Expres Drive /
Celý playlist
Ostatní

Fotky i kondomy aneb Věci, které nejsou veganské a možná jste to nevěděli

Redakce
Dnešní svět vám může připadat o trochu víc vegan friendly, než tomu bylo v dobách minulých. Přibývá etických kosmetických značek i restaurací, kde vaří pouze rostlinně. Ani supermarkety už nenechají milovníky zvířat o hladu. Jenže produkty obsahující živočišné složky na trhu stále převažují a občas zaskočí i jejich dlouholeté odpůrce. Proč se vegan nesmí fotit a z jakého důvodu odmítne pozvání na paintball?
23. 02. 2022

Vyřadit ze svého jídelníčku maso, mléčné výrobky, vejce i med je odrazovým můstkem na cestě k veganství, ale zdaleka u něj nekončí. Zástupci tohoto životního stylu nemají v šatníku kožešinu, kůži, peří, vlnu, ani hedvábí, nepoužívají kosmetiku testovanou na zvířatech, nechodí do zoo či cirkusů a v jejich domácnosti nenarazíte ani na klasické svíčky. Zkrátka nepodporují nic, co stojí za zneužíváním němých tváří. A jednoduché to rozhodně nemají. Některé věci se totiž vyrábějí z rozemletých částí těl, ačkoliv byste to nečekali. Čemu se vyhnout, pokud se nechcete vzdát svého přesvědčení?

Nemléko a veganské burgery hledají nové jméno

1) Fotkám

Dnes už si sice při každé příležitosti neběžíte fotky vyvolat, ale kdo nemá alespoň nějakou v rámečku? A vzpomínky uchované ve fotoalbu působí také větším kouzlem než listování v mobilu. Bohužel film z analogového fotoaparátu, stejně jako fotopapír (i z instantních foťáků), obsahuje želatinu, a ta se vyrábí dlouhým vařením kůže, kostí, rohů i chrupavek jatečních zvířat. Pokud byste se ale nechtěli vzdát fotografií, hledejte papír s označením zink, ten v sobě žádné živočišné složky nemá.

2) Paintballu

Patříte mezi milovníky adrenalinu a tu a tam zajdete s kamarády na paintball? Pak byste měli vědět, že paintballové kuličky, kterými na protivníky střílíte, mají tenkou skořápku rovněž vyrobenou ze želatiny. Pokud za hru zaplatíte nebo si náboje kupujete, podporujete tím i živočišný průmysl.

Jak vám s nákupem může pomoci umělá inteligence?

3) Žvýkačkám

Potraviny, sladkosti či doplňky stravy jsou kapitola sama pro sebe. Jestliže nemají na etiketě označení vegan a štítek netestováno na zvířatech, nemůžete si být jistí ničím. Skvělým pomocníkem je aplikace Fér potravina, která vám prozradí, zda-li jsou éčka v daném výrobku živočišného původu. Ale ani pak nemáte úplně vyhráno. Například mnoho běžných žvýkaček obsahuje umělé sladidlo aspartam, často schované pod názvem E951, které je v laboratořích testováno na zvířatech. Pro svůj klid je tedy raději nakupujte ve specializovaných prodejnách s rostlinnými výrobky.

profimedia-0497414220.jpg

U všech výrobků pozorně čtěte složení a žvýkačky pro jistotu nakupujte ve veganských obchodech

4) Klasickým kondomům

Studováním etiket se coby vegan nevyhnete takřka u ničeho, a pokud neznáte zpaměti všechny dostupné ingredience, neobejdete se při nákupech ani bez internetu. Schválně, věděli jste, že klasický prezervativ obsahuje kasein, tedy protein pocházející z mléka? Alespoň že už se nevyrábí z ovčích střívek. Naštěstí jsou na trhu k dostání kondomy z přírodního latexu, vhodné pro vegany.

5) Svíčkám

Ekologické smýšlení jde s veganstvím ruku v ruce, proto je potřeba hlídat i složení svíček. Ty levné parafínové pochází z ropy a často v sobě mají řadu dalších chemikálií. Ani svíčky z palmového vosku nejsou vhodnou volbou. Kvůli vysazování palem olejným jsou káceny deštné pralesy, které jsou domovinou mnoha živočišných druhů. Tabu představuje také včelí vosk, zneužívání hmyzu se s veganstvím zkrátka neslučuje. Ideální jsou tedy svíčky sójové nebo z řepkového vosku.

Poslechněte si podcast s Nikoletou Kováčovou o veganství:

Zdroj fotografií: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM