Víkend na Expres FM /
Celý playlist
Hudba

50 nejlepších českých alb: Jan P. Muchow se na albu Ecstasy Of Saint Theresa jako producent vyřádil

Avatar photo Petr Novák
08. 03. 2023

Ecstasy Of Saint Theresa patří mezi nejvýraznější tváře české nezávislé scény. Kapelu v roce 1990 založil Jan P. Muchow. V první polovině 90. let se „Extáze“ stala první porevoluční kapelou z ČR, která podepsala profesionální nahrávací smlouvu se zahraničním vydavatelem a jako první v historii české porevoluční popmusic bodovala v anglické i americké hitparádě. Kapelu si oblíbil i legendární moderátor BBC John Peel, který měl rozhodující vliv na úspěch skupiny v zahraničí. Do našeho žebříčku jsme vybrali album Slowthinking. 

Další díly (398)

41. místo: Ecstasy Of Saint Theresa – Slowthinking (2002)

Čtvrté řadové album Ecstasy Of Saint Theresa je asi nejucelenější nahrávkou v jejich diskografii. Jan P. Muchow se na ní jako producent doslova vyřádil, je z toho cítit svoboda, že na rozdíl od produkce pro jiné interprety nemusel brát na nikoho ohledy a dělat jakékoliv kompromisy. Skvělý výkon odvedla i zpěvačka Kateřina Winterová. Výsledkem je odvážná deska, které se na svou dobu velmi svěžím způsobem povedlo spojit pop s experimentální elektronikou a držet tempo s tím, jak to venku dělali například Björk nebo Lamb.

Michal Poncar aka Myclick v recenzi na album pro server Techno.cz napsal: “Pochopit hudební myšlenky Jana P. Muchova je věc nadmíru složitá. Slowthinking je deskou, ve které se snadno ztratíte. To, co jste poslouchali dosud, mělo všechno logické postupy, snadno předvídatelné zvraty a předem nalajnovaný prostor. Ecstasy Of Saint Theresa však dělají zvláštní hudbu plnou nečekaných výpadů do posluchačovy mysli. Rozhodně nečekejte, že se vám album bude líbit po prvním poslechu. Budete si muset dát tu práci a servírovat si ho znovu a znovu. Také je velký rozdíl, zda ho posloucháte jen tak v prostředí pokoje, či zavřete oči a se sluchátky na hlavě nasloucháte všem těm tajuplným zvukům. Samotný zvuk desky je totiž opravdu přepychový a téměř hygienicky vyčištěný. Až se vám konečně zatočí hlava a ztratíte pojem o čase i prostoru, ve kterém se nacházíte, bude to ten pravý požitek! Jeden velký výlet s názvem SEN“.

První EP Pigment vyšlo Ecstasy Of Saint Theresa v roce 1991. Spolu s nahrávkou Susurrate z roku 1992 nabízí psychedelický rockový zvuk zahalený do zpětných vazeb. Kapela se posléze přesunula k ambientu a elektronikou ovlivněných zvukových ploch, jak dokazuje jejich album Free-D z roku 1993, produkované Guyem Fixsenem (Laika). Free-D je poslední nahrávkou kapely v původní sestavě. V minulosti se v sestavě kapely vystřídalo několik hudebníků (Jan Gregar, Petr Wegner, Irna Libowitz, Petr Němeček nebo Petr Macháček), ústřední postavou kapely je producent a skladatel Jan P. Muchow. Společně se zpěvačkou Kateřinou Winterovou jsou od roku 1999 jedinými členy kapely. K dnešnímu dni vydali Ecstasy Of Saint Theresa pět řadových alb, poslední pod názvem Watching Black vyšlo v roce 2006.


Datum vydání: 7. 10. 2002
Celkový čas: 41:43 minut
Skladby: 01. Sychro, 02. Local Distortion, 03. I’m (Not Really) Optimistic, 04. Miss Underloops I., 05. Bass 2, 06. Good At Frost, 07. Plain.com, 08. Then I’d Have Less Time For Myself, 09. Miss Underloops II., 10. Happy R 11., 11. www.eost.pluto, 12. Sensor, 13. Miss Underloops III

Jan P. Muchow: Netrávím moc času poslechem vlastních věcí

Na otázky Vlada a Radka z Večerní show odpovídal zakladatel kapely a producent Jan P. Muchow

Co vás jako první napadne, když se řekne Slowthinking?
Moc mě těší, že se tahle naše deska dostala do vašeho výběru 50 nejlepších českých alb. My jsme tím názvem chtěli říci, že jsme celí zpomalení, ale někdy je dobré se nad věcmi zamyslet. Většinou jsme dělali pomalé skladby, tak jsme si z toho částečně chtěli udělat legraci. Je to deska, kde jsme s Katkou nejvíc propojili, co se tvorby týká. Ještě na předchozí desce InDust3 Katka nebyla spoluautorkou, ale spíše interpretkou. V případě Slowthinking jsme byli tvůrčí dílna a Katka spolupracovala intenzivně na každé skladbě.

