Největší show, nejdůležitější televizní přenos a největší možná umělecká výzva. Pro našince je humbuk okolo halftime show na Super Bowlu možná trochu nepochopitelný. V USA jde ovšem na hlavní televizní událost roku.
V noci z neděle na pondělí proběhne v USA největší událost, 57. Super Bowl, finálový zápas americké NFL mezi Philadelphia Eagles a Kansas City Chiefs. V Evropě nás americký fotbal až tak moc nebere, naše pozornost se upíná spíš k poločasové přestávce, během níž vystoupí jedna z nejzářivějších hvězd současné pop music, barbadoská popová princezna Rihanna. A má na co navazovat, vždyť halftime show za posledních 30 let měli hudebně na starosti Madonna, U2, The Rolling Stones, Paul McCartney, Coldplay, Bruno Mars, Beyoncé, Jennifer Lopez s Shakirou nebo hiphopová smetánka v čele s Dr. Dre, která uchvátila diváky loni. My se však vydáme do vzdálenější minulosti. Na jaké vystoupení se nikdy nezapomene?
Historie Super Bowlu, tedy finálového zápasu National Football League (NFL) sahá do roku 1967, kdy proběhl na stadionu Los Angeles Memorial Coliseum. Jde o velkou slávu a cena televizních práv stoupá do astronomických výšin. Nejdříve se v poločasové show objevovaly univerzitní pochodové kapely. My se ovšem zaměříme na začátek 90. let, kdy se začal více propojovat svět sportu a popkultury. A začátek byl opravdu spektakulární.
Ve snaze zvýšit cenu televizních práv i sledovanost vystoupil 31. ledna 1993 na stadionu v Rose Bowl Král popu Michael Jackson. Zahrál své největší hity a společně s organizátory akci pomohl přeformátovat z ryze americké zábavy na globální událost. Pro Jacksona se mimochodem jednalo o návrat na Super Bowl po 23 letech. Tehdy vystoupil ještě jako člen skupiny The Jackson 5, která zapěla americkou hymnu.
Vybrat to vůbec nejlepší z celkem 31 hvězdných vystoupení je nelehký úkol. Většina odborníků a fanoušků se ovšem celkem jasně shodne, že k těm vůbec nejlepším patřilo vystoupení Prince. A my souhlasíme! Princovi patřilo vystoupení v roce 2007 a pojal ho opravdu masivně. Úchvatnou show rozpumpoval sportovní hymnou We Will Rock You, proložil jí předělávkami Boba Dylana a Foo Fighters a vše symbolicky za deště krásně zakončil svým ikonickým hitem Purple Rain.
Jeho vystoupení mělo všechno: Tanečníky, pochodový orchestr i opravdové rock’n’rollové sebevědomí. Princova popularita letěla po vystoupení opět na vrchol, ale samotný kytarový genius nebyl úplně spokojen. Až do své smrti se proto snažil, aby nebylo vystoupení nikde k dohledání. Po jeho předčasném odchodu v roce 2016 ovšem záznam opět spatřil světlo světa a my můžeme jenom obdivovat, jak se v hrozných podmínkách naplno rozzářila Princova genialita.
Ne všechno se vždy povede a ani Super Bowlu se nevyhnulo pár omylů. A kdo se postaral o ten nejhorší? The Black Eyed Peas. Americké skupině to v roce 2011 prostě nesedlo. Nebo si to nesedlo prostě celkově. Mnohé naznačila už hanebná interpretace národní hymny Christiny Aguilery, které vypadly slova i melodie. A pak už se to vezlo. The Black Eyed Peas sice zářili všemi barvami, ale nezachránily je hity, ani hostující Usher se Slashem. Kde nic není, tam ani Super Bowl nebere.
Ostatně Christině Aguilera svět Super Bowlu opravdu nesedl, neboť se na něm představila již v roce 2000. Tehdy byla součástí nesourodého mixu v režii studia Disney s Philem Collinsem, Enrique Iglesiasem a Toni Braxton. Show bez ladu a skladu, kterou zachraňoval velikán Collins. O tom jaké vystoupení bylo horší, se dodnes vedou sáhodlouhé hospodské debaty.
O tom vůbec nejkontroverznějším vystoupení nikdo nepolemizuje. Obrovský mediální zásah láká k tomu šokovat. Jenže takzvaná Nipplegate navždy změnila hudební průmysl a utlumila jednu zdánlivě neutlumitelnou kariéru. Asi nikdo si už nevzpomene na to, že tehdy vystoupily i hvězdy P. Diddy, Kid Rock, Jessica Simpson a Nelly, neboť se mluvilo jen o dvou jménech. A těmi byli Janet Jackson a Justin Timberlake.
Cílená kontroverze, nebo jen neohrabaná manipulace? O nejslavnějším nehudebním počinu poločasových taškařic se vedou i bezmála 18 letech neustále spory. Tak jako tak stála odhalená okovaná bradavka Janet Jackson kariéru. Co naplat, že za sebou tou dobu měla téměř 20 let hitů. Tenhle moment dost zásadně proměnil i MTV, která ustoupila tlaku potentátů a přepnula na nehudební business. Všechny živé přenosy se od té doby vysílají s mírným zpožděním, aby pozorný pracovník podobně kontroverzní moment utnul. Janet mimochodem hodil přes palubu i Justin Timberlake, kterému se po letech pokání podařilo puritánskou část Ameriky přesvědčit, aby dostal druhou šanci.
Zdroje: nbcsports.com, rollingstone.com, as.com
Úvodní foto: Profimedia