Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Aktuálně

Za nejrychlejší pád banky v historii můžou sociální sítě: Co dřív trvalo měsíce, je dnes otázkou dnů

Avatar photo Pierre Beneš
31. 03. 2023

Pád Silicon Valley Bank byl první pád bankovní instituce poháněný hlavně sociálními sítěmi. Během jednoho dne zmizelo z americké instituce 42 miliard dolarů. Jak se s tím bankovní sektor hodlá vypořádat a co konec této instituce znamená pro startupovou scénu? Na to v dnešním rozhovoru podcastu Stopáž odpovídá redaktor Luboš Kreč.

Česko se v průměru otepluje dvakrát rychleji než zbytek světa: Klima je třeba řešit hned, záchrana je v elektrárnách

Pierre Beneš / 24. 03. 2023

Čím se Silicon Valley Bank lišila od ostatních bank ve Spojených státech? 
Hlavně tím, že byla hodně zaměřená na startupovou, technologickou sféru San Francisca a okolí, kterému se říká Silicon Valley. Fungovala jako první bankovní místo pro tuhle velmi bující a pro USA velmi důležitou část hospodářství a byznysu.

Zaujalo mě, že původní nápad na její založení vznikl v roce 83 údajně na pokerovým stolem. Hodně to vypovídá o kultuře, která v Silicon Valley panuje. Jak to tam vypadá?
To je spíš taková legenda. Příběhy vždycky snáz prodáte. Traduje se, že zakladatelé Silicon Valley Bank (SVB) chodili hrát poker s různými bysnysmeny a z nich se u pokerového stolu stali prvními investory do této banky. Startupový svět funguje trošičku jinak než klasický byznys a potřebuje mnohem riskantnější peníze. Hodně to tam funguje na mezilidských vztazích. 

Když to shrneme hodně polopaticky, tak prostě SVB obsluhovala více než 50 procent všech amerických startupů, se kterými měla velmi úzké vztahy. Co pád takové instituce může znamenat pro startupový průmysl? 
To samozřejmě ještě uvidíme, nicméně první hlasy samozřejmě říkají, že ve startupovém světě po skutečné euforii z posledních dvou let, kdy nebyl problém sehnat peníze a spousta firem dosahovala neuvěřitelných valuací, nyní dochází k ekonomickému ochlazení. Startupy mají horší přístup ke kapitálu a pád banky, která byla ochotná takovým firmám půjčovat, jejich financování zkomplikuje. Na druhou stranu se alespoň normalizuje situace, protože ty poslední dva roky byly opravdu extrémní. 

Když krachovala první banka během velké krize v roce 2008, její pád trval 8 měsíců. Silicon Valley Bank to zvládla za dva dny. Tím hlavním důvodem byla internetová šeptanda. Jak se ta panika rozšířila?
Hrají v tom roli hlavně dvě věci: Internet a sociální sítě, protože se problémy SVB začaly řešit na Twitteru a Facebooku, a že SVB byla hlavní bankou pro startupovou komunitu, která se samozřejmě zná. Investoři se znají mezi sebou a jsou různě provázaní, investovali do podobných firem. Takže jakmile se jeden z nich dozvěděl, že existuje nějaký problém, okamžitě psal svým kamarádům a známým, nebo firmám ze svého portfolia, že SVB má problém a bylo by záhodno z ní vytáhnout peníze. 

Pokaždé, když běží zprávy o krachu nějaké banky, používají se ilustrační záběry lidí stojících frontu na bankomat. Jak se stalo, že z SVB zmizelo tak rychle tolik peněz?
Zmizelo 42 miliard dolarů za 24 hodin. To je enormní částka. Stalo se to, protože už samozřejmě nikdo nechodí do bankomatu a všechno se ovládá přes aplikaci v telefonu. Když jsem o tom hovořil s bankéřkou Andreou Lauren, řekla, že položit banku je dnes záležitost dvou až tří dnů. To dříve trvalo týdny, možná měsíce. A je to prostě díky technologiím. Zadání příkazu na odchod milionu korun trvá deset vteřin. Banku v mobilu používáme dneska všichni, ve startupovém světě tuplem. Banka je tak na kolenou v řádu hodin. 

Jak se proti tomuto můžou banky chránit? Testují se banky na extrémně rychlé výběry? Jak by toho mohly využít Rusko s Čínou?
Poslechněte si celý rozhovor v přehrávači v úvodu článku. Na cestách si podcast můžete poslechnout v aplikaci Seznam.cz nebo ve vašem oblíbeném podcastovém přehrávači.

Zakladatel Aliexpresu se po dvou letech vzdal své moci: Jak komunistická strana úspěšně dusí svoje mocné kritiky

Pierre Beneš / 13. 01. 2023

Nahradí naší práci umělá inteligence? Lidé si vždycky najdou cestu, jak zůstat užiteční

Pierre Beneš / 17. 03. 2023

Úvodní foto: Shutterstock 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM