Odpoledne na Expres FM /
Celý playlist
VIP

I bez vysoké školy až ke hvězdám: Bill Gates, Ferdinand Porsche nebo Steve Jobs diplom nepotřebovali

Avatar photo Michaela Dočkalová
29. 09. 2023

Zatímco některé profese se bez absolvování vysoké školy bez problémů obejdou, u jiných je vysoká škola vyloženě nutností. Anebo ne? I mezi známými byznysmeny se najdou tací, kteří prošli jen školou života a pravděpodobně jim dala víc než leckterá univerzita.

Zpěvačka módní návrhářkou: Rita Ora se spojila se značkou, kterou od dětství kupuje

Michal Plšek / 25. 09. 2023

Richard Branson

Jeho jmění časopis Forbes odhaduje na necelé 3 miliardy amerických dolarů. Se svou značkou Virgin, která čítá celou řadu firem včetně Virgin Antlantic a Virgin Galactic, dobyl svět. Syn advokáta a letušky začal podnikat v doručovacích službách, přesto si dnes může dovolit žít v luxusní rezidenci na britských Panenských ostrovech. Matka si o něm myslela, že z něj bude britský premiér, ač ve škole byl vždycky jedním z nejhorších. Trpěl dyslexií, přesto šel studovat na soukromou střední školu. V 16 letech z ní ale odešel a ke studiu už se nikdy nevrátil. Založil vlastní časopis, díky čemuž se seznámil například s renomovaným psychiatrem Ronaldem Laingem nebo zpěvákem Mickem Jaggerem. Pak už ho stíhal jeden úspěch za druhým.

Richard Branson se ke hvězdám vydal doslova

Ferdinand Porsche

Vybudoval jednu z největších a nejznámějších automobilek na světě, ještě předtím dal vzniknout legendárnímu Brouku. Byl synem Antona Porscheho, majitele klempířské dílny. Když v roce 1889 ukončil povinnou školní docházku, otec po něm vyžadoval, aby okamžitě nastoupil do jeho dílny. Malý Ferry, jak se také Ferdinandu Porschemu přezdívá, si ale vydupal aspoň kurzy elektrotechniky na průmyslové škole v Liberci. V 18 letech pak nastoupil do Spojených elektrických podniků ve Vídni. Žádné jiné vzdělání neměl, přesto ho dnes zná celý svět. A rodina Porsche dnes ovládá celý koncern Volkswagen.  

Sportovní automobily značky Porsche začal konstruovat až jeho syn

Henry Ford

Ani další zakladatel světoznámé automobilové značky neměl žádnou vysokou školu. A dokonce ani střední. Pouze později absolvoval kurz účetnictví na obchodní škole. I tak se z něj stal jeden z průkopníků průmyslové revoluce, neboť jako první zavedl pásovou montážní linku.

Henrymu Fordovi se podařilo změnit svět

Steve Jobs

Jeho adoptivní rodiče si ho vzali k sobě pod jednou jedinou podmínkou, že musí vystudovat vysokou školu. Také mu v 17 letech zaplatili studia na Reed College ve státě Oregon. Škola ho ale nebavila a po prvním semestru docházel už jen na přednášky kaligrafie, která ho doslova fascinovala. Kaligrafické znalosti pak uplatnil při vývoji operačního systému pro počítače Macintosh. Počítače ho bavily víc než cokoliv jiného na světě a díky své cílevědomosti a posedlosti se dostal až úplně nejvýš. Stal se z něj zakladatel společnosti Apple a zároveň nejvýraznější osobnost počítačového průmyslu, jaká kdy existovala.

Svým nevlastním rodičům přání nesplnil, i tak na něj ale mohli být pyšní

Bill Gates

Ani další velký průkopník ve světě počítačů na studia příliš nebyl. Po základní škole nastoupil na soukromou střední školu Lakeside School a naučil se tu programovat. Pak šel na Harvardovu univerzitu, tu ale po dvou letech opustil. Diplom, tedy čestný doktorát z Harvardu, dostal až v roce 2007 a to 32 let poté, co z této univerzity odešel. Jeho majetek dnes Forbes odhaduje na 111,9 miliard amerických dolarů.

Patří k nejbohatším lidem na této planetě

Začal mluvit ve čtyřech letech, ve škole nevynikal a nerad se česal: Albert Einstein, jeden z největších géniů historie

Kristýna Ševčíková / 02. 07. 2023

Roboti už jdou: Olympic předpověděl umělou inteligenci, Kraftwerk se do androidů převtělili, Daft Punk zdůraznili své lidství

Pavel Kučera / 21. 06. 2023

Zdroje: forbes.com, ccco.edu, cnbc.com

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM