Jeden komerčně nejúspěšnějších hitů Davida Bowieho slaví čtyřicetiny. Píseň Let’s Dance vyšla 14. března 1983 a sklidila komerční úspěch po celém světě. Přečtěte si její příběh.
V roce 1982 byl David Bowie etablovanou popovou hvězdou a vydávající firma EMI si toho patřičně vážila. Nabídla mu totiž novou smlouvu, která automaticky přinášela Bowiemu sedmnáct milionů dolarů. A to tehdy byly astronomické peníze. Po spíše náročné a artrockové desce Scary Monsters (and Super Creeps), kterou vydal v roce 1979, však chtěl Bowie přijít s něčím lehčím a modernějším. A v jednom newyorském klubu se tehdy potkal s kytaristou skupiny Chic, skladatelem, producentem a hitmakerem Nile Rodgersem. Tomu během jejich debaty doslova řekl, že chce dělat hity. A Rodgerse požádal, aby mu s tím pomohl.
Pracovat společně začali v Bowieho bytě ve Švýcarském Montreux a prvním, co spolu vyprodukovali bylo právě demo skladby Let’s Dance. Do té Rodgers nahrál prakticky celý hudební základ, Bowie pak přidal zpěvy a dvanáctistrunnou kytaru. Výsledek prý tehdy zněl doslova jako Bowie zpívající do skladby Chic, což bylo potřeba trochu změnit. Pro oba to však byl důkaz, že jejich spolupráce může být plodná. Bowie později říkal, že od téhle písně chtěli, aby zněla jako budoucnost popu, ale současně v sobě nesla i kvintesenci rock’n’rollu i klasického R’n’B. Na což ostatně odkazuje i její intro, které je pro tuto hudbu příznačné a najdeme ho i například v klasické rock’n’rollové vypalovačce Twist And Shout. Sám Bowie prohlásil, že skladba zní jako „mix Twist And Shout a The Isley Brothers“ a zdůrazňoval, že Rodgersův přístup a producentský talent je důvodem, proč se stala komerčně tak úspěšnou.
Text písně odkazuje na sociální a společenská témata, ale také tazvaný Tanec Sv. Víta (tedy epilepsii) a anglický film The Red Shoes z roku 1948. Video k písni bylo natočeno v Austrálii, společně s klipem pro dalšího Bowieho píseň China Girl. Hlavní roli v něm hrají dva domorodí Australané, kteří sní svůj sen romantické lásky a pohodlného života, přičemž oba za almužnu dřou ve fyzicky velmi náročných zaměstnáních (ona drhne silnici a on tahá jakýsi těžký stroj), z čehož je jasná Bowieho kritika společenské nerovnosti a levicové smýšlení. Skladba byla obrovským hitem a v květnu 1983 se dostala na vrchol americké, anglické a řady dalších světových hitparád. Zazněla i v několika filmech včetně Zoolandera (2001), ve kterém se krátce i mihl i sám Bowie.
Autor je hudební publicista
Úvodní foto: Denis O’Regan / © The David Bowie Archive® / Warner Music