Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
Lifestyle

Fenomén dnešní doby kratom: Proč si na něj dát pozor a kdy jste zralí na odvykačku

Karin Šnýdrová
25. 01. 2023

Zlepší náladu, zvýší výkonnost, uleví od bolesti a zatočí s depresemi, tak si pochvalují zázračné účinky kratomu ti, kteří jej užívají. Počet sympatizantů této populární látky roste v Česku zejména mezi studenty. Přestože si na ní mohou snadno vybudovat závislost podobnou té, jež vzniká z opiátových drog, koupit si jí bez problému dokážou i děti. 

Pod vznešeným názvem mitragyna speciosa se skrývá stálezelený strom dorůstající do výšky okolo 16 metrů. V tuzemské přírodě na něj ovšem nenarazíte, jeho domovem je jihovýchodní Asie, kde se dlouhá léta využívá pro potřeby místní medicíny. Ve formě prášku či tablet se usušené listy této rostliny prodávají dnes i u nás. Protože ale kratom není legislativně schváleným doplňkem stravy, označují ho mazaní výrobci jako sběratelský předmět. 

Rozpohybují i pecivály: Sporty, které vás budou bavit a dají se provozovat i v zimě

Karin Šnýdrová / 18. 01. 2023

Kratom si mohou koupit i děti 

Zatímco trh s kratomem v sousedním Slovensku už nekvete, Česká republika se otázkou regulace stále zabývá. Zda bude tato látka nakonec postavena mimo zákon úplně, nebo se jen zpřísní podmínky pro prodejce podobně jako u cigaret či alkoholu, je zatím ve hvězdách. V současné chvíli se však mezi kupující mohou řadit i děti. Na balení stačí napsat kouzelné zaklínadlo, že výrobek není určen ke konzumaci nebo že se jedná o sběratelský předmět. Zákazníci si kratom přidávají do pití nebo jídla a užívají si jeho účinků do chvíle, než na něm začnou být závislí. 

Dávkování a účinky 

Ne každý konzument kratomu ovšem musí skončit jako závislý. Jenže odhadnout vhodné dávkování může být těžší, než si myslíte. „Kratom obsahuje přibližně 25 alkaloidů, z nichž hlavní psychoaktivní látkou je mitragynin a 7-α-hydroxymitragynin. V malých dávkách (do 5 gramů) působí kratom psychostimulačně podobně jako například nikotin nebo kofein. Ve vyšších dávkách (5-15 gramů) ale začne působit výrazně tlumivě. Uživatel pociťuje zklidnění, euforii, potlačení bolesti, silný útlum. Účinky trvají v řádech jednotek hodin. Látka totiž začne působit na opiátové receptory v mozku. Riziko spočívá ve vhodném nastavení dávky,“ říká adiktolog Adam Kulhánek z Kliniky Adiktologie 1.LF UK a VFN v Praze. Zároveň varuje, že při pravidelném užívání hrozí závislost podobná opiátovým drogám. 

V Česku se kratom nejčastěji prodává ve formě prášku nebo tablet

Pozor na abstinenční příznaky

Velmi riziková je rovněž kombinace kratomu s jinými látkami, jako je například alkohol či psychoaktivní léky. Kdy je už ale na místě vyhledat odbornou pomoc? „Varovným signálem jsou abstinenční příznaky. Ty se projeví po několika hodinách po vysazení kratomu. Jedná se o soubor příznaků jako u opiátových drog, tedy výkyvy nálad, zvýšené pocení, bolesti kloubů a svalů, podrážděnost, průjem, zvýšení slzení a rýma. Kratom bych v žádném případě nedoporučil užívat jako takzvanou sebemedikaci při negativních emočních stavech (deprese, úzkosti, výkyvy nálad, únik od reality) nebo pro potlačení bolesti. Tato nevhodná samoléčba při nesprávném dávkováním může rychle vést ke vzniku závislosti,“ vysvětluje Adam Kulhánek. 

Strom, z něhož se látka vyrábí, roste v jihovýchodní Asii

Nejčastější uživatelé 

Přestože se slovo kratom skloňuje v poslední době snad ve všech pádech, na odvykacích klinikách se zatím netvoří fronty. „Hlavní příčinou léčby našich pacientů kratom zatím nebývá. U dospělých se jedná spíše o dočasné užívání kratomu v kombinaci s jinými látkami. Jiná situace je u dospívajících, kde sledujeme kategorii experimentátorů a pravidelných uživatelů. První z nich se ke kratomu dostávají prostřednictvím kamarádů a sociálních sítí, láká je jako něco aktuálního a trendového. Po krátkodobém experimentu zpravidla přestávají užívat. Druhou skupinou jsou fanoušci návykových látek jako takových, případně užívají kratom pravidelně k různým účelům, od řešení psychických obtíží přes party a večírky nebo také ke zvýšení výkonu při učení,“ vyjmenovává Adam Kulhánek příklady nejčastějších uživatelů.

Studenti se chtějí soustředit 

Právě zvýšení výkonu při učení a lepší koncentrace je jedním z hlavních lákadel, proč po kratomu sahají studenti. V praxi se zatím setkáváme především s dospívajícími a mladými dospělými, tedy s náctiletými a vysokoškolškými studenty. Z hlediska pohlaví bych odhadoval větší výskyt u mužů. Jedna dílčí studie sledovala užívání kratomu u českých studentů vysokých škol a zkušenost s kratomem mělo více než 20 % z nich. Většina si zakoupila kratom přes e-shop a věk prvního užití se pohyboval mezi 18-20 lety,“ uzavírá Adam Kulhánek. 

Kouřit cigaretu generaci Z neuvidíte. Hitem jsou sáčky, které obsahují násobně víc nikotinu, říká adiktolog

Karin Šnýdrová / 02. 06. 2022

Od problémů v rodině k závislostem: Jak vznikají psychické potíže a jak jim čelit

Marie Bezděková / 21. 09. 2022

Zdroj fotografií: Shutterstock 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM