Odpoledne na Expres FM /
Celý playlist
VIP

Sportovní hvězdy a jejich coming out: Konec předstírání, úleva, svoboda

Avatar photo Carlito Brigante
15. 02. 2023

Není žádným tajemstvím, že sportovní svět není zrovna dvakrát nakloněn minoritám. V extrémně soutěživém a náročném prostředí není prostor pro zdánlivá pochybení a přílišnou jinakost. I přesto se našlo několik sportovců a sportovkyň, kteří se nebáli přiznat duhovou barvu. Všem níže zmíněným postavám patří náš hluboký respekt.

Posledním sportovcem, který veřejně oznámil svůj coming out se stal fotbalový reprezentant a záložník Sparty, Jakub Jankto. Doplnil tak hrstku sportovců, kteří se nebáli veřejně přiznat svou orientaci. 

Kde se naučil Jan Koller vše špatné a co skrýval Zuřící býk aneb Nejlepší filmy o sportovcích 

Radek Honc / 30. 08. 2022

Jakub Jankto

V kontextu tuzemského i světového fotbalu revoluční vyjádření. Jakub Jankto se zařadil mezi pár fotbalistů, kteří veřejně přiznali svůj coming out, ještě méně tak učinilo během aktivní kariéry. „Jako všichni ostatní mám své silné stránky, mám své slabiny. Mám rodinu, mám přátele. Mám práci, kterou dělám nejlépe, jak to jen umím. Už mnoho let, se vší vážností, profesionálně a s vášní. Jako všichni ostatní chci i já svobodně žít svůj život. Bez strachu, bez předsudků, bez násilí. Ale s láskou. Jsem homosexuál a už se nechci déle skrývat,“ uvedl záložník fotbalové reprezentace a pražské Sparty ve svém vyjádření na Instagramu.

Ve specifickém a často silně homofobním prostředí kolektivního sportu se jedná o zásadní moment, neboť se jedná o nejznámějšího a nejúspěšnějšího fotbalistu, který k podobnému kroku přistoupil. A jsme rádi, že se mu dostalo i velké podpory napříč celým světem. „Jakub před časem otevřeně promluvil o své sexuální orientaci s vedením klubu, trenérem i spoluhráči. Vše ostatní se týká jeho osobního života. Žádné další komentáře. Žádné další otázky. Máš naši podporu. Žij svůj život,“ stojí na Twitteru Jakubova zaměstnavatele, pražské Sparty. Emoji s duhovou vlajkou na znak podpory pak přidaly k sdílení fotbalistova videa evropské velkokluby včetně Realu Madrid nebo Juventusu Turín. Zpráva se pak objevila v řadě světových médií. Klobouk dolů před odvahou, kterou ocenil celý svět. I když… Rádi bychom žili ve společnosti, kde to není žádná velká věc, ale normální a hlavně ryze soukromá záležitost. 

https://twitter.com/jakubjanktojr/status/1625117590182928384

Ian Thorpe 

Na počátku nového milénia šlo o velkou rivalitu. Na jedné straně stál australský plavec Ian Thorpe, na druhé pozdější hegemon Michael Phelps. Jejich měření sil fascinovalo svět. Ačkoliv Thorpe dělal co mohl, Phelpsovi nakonec nestačil. Jedno malé vítězství ale rozhodně zapsal. Vyhrál sám na sebou a přestal se trápit předstíráním. Pětinásobný olympijský vítěz využil ke svému velkému přiznání média, když moderátora Michaela Parkinsona nasměroval ke konkrétní a dosti ožehavé otázce.

„Před rozhovorem jsem strávil nějaký čas s Michaelem a řekl jsem mu: Měl by ses mě zeptat, jestli jsem gay, protože ti řeknu, že jsem,“ poodhaluje zákulisí vyjádření, které v roce 2014 rezonovalo celým světem. Údajně tak učinil s ohledem na mladé gaye, kteří svou orientaci často z obav zatajují. Poznal ovšem i stinnou stránkou včetně nadávek a výhružek. „Vím, jaké to je, když se doslova izolujete. Ještě než jsem byl venku, lidé na mě křičeli homofobní nadávky a další věci,“ řekl v otevřeném rozhovoru pro The Age.

Martina Navrátilová

Nejlepší tenistka všech dob byla do jisté míry průkopnicí. Stala se první hvězdnou sportovkyní, která se k homosexuální orientaci přihlásila. V roce 1981. Tedy v době, kdy se podobné projevy opravdu nenosily. Zvlášť pokud se člověk narodil v zemích bývalého sovětského bloku. „Bohužel jsem nemohla říci pravdu dřív, než jsem dostala americké občanství. To by mě totiž v té době diskvalifikovalo. Psal se rok 1981 a já byla opravdu jediná, která na vrcholu kariéry šla s pravdou ven,“ pronesla v rozhovoru pro Good Morning Britain. „Byla to pro mě neuvěřitelná úleva. Už jsem nemusela nic předstírat a hrát si na někoho, kým nejsem. Svoboda, která s mým přiznáním přišla, se podepsala také v mé kariéře a udělala ze mě ještě lepšího sportovce,“ nelituje svého rozhodnutí. Dodnes patří mezi nehlasitější ambasadory a podporovatele LGBT+ komunity.

Je nejúspěšnější tenistkou, která se narodila v Československu, většinu svých trofejí ale získala jako občanka USA. Ve dvouhře se pyšní 167 tituly, čímž vytvořila rekord okruhu WTA Tour, stejně jako ve čtyřhře, kde vyhrála 177 trofejí, celkovým počtem 354 titulů WTA drží absolutní rekord tenisu

Šárka Pančochová

„Všem je to jedno. Na mých sociálních sítích byli všichni v pohodě, u pár komentářů jsem se i zasmála. Třeba u zklamaných ctitelů, kteří psali, že jsem přišla o vášnivou noc,“ vzpomíná na svůj coming out elitní česká snowboardistka Šárka Pančochová. Podle svých slov ke všemu došla postupně a z reakcí okolí si nedělala velkou hlavu. První freestyle snowboardistka v historii olympijských her, která se kvalifikovala ve všech třech disciplínách, se v roce 2021 provdala za svou životní lásku Kaileen Laree na nejvyšší hoře Mount Hood v americkém Oregonu. S odůvodněním, že obřad v Česku si užijí, až to bude možné pro všechny.

Ani žena, ani muž: Kdo se rozhodl označovat jako nebinární?

Michal Plšek / 20. 05. 2022

Škatulkování moderní doby: Kdy se z LGB stalo LGBTQQIP2SAA?

Redakce / 27. 04. 2022

Zdroj: sport.cz, Good Morning Britain, The Guardian, Twitter
Zdroj fotografií: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM