Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
Mix

Poznejte jediného nesmrtelného tvora na světě a další úžasné zázraky zvířecí říše

Avatar photo Eliana Moravcová
22. 01. 2023

Vždy, když si budete myslet, že už vás nic nemůže překvapit, nahlédněte do úžasného světa přírody, který v sobě ukrývá fantastická tajemství. Věděli jste například, že existuje nesmrtelná medúza, nebo že hroši potí tekutinu připomínající krev? Přečtěte si alespoň zlomek fascinujících faktů, díky kterým vám svět bude připadat jako úžasné místo.

Spadlo Newtonovi jablko na hlavu? Uřízl si van Gogh ucho? Největší mýty historie

Eliana Moravcová / 21. 01. 2023

Jediný nesmrtelný tvor na světě

Nesmrtelnost není nesmysl, ačkoliv jí byl obdařen jen jediný tvor na světě. Medúza s názvem Turritopsis dohrnii se totiž po dozrání může navrátit zpět do stádia juvenilních polypů a pokračovat tak v nekonečném cyklu, což z ní dělá jediného známého oficiálně nesmrtelného tvora. Je velká asi jako malíček a byla objevena ve Středozemním moři v roce 1883. Vědci se nyní usilovně snaží přijít na to, jak její DNA může případně prodloužit život lidských jedinců, nebo alespoň zpomalit proces stárnutí. Nezbývá než doufat, že se jim to brzy povede.

Nesmrtelné medúze se říká také medúza Benjamina Buttona

Nejbolestivější bodnutí 

Přijde vám bolestivé bodnutí od sršně či včely? To všechno je pouze slabý odvar bolesti oproti bodnutí od rozkošného křížence kachny a vydry – ptakopyska. Ptakopysk podivný má totiž na zadních nohách jedové žlázy a jejich jed dokáže uvolnit pomocí duté ostruhy na patě. Ačkoliv není bodnutí smrtelné, údajně je jedno z nejbolestivějších na světě a způsobuje navíc velké množství otoků. Ptakopysk je také jeden z pěti žijících ptakořitných, savců, kteří jako jediní kladou vejce. Vyskytuje se ve východní části Austrálie a v Tasmánii.

Pokud někdy potkáte tohoto roztomilého tvora, držte se od něj dál

Hroši se nepotí 

Hroši jsou velcí tvorové, kteří postrádají potní žlázy. Místo toho jsou obdařeni hlenovými žlázami, které uvolňují mastný sekret, který bývá často označován jako „krevní pot“. Technicky vzato však nejde o krev ani pot, je to kombinace dvou kyselin, které tvoří sekret, který se na slunci zbarvuje do oranžovo-červena a vypadá tak zdánlivě jako krev. Tato tekutina funguje jako zvlhčovač pokožky, antibiotikum a také odpuzuje vodu. Pokožka hrochů je totiž velmi citlivá na vysušení a spálení od slunce, takže si hroší pokožka vlastně vyrábí svůj vlastní krém na opalování.

Hroch klame svým dobráckým vzhledem, je jedním z nejnebezpečnějších zvířat

Některé krevetky umí být hlučnější než pistole

Pistolové krevety, jak se jim často říká, jsou korýši z čeledi Alpheidae. Nejsou příliš velké a dosahují velikosti jen několika centimetrů. Jejich dvě klepítka vpředu mají odlišnou velikost, kdy jedno z nich může dorůst až do poloviny délky těla. Toto velké klepítko v sobě ukrývá superschopnost, kterou kreveta využívá v okamžiku, kdy vycítí poblíž kořist. Jedním rychlým cvaknutím dokáže vytvořit kavitační bublinu, tedy dutinu ve vodě obsahující vakuum, kterou vystřelí směrem ke kořisti rychlostí až 100 km/h! V okamžiku zániku bubliny dojde k uvolnění obrovského množství tepla, záblesku a hlasitému cvaknutí, které připomíná výstřel. Prasknutí jednoho nedávno objeveného druhu pistolových krevet dokonce dosáhlo 210 decibelů, což je doopravdy hlučnější, než skutečný výstřel, který má cca 140-170 decibelů.

Ninja korýš, jódlující pes a cvrček, co poslouchá kolenem: Zajímavosti ze zvířecí říše

Marie Binarová / 31. 08. 2022

Země bez hlavního města, legální útěk z vězení, auto poháněné vínem: Zajímavosti z celého světa

Eliana Moravcová / 31. 12. 2022

Zdroje: acs.org, scientificamerican.com, oceanconservancy.org
Zdroj fotografií: Shutterstock

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM