Toužíte po bronzové pokožce? Podle předpovědi to vypadá, že si na slunění na lehátku v plavkách ještě chvíli počkáme, a tak přichází na řadu pomocníci v podobě samoopalovacích přípravků. Když dodržíte všechna pravidla, nemusíte se bát fleků ani nepřirozené barvy. Víme, jak na to.
Samoopalovací přípravky jsou pro mnohé velkým strašákem, protože asi každý, kdo je někdy zkoušel, si místo přirozeného opálení vytvořil nevzhledné fleky, které musel několik dnů maskovat. Možná se také bojíte odstínu. Ale zbytečně. Současné produkty jsou spolehlivé. Ale není to zadarmo. Musíte přesně dodržovat postup, jinak výsledné opálení nikdy nebude bezchybné.
Tónovacích přípravků je na kosmetickém trhu opravdu velké množství. Vybírat můžete ze samoopalovacích mlék, které jsou ideální pro začátečníky, protože tónují a zároveň hydratují a sjednocují tak pokožku, nebo třeba samoopalovacích pěn, které jsou krásně nadýchané a rychle se vstřebávají do kůže. Brzy po nanesení se tak můžete obléknout a nemusíte se bát, že si zašpiníte oblečení. Pro zkušenější jsou zase vhodné samoopalovací spreje, které se nemusí roztírat. A pro ty, kteří mají ze samoopalovacích produktů respekt, jsou jako stvořené kapky, které se jen přimíchají do klasického tělového mléka. Odstín si tak regulujete sami podle množství přidaných kapek.
Ať už se rozhodnete pro mléko, pěnu nebo kapky, aby bylo opálení rovnoměrné, je nutné zbavit pokožku odumřelé kůže. Na tělo použijte tělový peeling, na obličej jemnější pleťový. Vyplatí se také důkladně oholit, aby nanášení přípravku bylo co nejefektivnější. Peeling i depilaci proveďte den před prvním nanášením samoopalovacího přípravku, aby pokožka stihla zregenerovat.
Obzvláště po zimě bývají na těle místa, která jsou na první pohled vysušená. Bývají to především kolena, lokty nebo třeba nárty. Suchá místa zhruba hodinu před aplikací „samoopalováku“ důkladně natřete hydratačním tělovým mlékem (nikoliv tělovým olejem) a nechte ho působit. Speciální péči těmto extrémně suchým místům věnujte i během použití peelingu. Tím se opět vyvarujete možného vzniku nechtěných skvrn.
Na samotné nanášení samoopalovacího přípravku si dopřejte dostatek času. Když to zbytečně urychlíte, můžete pak litovat. Začněte od nohou a krouživými pohyby aplikujte produkt směrem nahoru. Dbejte na to, abyste nevynechali žádné místo na těle. Nakonec si mýdlem důkladně umyjte ruce, nebo k nanášení použijte speciální rukavice, které dlaně i nehty ochrání před nežádoucím ztmavnutím.
Tip: Pamatujte na to, že nohy, ruce a obličej nepotřebují příliš silnou vrstvu přípravku a bohatě postačí to, co zbyde na rukavici.
Na jemnou pleť na obličeji je třeba použít samoopalovací produkt, který je pro ni určen. Před nanášením obličej důkladně vyčistěte odličovacím přípravkem, na který je zvyklá, a následně ji umyjte vlažnou vodou, aby došlo k uzavření pórů. Poté samoopalovací přípravek naneste na čelo, hřbet nosu a lícní kosti. To jsou přesně ta místa, která mohou být nepatrně tmavší, aby celkový dojem působil co nejvíce přirozeně. Pak opatrně rozetřete přípravek i na zbytek obličeje a samozřejmě nezapomeňte na krk. Naprosto ideální jsou samoopalovací pleťové vody, které se nanášejí pomocí vatového tamponku, a jsou šetrné.
Nakonec natřete celé tělo hydratačním mlékem a obličej pleťovým krémem. Tímto posledním krokem zajistíte, že vám nikde na kůži nevzniknou nepřirozené přechody a skvrny.
Pokud přeci jen dojde při používání samoopalovacích produktů k nechtěné „nehodě“, dopřejte si dlouhou koupel, která pokožku zjemní, a následně naneste peeling, který vám pomůže skvrny odstranit. Od zabarvení dlaní nebo nehtů vás zachrání lázeň, kterou připravíte jen z vody a šťávy z citronu. Ruce v ní necháte alespoň deset minut „odmočit“ a fleky jako zázrakem zmizí.
Tip: Samoopalovací přípravek nanášejte ideálně večer, nechte přes noc působit a ráno celé tělo osprchujte a obličej opláchněte vodou.
Autorský článek
Foto: Profimedia, Shutterstock a archiv jednotlivých značek