Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
Rozhovory

Zakladatel Aliexpresu se po dvou letech vzdal své moci: Jak komunistická strana úspěšně dusí svoje mocné kritiky

Avatar photo Pierre Beneš
13. 01. 2023

Jeden z nejbohatších a nejvlivnějších čínských podnikatelů, Jack Ma, tento týden oznámil, že se zbavuje svého většinového rozhodovacího práva ve své firmě Ant Group. Z více než padesáti procent si ponechá pouhých šest. Děje se tak dva roky poté, co záhadně zmizel z veřejného života, když veřejně kritizoval čínské ekonomické regulační úřady. Příběh tohoto učitele angičtiny, který se z chudých poměrů, téměř „americkým snem“ vypracoval do pozice byznysové superstar v podcastu Stopáž popisuje David Gardéš ze serveru Sinopsis. 

Přečtěte si ukázku z rozhovoru, který je součástí podcastu Stopáž. Ten si můžete pustit v přehrávači níže, v aplikaci Seznam.cz, na webu Podcasty.cz a nebo ve vaší oblíbené podcastové aplikaci. Kromě rozhovoru uslyšíte i přehled zpráv, který tento týden nejvíce zaujaly autora pořadu, Jana Kordovského.

Jack Ma je, podobně jako někteří západní lídři technologických firem, hodně charismatický. Téměř na úrovni nějaké superstar. Jak se tahle jeho vlastnost manifestuje? 
Myslím, že jste hezky zmínil slovo superstar, protože on byl opravdu velmi excentrický a otevřený. Mnohdy možná až příliš. Jsou případy nějakého jeho vystoupení na rockových koncertech, kdy hrál s obřím punkovým čírem na kytaru. Nebo si zahrál v kung-fu filmu. V roce 2017 byl rozhodčím v byznysové talentové show v Africe a tak podobně. Svojí slávu si evidentně užíval.

Všiml jsem si, že Jack Ma se čile scházel se západními politiky a byznysmeny na jeho úrovni, například s Barackem Obamou, Donaldem Trumpem, Elonem Muskem, Bilem Gatesem… Jaký měl Jack Ma vztah k politikům v Číně?
Když se podíváme na čínský politicko-ekonomický systém obecněji, není v něm prakticky možné dorůst do takové výšky, aniž by člověk neměl konexe v těch nejvyšších patrech politiky. V případě Číny tedy v komunistické straně. U Jacka Ma je zajímavé, že se u něj dlouho dobu spekulovalo, jestli je vlastně členem strany. Až nakonec v roce 2018 lidový deník Premierbao umístil Jacka Ma do žebříčku sta lidí, kteří posunuli čínskou ekonomiku nejdále. A součástí jeho profilu byla i informace, že Jack Ma členem komunistické strany doopravdy je.

Jak tento učitel angličtiny z města hodinu za Šanghají proměnil to, jak lidé v Číně žijí? 
Určitě je to způsob, jakým lidé nakupují. Digitalizoval nákupy, a to jak pro konečné spotřebitele, tak i pro byznysové jednotky, tedy podnikatele. A ruku v ruce jde i systém jakým Číňané platí. A to skrze společnost Ant Group, která vytvořila platební systém pro obchodní portál Alibaba. Úplně původně tento byl tento systém součástí důvěryhodnosti Alibaby, kdy tržiště drželo peníze od zákazníka a uvolnilo je prodejci, až když zákazník potvrdil, že zboží přijal a je v pořádku. Následně se v roce 2011 tato platební sekce z Alibaby odštěpila, vznikla plnohodnotná svébytná společnost, která se postupem času zvětšovala až z ní vyrostla super aplikace AliPay, kterou dnes používá přes miliardu Číňanů.

Jak se z této byznysově-rockové celebrity a jednoho z nejbohatších Číňanů stal exemplární příklad třídního nepřítele v komunistické Číně, si můžete poslechnout ve zbytku rozhovoru, který je součástí podcastu Stopáž.

Start největší rakety, návrat sondy se vzorky asteroidu nebo průzkum jádra cizí planety: Rok 2023 ve vesmíru bude jako ze sci-fi

Pierre Beneš / 07. 01. 2023

Vyrazte za sluníčkem do tropického ráje: Do Thajska se nově létá přímo, u egyptských pyramid není tlačenice

Karin Šnýdrová / 10. 01. 2023

Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM