznali, že jejich poslední nahrávání bylo příjemnější, než ty předešlé, bylo znát, že do kapely se dostávají osobní problémy jednotlivých členů. Pro někoho za to mohla Yoko Ono, partnerka Johna Lennona, ale veřejně se také vědělo o Lennonově averzi ke způsobu, jakým Paul McCartney skládal písně. Když si tohle člověk uvědomí, tak je až neuvěřitelné, jak se deska Abbey Road povedla.

Samotná deska má dvě podoby. První strana je sbírkou singlů a druhá strana zase sbírkou kratších segmentů písní, které na sebe navazují. Celé album je pak mixem blues, rocku a popu. Na Abbey Road pak Beatles vůbec poprvé používají solid-state tranzistorový mixážní pult, který poskytl čistší a jasnější zvuk než u předešlých nahrávek. Název alba pak odkazuje k legendárnímu studiu, ve kterém celá deska vznikala. Legendární je dnes i obal celého alba. Jednalo se o první britské album, na kterém nebyl uveden název kapely ani název alba. Proč taky, když samotní Beatles byli slavnější než Ježíš.

50 nejlepších alb: The Doors inspirují dodnes

Milostný dopis světu

Na známé fotce skupina přechází přes ulici v jediném souboru zleva doprava, vede Lennon, následovaný Starrem, McCartneym a Harrisonem. Vlevo na obrázku je bílý Volkswagen Beetle zaparkovaný u přechodu pro chodce. Ten patřil jednomu z lidí žijících v paneláku naproti nahrávacímu studiu a po vydání alba byla z vozidla několikrát ukradena poznávací značka.

Od plačtivého riffu George Harrisona k písni Something až po šíleně povznášející Here Comes The Sun, jedenácté album The Beatles zní stále přesvědčivě. Jen šest dní po vydání desky oznámil odchod od kapely John Lennon a necelý rok poté oznámil Paul McCartney oficiální konec Beatles. Závěrečná sada sloučených písní dominující druhé straně desky Abbey Road byla příhodně ohromující labutí písní pro tuto bezkonkurenční kapelu. Album Abbey Road je posledním milostným dopisem světu od nejslavnější kapely všech dob. Pro některé dokonce jejich nejlepším albem vůbec. A také počátek tzv. arénového rocku s mávajícími zapalovači, jak ho někteří hudební publicisté označili.

John Lennon: Plachý i dominantní, feťák i starostlivý otec

O Beatles toho bylo řečeno a napsáno tolik – a jejich příběh je téměř mýtický – že je těžké shrnout jejich kariéru, aniž bychom znovu nezopakovali klišé, která už desítky milionů skalních fanoušků znají. Bezpochyby byli největším a nejvlivnějším počinem rockové éry a zavedli do populární hudby více inovací než kterákoli jiná skupina své doby. Navíc byli jedni z mála umělců jakéhokoli oboru, kteří byli zároveň nejlepší i nejoblíbenější v tom, co dělali.

The Beatles – Abbey Road
Datum vydání: 26. 9. 1969
Celkový čas: 47:03 minut
Singly: Something / Come Together

50 nejlepších alb hudební historie podle Expres FM

25. The Beatles – Abbey Road
26. Miles Davis – Kind Of Blue
27. Public Enemy – It Takes A Nation Of Millions To Hold Us Back
28. Pixies – Doolittle
29. Sex Pistols – Never Mind the Bollocks, Here's the Sex Pistols
30. Björk – Debut
31. The Cure – Disintegration
32. R.E.M. – Automatic For The People
33. Bob Dylan – Blonde On Blonde
34. The Strokes – Is This It
35. Fleetwood Mac – Rumours
36. Daft Punk – Homework
37. Wu-Tang Clan – Enter the Wu-Tang (36 Chambers)
38. The Doors – The Doors
39. Stevie Wonder – Songs In The Key Of Life
40. Led Zeppelin – Led Zeppelin II
41. Aretha Franklin – I Never Loved A Man The Way I Love You
42. Dj Shadow – Endtroducing…..
43. My Bloody Valentine – Loveless
44. Blur – Parklife
45. AC/DC – Back In Black
46. Kanye West – My Beautiful Dark Twisted Fantasy
47. Patti Smith – Horses
48. The Stone Roses – The Stone Roses
49. Black Sabbath – Paranoid
50. The Streets – Original Pirate Material

Expres FM představuje žebříček 50 nejlepších alb v hudební historii podle Expres FM. Vlado a Radek v rámci své Večerní show představí ve vysílání vždy jednu nahrávku týdně, logicky tak posluchače čeká edukativní a zábavné hudební putování na celý rok. Žebříček zásadních alb není časově ani žánrově omezen. Jediné pravidlo, kterým jsme se řídili, je, že se musí jednat o řadová alba. Na této nejenom časově náročné akci se podíleli i ostatní moderátoři rádia Expres FM, společnými silami vytvořili úctyhodný a především pestrý seznam, a to dle svého nejlepšího vědomí i svědomí. Pokud se trefíme do vašich představ či vkusu, nestyďte se nám dát vědět. A pokud ne, napište nám taky.

Kam dál? 50 nejlepších alb: Bob Dylan se za inspirací musel přestěhovat


Foto: Universal Music

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM