Expres FRESH! /
Celý playlist
Hudba

Sbohem, rocková babičko: Tina Turner prožila život jako z hollywoodského filmu

Avatar photo Pavel Kučera
25. 05. 2023

Jedna z nejslavnějších zpěvaček historie nás opustila ve věku 83 let. O jejím životě už byl natočený slavný film i neméně úspěšný dokument. Pojďme uctít její památku prostřednictvím nejslavnějších a nejlepších písní.

Na začátek pár čísel: Tina Turner je zapsaná v Guinnessově knize rekordů, v roce 1988 totiž na svém koncertě na stadionu Maracana v Rio de Janeiro zazpívala pro 180 tisíc platících diváků, což zatím jiný sólový interpret nepřekonal. Celosvětově prodala přes sto milionů desek. Je držitelkou osmi cen Grammy, tří American Music Awards, dvou MTV Music Awards, má hvězdu na Chodníku slávy a hned dvakrát byla uvedena do Rock’n’rollové síně slávy, coby součást dua Ike & Tina Turner i sólově.  

Nejlepší kytaristi: Kariéru Steve Ray Vaughana utnula tragédie, John Frusciante je pro Red Hot Chili Peppers rozdílovým hráčem

Pavel Kučera / 23. 05. 2023

Nutbush City Limits (1973)

O tom, že Tina Turner začínala coby zpěvačka ve skupině svého muže, jímž byl skladatel a kytarista Ike Turner, snad není nutné se dlouze rozepisovat. Aspoň tedy pro připomenutí, Anna Mae Bullock, jak zní její skutečné jméno, začala se svým mužem spolupracovat v roce 1958, když se stala vokalistkou jeho formace Rhythm Of King. Po svatbě ji Ike přiměl, aby si změnila křestní jméno na Tinu. Zpěvačka se narodila v městě Nutsbush, ležícím v americkém státě Tennessee. A právě na něj odkazoval i jeden z jejích prvních hitů, který nahrála právě se svým mužem.

Proud Mary (1971)

Poprvé do hitparád se však Ike & Tina dostali už o dva roky dříve, a to s písní od americké countryrockové skupiny Creedence Clearwater Revival, kterou napsal její lídr John Fogerty v roce 1969. Ještě před Tinou si této písně všiml soulový zpěvák Solomon Burke, jehož verze Fogertyho doslova uhranula. Zdaleka největším hitem se však stala právě ve verzi od dua Ike & Tina. V roce 1971 vyskočila až na čtvrtou příčku americké Billboard Chart. A Turnerovi za ni o rok později získali i cenu Grammy.

Private Dancer (1984)

Druhá půle sedmdesátých let však pro Tinu nebyla úplně příznivá. Hrávala po kasinech, muž ji mlátil a její kariéra upadala. Ona však snila o tom, že bude stejná rocková hvězda jako kapela The Rolling Stones a bude hrát na stadionech. S Turnerem se rozvedla a pro start nové kariéry překvapivě nezvolila USA, ale Velkou Británii, protože měla pocit, že tam její hudbě rozumějí. V roce 1984 vydala desku Private Dancer. Titulní píseň pro ni napsal Mark Knopfler ze skupiny Dire Straits.

What’s Love Got To Do With It (1984)

Na desce Private Dancer Tina změnila styl směrem ke střednímu proudu, ale také vzhled. Začala nosit své charakteristické bujné hřívy, krátké sukně a stala se sexsymbolem. Album, které bylo její páté v pořadí, však obsahovalo celou řadu jiných hitů a vedle coververze skladby Let’s Stay Togerther od Ala Greena (originál znají všichni fanoušci filmu Pulp Fiction) zde byla například tahle hitovka, která byla jedním z milníků její kariéry. Singl byl druhý v anglické hitparádě, deska samotná rovněž. V USA pak byla o jednu příčku níže.

We Don’t Need Another Hero (1985)

Tinina kariéra vystřelila v půli osmdesátek do raketových výšin, čehož se rozhodli využít také v Hollywoodu. Roli dostala v pokračování akčního dystopického bijáku o Šíleném Maxovi s Melem Gibsonem s podtitulem Dóm hromu. Zahrála si jednu z hlavních rolí a pochopitelně dostala šanci i nazpívat ústřední melodii celého filmu. Byl z toho další hitparádový úspěch v USA i Evropě.

Typical Male (1986)

Píseň s rytmickým intrem, které patří k jednomu z nejcharakterističtějších z celých 80. let (ostatně začínala jím kdysi i znělka pořadu MTV Greatest Hits) pochází ze šesté studiové desky Tiny Turner s názvem Break Every Rule, na které se sešlo několik zajímavých autorů. Singl Typycial Male napsala anglická dvojice Terry Britten a Graham Lyle, která s Tinou spolupracovala dlouhodobě. Vedle nich se mezi autory zařadili opět Mark Knopfler (Overnight Sensation), Bryan Adams (Back Where You Started) a dokonce i David Bowie (Girls). Na první místo anglické hitparády to kupodivu přesto nestačilo, deska byla nejvýš druhá.

The Best (1989)

Ovšem hned s příštím albem se Tina konečně dočkala. V roce 1989 vydala desku Foreign Affair, která sice v USA překvapivě celkem vzato spíše propadla, zatímco zbytek světa spláchla masivní vlnou. A to zejména zásluhou hitu The Best. Ten napsali Mike Chapman (mimo jiné spolupracovník Suzie Quattro nebo Smokie) a Holly Knight o rok dříve pro anglickou zpěvačku Bonnie Tyler. Ta se sice stala menším hitem, ovšem nedá se to vůbec srovnat s tím, co způsobila o rok později verze od Tiny. Kdo dnes, mimo pamětníků, vůbec ví, že Tina nebyla první, kdo tuto píseň nazpíval?

I Don’t Wanna Lose You (1989)

Na album Foreign Affair vyšla i tato skladba, která je rovněž jedním z ikonických hitů Tiny Turner. Napsal ji skladatel a kytarista Albert Hammond (jinak též otec kytaristy skupiny The Strokes Alberta Hammonda jr). A skladba se stala v pořadí Tininou pátou, která se dostala do anglické Top 10.

 

Golden Eye (1995)

Ještě jednou se popularity Tiny Turner rozhodl využít Hollywood, a to v 90. letech, když dostala nabídku nazpívat ústřední melodii do bondovky Zlaté oko, v níž agenta 007 poprvé ztvárnil Pierce Brosnan. Píseň pro Tinu Turner nenapsal nikdo menší, než Bono a The Edge z irské kapely U2. A byl z toho velký úspěch. Skladba, jejíž dechový motiv má být odkazem na klasickou melodii z filmu Goldfinger, se často objevuje mezi nejlepšími písněmi z bondovek vůbec.

Missing You (1996)

Kariéra Tiny Turner velmi úspěšně pokračovala i v 90. letech. V roce 1993 o ní byl natočen hollywoodský biografický film s názvem What’s Love Got To Do With It, ve kterém ji hrála Angela Bassett, Ikea si zahrál Laurence Fishburne. Že ale její kariéra ještě zdaleka není u konce, Tina ukázala v roce 1996, kdy vydala nové album Wildest Dreams. Skladby sem pro ni napsali třeba i Pet Shop Boys (Confidental) a dokonce tu vyšla i coververze skladby Unfinished Sympathy od Massive Attack. Za jeden z nejvýraznějších singlů z desky je však balada Missing You.

Whatever You Need (1999)

Je to těžko k uvěření, ale nové album vydala Tina Turner naposled v roce 1999. Poté ohlásila konec hudební kariéry a vlastně v novém miléniu žádnou novou desku nevydala. Deska Twenty Four Seven je nicméně velmi důstojným rozloučením s hvězdnou dráhou a ukazuje, jak to má vypadat, když chce člověk odejít na vrcholu. Album bylo v britské hitparádě deváté a celosvětově se ho prodalo přes milion kopií.

Sbohem, Raquel! Role, které zajistily nejkrásnější herečce 20. století věčnou slávu

Michaela Dočkalová / 17. 02. 2023

Charlotta Garrigue Masaryková: Nelehký osud ženy, která stála u zrodu Československa

Václav Šilpoch / 13. 05. 2023

Autor je hudební publicista
Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM