V souvislosti se sportovními hvězdami se často dočítáme o skvělých, výkonech rekordech a překonávání lidských možností. Svět branek, bodů a vteřin má ale také zajímavou dohru i po kariérách někdejších hvězd. A věřte, že to je zajímavější počtení, než kdybychom zůstali jen u statistik. Zvlášť když v něm jde o miliony, ze kterých se točí hlava.
Obě mince mají dvě strany a my jako první volíme tu pozitivní. Kdo z našich někdejších sportovních idolů využil svůj odkaz k pohádkovému zbohatnutí?
Nejlepší basketbalista všech dob vládne i po kariéře. Air Jordan je nejsilnější sportovní značkou, která prostupuje do světa módy a sportovního oblečení. Potenciálu létajícího muže si již na začátku kariéry všimla firma Nike, vyhrála přetahovanou s konkurenčním Adidasem a spolu s basketbalovým hegemonem pomohla vytvořit jeden z nejsilnějších brandů sportovního světa. O tomto paktu mimochodem letos dostaneme snímek, na němž společně pracují kamarádi Ben Affleck a Matt Damon.
Krom populární značky vlastní Michael Jordan také luxusní síť restaurací, basketbalový tým Charlotte Hornets, závodní tým v sérii NASCAR 23XI a těží také ze startupu stojícího za platformou virtuálních obchodních karet NBA Top Shot. A samozřejmě využívá i odkaz skvělého dokumentu Last Dance. Rozený šampion podle Forbesu disponuje jměním v magické výši 1,7 miliardy dolarů!
Pozitivní příklad najdeme i u nás, rozhodně musíme zmínit bývalého hokejového útočníka Jakuba Koreise, o kterém je paradoxně více slyšet po kariéře. Muž jehož si v roce 2002 vybral Phoenix v prvním kole draftu NHL, myslel na zadní vrátka již během aktivní kariéry. „Snažím se dělat věci, které mě baví. Nemovitosti pro mě byly cestou, jak se finančně zajistit. Otevřít si kavárnu byl vždycky můj sen. Dalším krokem byly sdílené kanceláře v Plzni. A pak jsem si řekl, že chci být vidět, tak jsem začal vydávat podcast a do toho dělat hokej v televizi,“ uvedl pro server Bezfrazi.cz. Kreativně se realizuje ve skvělém hokejovém podcastu Bomby k tyči, otevřel kavárnu v rodné Plzni a také dělá televizního experta pro O2 TV Sport. V tomto ohledu mezi našimi hokejisty vyhrál zlatou medaili.
Davidu Beckhamovi bylo již během kariéry vyčítáno, že je spíš reklamním bannerem, než interesovaným fotbalistou, ale evidetně si to uměl dobře spočítat. Jedna z nejsilnější značek nultých let inkasovala ještě za časů, kdy svět uhranuly jeho přímé kopy, doživotní smlouvu se značkou Adidas. Úspěch slavila i světoznámá parfumerie pojmenována po někdejším záložníkovi Manchesteru United či Realu Madrid. Jeho jméno bylo propašováno dokonce do filmu, jenž nesl název Blafuj jako Beckham. Po kariéře chytře investoval a koupil tým americké MLS Inter Miami, kam přivádí bývalé světoznámé hvězdy. A světe div se, jako jeden z fotbalových majitelů je v černých číslech! Současné jmění Davida Beckhama se odhaduje na 450 milionů dolarů.
Vladímíru Šmicerovi se říkávalo štísko. Tuto přezdívku drží i po konci fotbalové kariéry. Někdejší výborný záložník a hybatel změn ve vedení FAČR nenechal nic náhodě a začal se pořádně ohánět. Během kariéry vydělal miliony, které se nyní snaží zúročit. V roce 2021 se rozhodl investovat do výstavby apartmánových bytů v Peci pod Sněžkou v Krkonoších. Vítěz milionářské Ligy mistrů investoval také do hotelů v Mariánských Lázních a stal se spolumajitelem luxusního hotelu v pražském Tančícím domě. A hledí i směrem do budoucnosti, neboť své finance poslal také do e-sportovního tým Entropiq. Na tomto kolbišti se mimochodem potkává i s dosud aktivním fotbalistou Jakubem Janktem. Záložník Sparty investoval do svého týmu Sampi přes 30 milionů korun, vidí v něm však velký potenciál a šanci pro návratnost.
Legendární boxer často tvrdí, že jej navštěvuje Ježíš. A možná jej opravdu osvítil, neboť se alespoň z finančního hlediska jedná o nefalšovaného předchůdce Floyda Mayweathera či Tysona Furyho. Řada nepravidelných diváků boxu si Foremana pamatuje zejména coby jednu z mnoha obětí Muhamada Alliho, ale tady cesta Big George teprve započala. A na rozdíl od výše zmiňovaných bijců nespoléhal jen na zisky ze zápasů a přenosů. Ve správný čas byl na správném místě. Na konci osmdesátých let využil svůj comeback a nárůst popularity, jehož si všimla firma vyrábějící grily. Ty nesly Foremanovo jméno a byl z toho obrovský hit. Nejstaršímu šampionovi v historii těžké váhy se často přezdívalo Mr.nGrill, ale rozhodně si nestěžoval. Těší se obrovskému jmění a popularitě. Jeho ziskse odhaduje na 300 milionu dolarů. Mimo grilový byznys se mu dařilo i coby dlouholetému komentátorovi boxerských klání na HBO.
Zdroje: bezfrazi.cz, aktualne.cz, forbes.com, betmgm.com
Zdroj fotografií: Profimedia