Než se ženy probojovaly k dnešnímu šatníku, chvíli to trvalo. Skandální šaty bez krinolíny, dlouhé nohavice i sexy bikiny musely ustát ostrou kritiku, posměšky i negativní recenze. Nad podobnými kousky se teď už nikdo nepozastavuje, zato převlek disneyovské myšky vyvolal absurdní pozdvižení.
Přestože se jednadvacáté století nese v duchu módní anarchie, návrháři boří snad všechny stereotypy a může se zdát, že ve fashion branži už nemohou ničím překvapit, opak je pravdou. O poslední aférku se postarala designérka Stella McCartney (50), když oblékla Minnie Mouse do kalhotového kostýmu. Pohádková postavička prý postrádá ženskost, ale zdaleka nepatří mezi jediné rebelky.
Je paradoxem, že v době, kdy se stírají rozdíly mezi pohlavími a v pánských kolekcích naleznete romantické šaty, otřásá společností kalhotový komplet animované myšky. Nový look pro ni vytvořila britská návrhářka Stella McCartney na počest 30. výročí vzniku pařížského Disneylandu a má představovat symbol pokroku pro novou generaci. V modrém outfitu se v zábavním parku Minnie předvedla poprvé letos v březnu, a i když je změna vzhledu pouze dočasná, kritika na adresu designérky zaznívá ze všech stran. Ikonické červené šaty s puntíky, které Minnie propůjčily dívčí vzhled, se holt veřejnosti líbily víc než "mužné" nohavice.
Minnie Mouse rozpoutala na sociálních sítích bouřlivé diskuze. Na vině je její nový outfit. Co si o něm myslíte vy?
Třicátá léta dvacátého století patřila herečce Marlene Dietrich (†90). I ona se rozhodla jít proti proudu a do své garderoby také zařadila kalhotové kostýmy. Jejich slávu má na svědomí právě ona, přestože ze strany konzervativní společnosti čelila četným předsudkům.
Bisexuální herečka byla hrdou nositelkou nohavic v době, kdy v dámských kolekcích běžné rozhodně nebyly
A jednoduché to neměly ani bikiny. Když je Louis Réard (†88) měl v roce 1946 představit veřejnosti na přehlídce v Paříži, nenašel žádnou modelku, která by se nestyděla titěrné plavky obléknout. Role se nakonec ujala striptérka Micheline Bernardini (94). Bikiny vzbudily takový rozruch, že byly v některých státech Evropy raději zakázány.
Dala by se považovat za největší rebelku konce 18. století. Pozdvižení u francouzského dvora způsobil v roce 1783 její obraz v lehkých mušelínových šatech, který musel být stažen z výstavy. Neformální oděv Marie Antoinetty (†1793) budil totiž dojem, že si oblékla spodní košilku. Po Velké francouzské revoluci (1789–99) se však podobný styl dostal do čela módních trendů a honosné róby s krinolínou začaly dámy postupně odkládat.
Šaty s volánky, které francouzská královna oblékla, evokovaly spíš než model do společnosti noční košilku či negližé
Zdroj fotografií: Profimedia.cz