Hudební styl hip-hop slaví oficiální 50. narozeniny. Žánr, který vyšel z ulic Bronxu, se stal nejoblíbenějším hudebním žánrem a nyní dominuje celosvětové kultuře. Na oslavu tohoto zlatého výročí si pojďme připomenout, co vlastně je hip-hop, kde a jak vznikl a kam se posunul.
Obecně se za start hiphopové hudby označuje party v Bronxu 11. srpna 1973. V činžáku na Sedgwick Avenue pořádal osmnáctiletý Clive Campbell se svou mladší sestrou Cindy večírek. Přátelé a sousedi tančí na známé skladby umělců jako James Brown, Aretha Franklin a The Meters a dalších. Ovšem něco je jinak.
Ze dvou gramofonů hrál Clive, lépe známý jako DJ Kool Herc, dvě kopie téže desky, opakoval – loopoval – perkusní nebo instrumentální části skladby, přičemž udržoval stejný rytmus, beat či tempo. Právě v tomto prostředí komunity tanečníků, umělců, hudebníků a básníků se zrodil hip-hop.
Hip-hop je ovšem nejen hudební žánr. Jako kultura je hip-hop postaven na čtyřech hlavních pilířích: djing, rap, breakdancing (obvykle nazývaný breaking nebo b-boying) a graffiti. Od svého vzniku hip-hop zrodil desítky podžánrů, včetně trapu, grime, gangsta rapu, rap rocku, nu metalu, crunk, chillhopu, bounce, mumble rapu, latino hip-hopu nebo abstract hip-hopu. Mezi významné hiphopové umělce patří otec zakladatel Kool Herc a jeho souputníci a následovníci: Tupac Shakur, Notorious B.I.G., The Roots, Nas, Jay-Z, Lil’ Kim, N.W.A, Public Enemy, Run DMC, Big Daddy Kane, Rakim či Ice Cube.
Djové jako Kool Herc, Grand Wizzard Theodore, Grandmaster Flash a Afrika Bambaataa začali během večírků experimentovat s různými technikami, včetně delších perkusivních přestávek nazývaných breakbeats nebo jednoduše breaks, dále využívali technický potenciál gramofonu scratchingem, freestylem a improvizovanými vokály založenými na jamajském toastingu. Často jsou považováni za průkopníky moderního hip-hopu a rapu.
V roce 1979 vydalo hiphopové trio Sugarhill Gang píseň, která je nyní široce považována za první hiphopovou nahrávku. Singl Rapper’s Delight se dostal do Top 40 v americkém žebříčku Billboard a posunul hip-hop do hitparád. Z hudby ulice se tak stal plnohodnotný žánr.
V 80. letech byl hip-hop v plné síle. Mnoho různých umělců začalo přinášet nové nápady do žánru, včetně automatických bubeníků (zejména Roland TR-808), složitějšího samplování, metaforických rapových textů a širší spolupráce s žánry, jako je elektro hudba nebo rock. V 80. letech se hip-hop rozšířil i mezi mezinárodní publikum, zejména do Velké Británie, Japonska a Austrálie. Mezi průlomové skladby patří skladba The Message od Grandmaster Flash And The Furious Five.
V druhé půlce 80. let několik hip-hopových alb – zejména od umělců Run-DMC, LL Cool J a Beastie Boys – představilo to, co se začalo nazývat „new school hip-hop“. Tento styl zdůrazňoval rytmy už zmíněných automatických bubeníků, minimalismus, kratší písně, jejichž stopáž vyhovovala rádiovým dramaturgům a společensko-politické komentáře v textech. Tito umělci se odklonili od bezstarostných večírkových rýmů a funkových vlivů „old school hip-hopu“.
Konec 80. a začátek 90. let byly zlatým věkem hip-hopu, ve kterém se mnoho interpretů těšilo obrovskému mainstreamovému úspěchu a zároveň zavádělo velké inovace s každou novou nahrávkou. Mezi hlavní tváře patřili Public Enemy, Tupac Shakur, The Notorious B.I.G. MC Hammer, Boogie Down Productions, Snoop Dogg, Nas, A Tribe Called Quest, Big Daddy Kane nebo Wu-Tang Clan. Tato éra také zaznamenala vzestup gangsta rapu, subžánru, který zdůrazňoval životní styl mimo systém pohybující se mládeže ve městech. Mezi jeho nejvýraznější zástupce patří Schoolly D, Ice-T a N.W.A.
Koncem devadesátých let byl hip-hop hlavním mainstreamovým žánrem a zrodil mnoho významných umělců, mezi kterými zazářili Lil Wayne, Timbaland, Nelly, Puff Daddy, Jay-Z, Ja Rule, DMX, Eminem nebo 50 Cent. V roce 1995 přidaly Grammy novou kategorii, a to ocenění za nejlepší rapové album. To bylo uděleno poprvé kapele Naughty by Nature.
Na přelomu milénia mnoho umělců začlenilo do hip-hopu těžší vlivy a žánry jako punk, jazz, indie rock a elektronika. Během této doby mezi umělce, na které byly upřeny zraky fanoušků, patřili OutKast, Kanye West, MF Doom, 2 Chainz, Gucci Mane, Juicy J, The Roots, Kid Cudi, Mos Def, Drake, Aesop Rock, Gnarls Barkley nebo Kendrick Lamar. Právě ten byl oceněn jako první rapper Pulitzerovou cenou v hudební kategorii.
Vzestup internetové distribuce a streamovacích služeb na přelomu století vytvořil expanzi umělců, mixtape a experimentů. Mezi umělce, kteří se v posledních letech dostali na výsluní, patří Waka Flocka Flame, Cardi B, Future, Migos, Travis Scott, Megan The Stallion, 21 Savage a Lil Uzi Vert. Současné hvězdy žánru už nejsou jen muzikanti a djs, ale úspěšní podnikatelé v různých odvětvích lidské činnosti. O úspěchu svědčí i to, že Jay-Z se stal v roce 2019 prvním hiphopovým miliardářem.
Z hip-hopu se během těch padesáti let stalo umělecké a kulturní hnutí, které ovlivnilo vše od módy po politiku. Až tedy budete příště poslouchat svého oblíbeného rappera nebo hiphopovou skupinu, vzpomeňte si na jeden mejdan v Bronxu 11. srpna 1973, kdy to všechno začalo.
Zdroje: the50thanniversaryofhip-hop.com, Wikipedia, Britannica, Česká televize