Jak nahrávku s odstupem času a z dnešního pohledu vnímáte?
Tu nahrávku jsem strašně dlouho neslyšel, netrávím moc času poslechem vlastních věcí. Rád si ji po dnešním rozhovoru pustím. Tehdy jsme tu desku udělali s tím nejlepším vědomím i svědomím tak, aby se nám líbila a doufali jsme, že se k nám někdo přidá a také se mu bude líbit. Pamatuji si jeden rozhovor z té doby, kdy se někdo na adresu alba vyjádřil, že jsou to skoro-hity, a kdybychom se o trochu více snažili, mohlo to být radiově přijatelné. Katka vybuchla smíchy a vlastně vůbec nerozuměla, co nám ten člověk chce říci. Řekla mu, že jsme neměli snahu napsat radiový hit, ale písničky tak, jak se nám líbí. Ten pán nepochopil naší ambici. My jsme vůbec netušili, že jsou to skoro-hity. A vůbec nás nenapadlo, že by je někdo v rádiu hrál, protože to jsou skladby v malinko jiných aranžích. Tohle si z té doby pamatuji, že někdo to přijal tak, že jsme se snažili udělat radiově přijatelné album a moc se nám to nepovedlo. Nebo že se nám to skoro povedlo. 

Co obal alba?
Poprosil jsem tvůrčí duo ReDesign, které tenkrát tvořili Klára Křížová a Petr Krejzek, aby si vizuálně pohráli se slovem slow-thin-king. Což lze přeložit jako pomalý-hubený-král. A oni z tenkého drátku vyrobili postavičku hubeného krále, takže ta pomalost se tam úplně nedostala, ale ten thin king neboli hubený král tam je. 

Je něco, co byste na desce s odstupem času změnil?
Stoprocentně, to je tak vždycky. Právě proto si ty desky nepouštím. Film Šeptej jsem neviděl od premiéry, protože se na sebe nemůžu dívat a nemůžu vidět, jaký jsem blbý herec. Stejně tak si moc nepouštím věci, které jsem dělal, protože skoro vždycky slyším něco, co bych udělal lépe, už poučeně, jak se říká v klasické hudbě. Takže s odstupem času bych byl poučený a některé věci udělal o trochu jinak.

Mohl byste nám vyprávět nějakou historku z natáčení?
K originální desce na CD jsem udělal takový dokument z natáčení. Točil jsem na videokameru ve studiu, takže kdo by chtěl nahrávání osvětlit, tak pár vtipných scének tam je. Ale jedna tam natočená není – pozval jsem tenkrát k natáčení desky Dušana Neuwirtha, který je dnes členem Tata Bojs. Když jsem mu položil otázku, zda nemá hlad, že jdu pro něco do samoobsluhy, odpověděl úplně stejně jako producent Guy Fixsen v roce 1994, a sice: „Já mám vždycky hlad“. To znamená, že si vybírám hladové producenty. 

50 NEJLEPŠÍCH ČESKÝCH ALB VŠECH DOB

50. Indy a Wich – My 3
49. Kryštof – V siločarách
48. Dybbuk – Ale čert to vem
47. Blue Effect – Nová syntéza
46. Role – Rána
45. Už jsme doma – Hollywood
44. Dné – These Semi Feelings, They Are Everywhere
43. Sebastians – Blue
42. Xavier Baumaxa – Buranissimo Forte
41. Ecstasy Of Saint Theresa – Slowthinking
40. (bude zveřejněno 15. března v 16.30 v éteru Expres FM a na našem webu)

Po celý rok 2023 vám budeme představovat žebříček v českém éteru neslýchaný. Žebříček padesáti nejlepších českých alb. Do jeho vzniku se zapojilo celé naše rádio a rozproudila se vášnivá debata, která nahrávka by v tomto výčtu rozhodně neměla chybět. Mnoho podobných žebříčků u nás doposud nevzniklo a jsme si vědomi, že tento úctyhodný a pestrý seznam vyvolá různorodé ohlasy. Samozřejmě, že při jeho sestavování muselo dojít ke kompromisům, protože na komplexní pořadí zásadních českých nahrávek by bylo třeba o pár desítek míst navíc. Tvůrci se neřídli datem vzniku ani žánry, ale především srdcem a dobrým vkusem. Jediným kritériem bylo, že se musí jednat o dlouhohrající řadová alba.

U vyhlášení každého místa čeká posluchače Expres FM a čtenáře našeho webu i krátký rozhovor přímo s tvůrci, producenty nebo hudebními kritiky, takže se zpětně o nahrávce dozvíme i něco zajímavého prostřednictvím lidí, kteří se na ní podíleli. Věříme, že se budete bavit, a že to s námi vydržíte až do předních příček, protože tohle hudební putování bude zkrátka dobrodružné. 

50 nejlepších českých alb: Jediné album Sebastians patří k zásadním nahrávkám porevoluční hudby

Petr Novák / 22. 02. 2023

50 nejlepších českých alb: Skvělé album jako následek tvůrčí krize producenta Dné

Petr Novák / 15. 02. 2023

Zdroj fotografií: Archiv Jana P. Muchowa 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM