Hudba
Springsteen potěšil vlastence, The Beatles vsadili na své oblíbence a Pink Floyd na čistotu: Příběhy slavných obalů
Radek Honc
31. 05. 2023
Obal prodává. To je staré moudro marketingu. A platí i u přebalů desek, s kterými hudebníkům často pomáhali slavní grafici a fotografové. A často je obal známější než desky samotné.
Ikonickým obalům desek už jsme se v jednom článku věnovali, pojďme teď na další dávku přebalů napříč žánry i časovými obdobími.
Hudební patrioti napříč regiony: Vypsaná fixa z Pardubic udělala San Piego, Robin Zoot adoruje rodné Sudety
Carlito Brigante / 18. 05. 2023
Pink Floyd – Dark Side Of The Moon
Za možná nejikoničtějším obalem všech dob stojí grafické studio Hypgnosis. V něm vznikla celá řada skvělých obalů pro Led Zeppelin, Petera Gabriela nebo T-Rex. Realizace světelného paprsku rozkládajícího se přes hranol ve spektrum šesti barev (ta sedmá – indigo – chybí) je vlastně nápaditým odrazem kapely samotné. Světelná produkce jejich show, temné texty a odvážnost, zároveň ovšem taky srozumitelnost a čistota. Od kapely směrem ke grafikům zněl úkol jasně: Chceme něco čistého, elegantního a grafického. A tak se i stalo! Generace hudebních nadšenců i odborná veřejnost řadí tuhle odvedenou práci za jednu z nejnápaditějších vůbec.
Foto: Shutterstock.com
Pink Floyd si vždy dávali na vizuální stránce svých alb záležet stejně jako na té hudební
David Bowie – Aladin Sane
Pokud se řekne Depeche Mode, vybaví se vám černá. V souvislosti s Princem je to Love Symbol a třeba při zmínce o The Cure okamžitě vás napadá rozcuchaná hlava jejich lídra Roberta Smithe. Každá hudební skupina nebo jednotlivec, byli v průběhu kariéry zvěčněni v tolika různých podobách a situacích, ale jeden atribut, který si s tím či oním umělcem vždy spojíme na první dobrou, převažuje. U Davida Bowieho je to nezaměnitelný blesk přes pravé oko. Na přebalu desky Aladin Sane je zachyceno jeho nové alter ego poté, co se rozloučil se Ziggy Stardustem. Olbřímí slza, která spočinula na Aladinově klíční kosti, byla záměrným poukázáním na lidský rozměr nové bytosti. Fotografie pořízená Brianem Duffym se stala jednou z těch, která si našla své místo na tričkách, přebalech knih, plakátech a nálepkách jako pozoruhodná reprezentace jednoho z klasických portrétů Davida Bowieho.
Obří slza má zdůrazňovat lidský rozměr nového alter ega hudebního chameleona
Primal Scream – Screamadelica
Třetí deska skotských Primal Scream byla neskutečně revoluční a parádní hlavně z hudebního hlediska. Mix rockové a elektronické psychedelie byl oceněn na prvním ročníku dnes prestižní Mercury Prize výhrou nad všemi ostatními toho roku vzniklými deskami. Obal téhle vynikající desky má na svědomí LSD, prosakující voda na stěně a pár předchozích prací grafika Paula Canella. Jeho dřívější tvorbu ovlivněnou streetartovým umělcem Jean Michellem Basquiatem si už dříve oblíbili třeba Manic Street Preachers, ale hlavně právě Primal Scream. Jejich singly Movin On Up a Higher Than The Sun, později vydané na desce Screamadelica, taky zdobila Canellova práce. Že v tomhle příběhu o jednom z nejsignifikantnějším obalu hrála roly psychotropní látka v kombinaci se špatným vodovodním těsněním je vedlejší. Skvělé je, že tohle vtipné psycho slunce je stejně dobře zapamatovatelná značka jako vyplazený jazyk.
Obal desky Screamadelica to dotáhl až na poštovní známky
Beatles – Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band
Čtveřici z Liverpoolu se nemůžeme vyhnout ani napodruhé, pakliže se bavíme o ikonických přebalech. Beatles měli samozřejmě za svou kariéru spoustu vynikajících obalů alb včetně Abbey Road a The White Album. Ale nejdůležitější a v té době nejdražší obal alba, který kdy byl vyroben, zůstává mistrovským dílem pop artu. Ovlivnil zástupy následovníků od Franka Zappy (We’re Only In It For The Money) po The Simpsons (The Yellow Album). Obal alba Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band inscenovaný britským umělcem Peterem Blakem a jeho tehdejší manželkou Jann Haworth, zobrazuje 58 různých lidí, které vybrali John Lennon, Paul McCartney, George Harrison, Peter Blake, Jann Haworth a londýnský obchodník s uměním Robert Fraser. Fascinující průřez kulturami, důležitostí a individuálními zájmy každého Brouka jako Marlon Brando, Karl Marx nebo Marilyn Monroe.
50 nejlepších alb: Sgt. Pepper svědkem prvního vážného rozkolu v The Beatles
Redakce / 01. 06. 2022
Prvotní nápad na album i obal pochází od Paula McCartneyho, do konečného výběru osobností se zapojilo více lidí
Bruce Springsteen – Born In The U. S. A.
Mistrovské dílo Bruce Springsteena z roku 1984 upevnilo jeho postavení skutečného amerického hrdiny. Od titulní skladby až po patriotický obal, všechno na albu způsobilo, že The Boss vypadal jako dokonalý Američan a stal se národním pokladem. Legendární skladbu ovšem Bruce Springsteen napsal z pocitu úzkosti, z doby, kdy byl nesmírně zklamaný a zarmoucený problémy, s nimiž se veteráni z války ve Vietnamu setkali, když se vrátili domů poté, co statečně sloužili své zemi. Obal alba využil tohoto pocitu k vytvoření přelomové fotky. Snímek, který pořídila fotografka Annie Leibovitz, ukazuje Bosse v červené, bílé a modré barvě před pozadím hvězd a pruhů. Těžko byste přišli s obrázkem, který by působil američtěji než právě tahle obálka. Červená čepice visící na zadní kapse jeho modrých džín poukazuje na to, že hudebník je jako váš průměrný soused z Astbury Park ve státě New Jersey.
Autorkou ikonické fotografie je legendární Annie Leibovitz
Foto: Profimedia
Beatles byli líní, The Rolling Stones vsadili na rozkrok a mimino od Nirvany na soudy: Příběhy nejslavnějších desek
Radek Honc / 09. 11. 2022
Nejblbější obaly českých desek
Redakce / 05. 12. 2020
Zdroje: udiscovermusic.com, faroutmagazine.co.uk, popartuk.com
Zdroje fotografií: Warner Music, Enriscapes / Shutterstock.com, Piotr Piatrouski / Shutterstock.com, spatuletail / Shutterstock.com, PHLD Luca / Shutterstock.com