Doby, kdy byly dioptrické brýle považovány za vadu na kráse, naštěstí dávno odvál čas. Módní návrháři z nich vytvořili trendy doplněk, po kterém prahnou i ti, co mají ostříží zrak. Jaké obroučky budou letos v kurzu?
Jestliže jsou vaší nedílnou součástí, vyplatí se jich vlastnit hned několikero. Můžete je měnit podle oblečení i nálady. A pokud jedny ztratíte, budete mít vždycky po ruce náhradní. Ať už je nosíte z čistě zdravotních důvodů, nebo vám zkrátka jen imponují čirá skla, omrkněte největší novinky ze světa dioptrických brýlí.
Za zhoršeným viděním mnohdy stojí genetické predispozice, na vině je však také životní styl a požadavky moderní společnosti. „Civilizačním onemocněním současnosti se stal syndrom suchého oka, který se čím dál častěji objevuje u mladších pacientů. Na jeho vznik má vliv pobyt v klimatizovaných prostorách a práce s počítačem, mobilním telefonem nebo tabletem, kdy člověk intuitivně méně mrká a oči rychleji osychají. Pacienti pociťují řezání či pálení očí, chvílemi se může rozmazávat vidění,“ říká Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini a zároveň apeluje na to, že při práci na počítači je nutné dělat pravidelné pauzy. „Oku prospívají krouživé pohyby, pohledy různými směry, nahoru, dolů a do stran. Zlepší se tak metabolismus oka i látková výměna,” vysvětluje Pavel Stodůlka. Vyzkoušejte oční jógu, kterou můžete praktikovat třeba v kanceláři.
Počet lidí s očními vadami narůstá, proto by preventivní prohlídky u lékaře neměl nikdo podceňovat. Obzvlášť pak v momentě, kdy na sobě pozorujete příznaky zhoršeného vidění. „Pro udržení zdravého zraku je důležitá i správná dioptrická korekce pomocí brýlí nebo kontaktních čoček, aby se oči nenamáhaly a netrpěly únavou,“ zdůrazňuje Pavel Stodůlka. Zjistili jste, že potřebujete dioptrie? Pak začněte tím, že si vyberete správné obroučky. Vyzkoušet je můžete nejen v kamenných prodejnách, ale také v e-shopech pomocí virtuálního zrcadla.
Potrpíte-li si na výraznější odstíny, sáhněte po obroučkách v barvě roku 2023. „Viva Magenta má jednu zvláštnost, samotný Pantone Institute ji definuje jako takzvanou hybridní barvu, tedy ani teplou, ani studenou. Díky tomu sluší všem barevným typům, odstínům pleti, i barvám vlasů. Jde o odvážnou a výraznou barvu, určitě ale ne agresivní,“ vyjmenovává výhody růžového odstínu Eliška Malinová, optometristka pražské optiky Lentiamo. Barvu letošního roku mohou samozřejmě v rámci brýlových obrub zvolit i muži, nutno ale podotknout, že ji v pánské sekci budou obtížně hledat.
Extravagantním modelům letos zřejmě neutečete. „Renesance devadesátkové módy se propsala i do trendů dioptrických brýlí. Co se tvarů týče, pro nadcházející rok platí heslo Čím větší, tím lepší. V oblasti tloušťky rámečků nebo barev pak už trendy nejsou tak přísné. Ať už si vyberete výraznější model, nebo jemnější, elegantní rámeček, nešlápnete vedle. Klíčovým prvkem v nových kolekcích je genderová nevyhraněnost a unisex modely,“ upřesňuje marketingový manažer společnosti EssilorLuxottica pro Česko a Slovensko Stanislav Mihalovič. Dodává, že pokud bychom přece jen měli hledat rozdíly, dávají pánové přednost kovovým materiálům, minimalističtějšímu pojetí a kladou důraz na funkčnost. Dámy jsou pak více nevyhraněné a popouštějí uzdu své kreativitě.
O tom, že se vrací do hry kovové modely, ví své i optometristka společnosti Alensa Kristýna Štěbetáková: „Muži sází na hranatý, nejčastěji obdélný tvar, obecně si moc nepotrpí na barvy. Vybírají si obruby v černém, hnědém či tmavě modrém provedení. V dámských kolekcích pak patří k věrným stálicím kočičí tvar,“ prozrazuje nejoblíbenější kousky svých zákazníků. Jenže ani plastové obruby nejdou letos stranou. „Plastové materiály si i tento rok budou držet svou pozici. Skvěle vypadají v nesmrtelné černé nebo hnědé želvovinové. Stále častěji se však objevují také transparentní barvy jako je čirá, kouřově šedá, modrá, fialová nebo elegantní champagne, které nás vracejí zpět do minulosti,“ dodává produktová specialistka značky Relax Jitka Blažková.
Popularita kočičích brýlí není na ústupu, ovšem momentálně frčí ještě takzvaný harlequin frame. „Jedná se vlastně o trochu odvážnější obdobu oblíbeného cat-eye tvaru. Název vychází z masky harlekýna a od klasických cat-eye se liší často masivnějším materiálem a zřetelnějším kočičím tvarem,“ upřesňuje Eliška Malinová z optiky Lentiamo. Závěrem ještě poznamenává, že dalším z významných trendů je udržitelnost. Výrobci brýlí totiž začínají využívat recyklované či ekologické materiály a pomáhají šetřit přírodní zdroje.
Autorský článek
Zdroj fotografií: Shutterstock a archiv firem