Alkohol má sice škodlivý dopad na lidské zdraví, přesto jsou Češi jeho konzumací proslulí. Ti, kteří se negativních dopadů nadměrného pití zalekli, se mohli zapojit do osvětové kampaně Suchej únor. K čemu je dobrá měsíční abstinence? A co se stane s vaším tělem, pokud řeknete drinkům sbohem?
Protože je přípitek nedílnou součástí takřka každé oslavy (a ne vždy vám jej okolí umožní bez výhrad odmítnout), může být vynechání alkoholu větším oříškem, než si myslíte. V případě, že společenskému tlaku zvládnete odolat, čeká vás odměna v podobě řady zdravotních benefitů.
Možná jsou Češi známí milovníci alkoholu, ovšem krátkodobou abstinenci si touží vyzkoušet mnoho z nich. Vždyť loni se podle výzkumu agentury Nielsen Admosphere akce Suchej únor účastnilo hned 900 tisíc dospělých. Nestihli jste letos každoroční výzvu a lihoviny nevyškrtli ze svého nápojového lístku? Začít můžete kdykoliv, tak nezoufejte a hecněte se ještě dnes. Změny, které pocítíte, se vám třeba zalíbí natolik, že budete abstinovat pravidelně.
Lidské tělo má úžasné dovednosti. Pokud se tedy vzdáte svých špatných návyků, budete pozorovat zlepšení i po krátké době. „Už po měsíční abstinenci na sobě můžete pocítit pozitivní účinek. Mezi nejčastější benefity patří lepší kvalita spánku, stabilizace nálady, více energie, snížení kalorického příjmu, zlepšení pozornosti a mentálního výkonu. Každý si také může vyzkoušet, jak obstojí při tlaku okolí, které ho zve na skleničku, nebo jak zvládat společenské situace, u kterých se pije alkohol. Trochu přehlíženým benefitem jsou rovněž uspořené peníze,“ vyjmenovává klady alkoholové abstinence Adam Kulhánek z Kliniky Adiktologie 1.LF UK a VFN v Praze.
Překvapeni budete i z toho, jak alkohol škodí kráse. „Alkohol zadržuje vodu, takže po jeho vysazení dojde k takzvanému splasknutí a člověk už není tolik opuchlý, nemá odulou hlavu, což je vidět zejména po čtyřicítce. Ženám se navíc začnou ztrácet špíčky pod podprsenkou a na ústup se dá dokonce i celulitida,“ vysvětluje Petra Řehořková, zakladatelka kliniky estetické a laserové medicíny Petra Clinic, která zároveň upozorňuje na to, jak nadměrné pití škodí pleti. „Může se rozjet například rosacea, což je onemocnění kůže, které se projevuje výrazným začervenáním,“ varuje.
Jste odhodlaní s alkoholem na nějakou dobu praštit? Jestliže se řadíte jen k příležitostným pijákům, nemějte obavy. Pauzu byste měli zvládnout bez větších obtíží. „V tomto případě by benefity měly vždy převážit možná negativa. Může být sice subjektivně nepříjemné nedat si pivo s kamarády, ale není to nic, co by člověka vystavovalo nadměrné zátěži nebo ohrožení,“ říká Adam Kulhánek.
Problém však nastává u osob, u kterých se rozvíjí nebo již rozvinul syndrom závislosti. „V takovém případě už může být vysazení alkoholu bez odborné pomoci nebezpečné. U jedinců, kteří pijí každodenně a rozvinula se u nich závislost, není vhodné vysadit alkohol ze dne na den. Mohlo by totiž dojít k epileptickému záchvatu, v krajním případě deliriu tremens. Pro tyto pacienty je nejvhodnější nejprve absolvovat detoxifikační léčbu pod lékařským dohledem po dobu jednoho týdne a pak pokračovat v léčbě závislosti,“ upozorňuje adiktolog Adam Kulhánek.
Autorský článek
Zdroj fotografií: Shutterstock