Co byste si koupili, kdybyste měli neomezený rozpočet? Nebo alespoň ne neomezený, ale opravdu velkorysý? Jestliže se řadíte mezi sportovní fanoušky, pak by koupě fotbalového či jiného klubu byla dost možná na předních příčkách. Své jmění do sportovních klubů investovali i tito slavní. Komu se to vyplatilo a kdo měl zůstat u nemovitostí?
Nejznámějším sportovním podnikatelem současnosti je herecké eso Ryan Rodney Reynolds, který se společně se svým parťákem Robem McElhenneym rozhodl vrazit peníze do tradičního, leč skomírajícího Wrexhamu FC. Oba herce pro vstup do nejslavnějšího amatérského klubu v Británii údajně výrazně přinutil dokument Sunderland Till I Die o vášni (a především strastech) kdysi tradičního účastníka Premier League. Reynolds využil svého Deadpool hypu, sehnal potřebné peníze a začaly se dít věci!
Velšský tým loni udělal velké haló v FA cupu a k celosvětové popularitě mu dopomohla i dokumentární série o autentickém řízení klubu pomocí dvou slavných herců, kteří se zkrátka jednoho dne rozhodli splnit si svůj dětský sen a postavit na nohy umírající celek. Činorodý Reynolds je navíc spolumajitelem týmu Alpine ve Formuli 1.
Obletovaný “Becks” to za své PR aktivity schytával ještě za aktivní hráčské kariéry, ale moc dobře věděl, co dělá. Hráč s nezaměnitelnou kopací technickou se stal ještě za svého působení v Manchesteru United popkulturní ikonou a svůj status podpořil díky přestupům do Realu Madrid, AC Milán či PSG. Nejvýraznější stopu ovšem pro budoucí kariéru zanechal v americké MLS, kde si začal tvořit kontakty a pole pro nejdůležitější přestup svého života.
Podnikový záložník vlastnicky vstoupil do klubu Inter Miami, ve kterém začal úspěšný rebuild, který zahrnoval příchod hvězd Gonzala Higuaina, Sergia Busquetse a především Lionela Messiho. Příchod posledně jmenovaného je často přirovnáván s předchozím vstupem Pelého do americké fotbalové soutěže. Beckhamovi se navíc do Miami nejen daří přivést velké hvězdy, ale také rozumně hospodařit. Jeho klub dlouhodobě končí v zelených číslech a klubu se nebývale daří i mimo rodnou hroudu.
Úspěch na palubovce se naopak nedaří přetavit jednomu z nejslavnějších sportovců všech dob – Michaelu Jordanovi. MJ23 patří mezi nejvěrohodnější značky současnosti, a tak se krom mnoha byznysových kolbišť rozhodl utkat se i ve světě vlastnictví sportovních klubů. Létající muž se v roce 2010 rozhodl koupit organizaci Charlotte Bobcats (nyní Hornets).
Na rozdíl od úspěchů na jiných kolbištích se Jordanovi coby sportovnímu majiteli dvakrát nedaří, dokonce bývá často označován za jednoho z historicky nejhorších vlastníků NBA. V této spojitosti mají leccos společného s nejlepším hokejistou všech dob Waynem Gretzkym, kterému se pro změnu nedařilo coby majitelovi Phoenix Coyotes.
Jeden Michael Jordan nestačí, stranou totiž v posledních měsících nezůstala ani hvězda Creeda, Michael B. Jordan. Sympatický svalovec a jeden z nejpopulárnějších herců současnosti se překvapivě rozhodl finančně vstoupit do AFC Bournemouth, účastníka Premier League. MBJ krom financí pomáhá nepříliš sledovanému týmu s mediálním dosahem a aktivně se zasazuje coby vlastník / ambasador.
A na konci tohoto článku se vrátíme úplně na začátek. Víte co spojuje Ryana Reynoldse a Michaela B. Jordana? Spoluvlastnictví týmu Alpine ve Formuli 1.
Zdroje: irozhlas.cz, forbes.com