Možná ho nejíte, ale určitě ho znáte. Populární kousek hovězího masa podávaný v housce s rajčaty, salátem či okurkou: Hamburger. Pokud ovládáte angličtinu, možná jste si již někdy položili otázku, proč se hamburgeru vlastně tak říká, když v něm žádná šunka (tedy ham) není?
Přečtěte si, jak oblíbená fastfoodová záležitost přišla ke svému jménu a jaký je vlastně její původ.
Popravdě vlastně neexistuje žádný jasný důvod, existují však určité odhady, které se jeví jako nejvíce pravděpodobné. Počátky hamburgeru lze totiž vystopovat až do Hamburku v Německu. Když se pak Evropané v 18. a 19. století začali masově přesouvat do Spojených států, nezapomněli si s sebou přinést svá oblíbená jídla, včetně hamburských steaků nebo smažených placiček z mletého hovězího masa a nakrájené cibule, které byly spojeny vejci a strouhankou. Název oblíbeného německého jídla byl hamburgs. Poté někdo přišel se skvělým nápadem vložit tento plátek masa mezi dva plátky chleba či housky a hamburger byl na světě. Podle některých zdrojů se hamburger poprvé objevil na jídelním lístku v roce 1873, kdy ho restaurace Delmonico v New Yorku inzerovala jako hamburgerový steak. Američané to později zkrátili na hamburger.
Nikdo asi už nedokáže dnes potvrdit, zda byli vynálezci hamburgeru bratři Frank a Charles Menchesovi, kteří v roce 1885 na okresním veletrhu v Hamburgu v New Yorku vložili hovězí placičku mezi dva krajíce chleba. Téhož roku totiž teenager Charlie Nagreen vkládal mezi plátky chleba masové kuličky a prodával je jako hamburgery na veletrhu Outagamie County Fair v Seymouru ve Wisconsinu. V roce 1891 zas Oscar Weber Bilby poprvé vložil masovou placku do housky. Jiná historka zase tvrdí, že v roce 1900 vešel zákazník do Louis’ Lunch v New Haven ve státě Connecticut a požádal o něco, co by mohl sníst na cestách. Majitel Louis Lassen prý přišel s pohotovou improvizací, když mu mezi dva kousky toastu vložil masovou placku z odřezků ze steaků. Možná mají nějaký podíl na vzniku hamburgerů zkrátka všichni. Jedno je však jisté – hamburger měl takový úspěch, že se rozšířil po celém světě.
Nebýt vize Edgara „Billyho“ Ingrama a Waltera Andersona, kteří v roce 1921 otevřeli svou první restauraci White Castle v Kansasu, možná by zůstala tato pochoutka místní specialitou v USA. White Castle se snažila napravit reputaci hamburgerového masa, o kterém kolovaly nepěkné pověsti, tím, že se jejich restaurace stala baštou čistoty, zdraví a hygieny. Jejich systém, který zahrnoval i mletí masa, fungoval dobře a byl inspirací pro další národní fastfoodové řetězce založené v letech rozpuku po druhé světové válce. Mezi nimi byl i dnes již všem známý McDonald’s.
Zdroj: www.history.com
Zdroj fotografií: Shutterstock