Tento týden vyšla pravidelná zpráva OSN o stavu světového klimatu. Vědci ze 196 zemí se shodují, že lidstvo nedělá dost ve snaze snížit množství skleníkových plynů v atmosféře. Jak může vypadat Česká republika v roce 2040 a později v rozhovoru popisuje Radim Tolasz, český zástupce v mezinárodním vědeckém panelu IPCC.
Zpráva, kterou tento týden mezivládní panel zveřejnil, nastiňuje osm kategorií, do kterých se teoreticky můžeme naším vlastním přičiněním dostat. Od omezení oteplování do 1,5ºC až po překročení 4ºC. Co jsou podle vás dva až tři nejpravděpodobnější scénáře?
Asi vám nebudu schopen říct dva až tři nejpravděpodobnější, protože klimatologie je postavena na klimatických modelech, které analyzují jak historii, tak projektují vývoj do budoucnosti. To znamená, že nejpravděpodobnější scénáře jsou vypočítány podle toho, jak jsou dnes nastavené například závazky států ve snižování emisí, na základě toho jak předpokládáme, že se bude vyvíjet počet obyvatel, výroba energie, její spotřeba a podobně. A ten nejpravděpodobnější scénář nám dnes říká, že do konce století bychom se měli dostat na zvýšení globální průměrné teploty od předprůmyslového období o 2,5-3°C. To je scénář, který je o něco vyšší, než předpokládá Pařížská dohoda. Jsou tam samozřejmě ještě optimističtější i pesimističtější scénáře.
Jak podle tohoto scénáře bude vypadat Česká republika v roce 2040?
2040 je relativně blízko. My jako klimatologové z dnešních modelů usuzujeme, že překročení jeden a půl stupňové hranice je velice pravděpodobné už na začátku příštího desetiletí. Tedy někdy po roce 2030. A to je o dost dříve, než jsme ještě před pár lety předpokládali. A ve vašem roce 2040 už se můžeme blížit k dvěma stupňům Celsia za předpokladu, že zůstaneme v režimu „business as usual“. To znamená, že emise nepolezou nahoru, ale nebudou se ani razantně snižovat.
Tady bych upozornil na jednu věc, pokud se bavíme o dvou stupních globálně, tak pro menší regiony jako je střední Evropa, nebo rovnou Česká republika v zásadě platí, že se oteplování promítne zhruba dvojnásobně. Dnes jsme globálně jeden stupeň nad předindustriální dobou, ale pro ČR platí, že jsou to stupně téměř dva. Pokud se tedy bavíme o dvou stupních v roce 2040, pro ČR to znamená stupně čtyři. A to už je hodnota, která není ideální. Dříve tu zaznívalo, že nějaké desetiny stupně nebudou způsobovat zásadní problémy. Ale my už se bavíme o celých stupních…
Celý rozhovor si můžete poslechnout v přehrávači v úvodu článku. Dozvíte se v něm, na co by se státy měly zaměřit nebo jak zapojit mladou generaci. Podcast Stopáž si můžete pustit na platformě podcasty.cz, v aplikaci Seznamu a nebo ve vašem oblíbeném podcastovém přehrávači.
Úvodní foto: Shutterstock