Nechce se vám číst? Článek si můžete i poslechnout
|
Drsňák, vtipálek, skandalista a lamač ženských srdcí slaví 68. narozeniny. Připomeňme si Mela Gibsona v jeho nejzářnějších, ale i těch nejtemnějších chvílích, které během svého dosavadního života prožil.
Celé jméno herce, režiséra a scenáristy zní Mel Columcille Gerard Gibson. Narodil se 3. ledna 1956 ve státě New York ve Spojených státech amerických, jako dvanáctiletý se ale s rodinou přestěhoval do Austrálie, kde také získal své první herecké role. Ještě předtím, v roce 1974, se ale zapsal na školu National Institute of Dramatic Art v Sydney, aby mohl svůj talent začít rozvíjet naplno. Po promoci na konci sedmdesátých let získal hlavní roli v akčním sci-fi dramatu Šílený Max. V tento rok si zahrál i v romanci Tim, opravdová láska, kde ztvárnil mentálně postiženého údržbáře. Za tuto roli získal cenu Australského filmového institutu pro nejlepšího herce. Úspěch zopakoval v roce 1981, když byl oceněn za roli v dramatu Gallipoli.
V osmdesátých letech zažíval skutečné žně. Připomeňme si alespoň jeho americký debut Řeka z roku 1984, který získal hned čtyři nominace na Oscara, pokračování série Šílený Max s podtituly Bojovník silnic a Dóm hromů nebo sérii Smrtonosná zbraň. Jako seržant Martin Riggs, který chce po smrti své manželky spáchat sebevraždu, se nesmazatelně zapsal do akčního hereckého nebe. Již brzy by se mělo začít natáčet páté pokračování, které Mel zaštítí i jako režisér. V roce 1984 ztvárnil hlavní roli ve snímku Bounty, vyprávějící o legendární vzpouře na stejnojmenné lodi. Za zmínku dozajista stojí rovněž Maverick z roku 1994 nebo Statečné srdce, které i sám režíroval. To získalo hned dvanáct nominací na Oscara, polovinu dokázalo proměnit. Gibson obdržel Oscara nejenom například za nejlepší film, ale i za režii. Z posledních dvou dekád určitě stojí za připomenutí válečný film Patriot nebo hlavně něžnějším pohlavím zbožňovaný snímek Po čem ženy touží, v němž si zahrál po boku Helen Hunt. Velký úspěch u kritiků i diváků získal také sci-fi thriller Znamení. Režisérsky se kromě Statečného srdce podílel i na filmech Muž bez tváře z roku 1993, Umučení Krista z roku 2004 (to bylo natolik skandální, že ho v některých zemích úplně zakázali) či Apocalypto, který měl premiéru v roce 2006.
Gibsonova popularita ale začala prudce klesat v roce 2006, poté, co média informovala o tom, že herec sedl za volant pod vlivem alkoholu. A nejspíš i marihuany, neboť mu později výsledky testů prokázaly v těle přítomnost látky THC. Když ho v tomto stavu zastavila policejní hlídka, začal jí nadávat do Židů. Doslova a do písmene prý hulákal, že Židé mohou za všechny války v historii lidstva. Tehdy přišel nejenom o část svých fanoušků, ale i o náklonnost některých slavných kolegů a kolegyň.
Ostatně s alkoholem a drogami měl údajně problém i předtím. Excesy tohoto typu ovšem vystřídal zcela jiný, a to rozvod se zubní instrumentářkou Robyn Moore, s níž má sedm dětí (dceru Hannah, dvojčata Edwarda a Christiana a syny Williama, Louise, Mila a nejmladšího Thomase). Po šestadvacetiletém vztahu se v roce 2011 rozvedli kvůli milence, ruské pianistce Oksaně. Při rozvodu údajně přišel o dobrou polovinu svého majetku, která činila slušných osm miliard korun. Láska mezi ním a Oksanou ale skončila ještě dřív, než se stačil rozvést. Rok poté, co na svět přivedla jeho dceru, ho obvinila z domácího násilí. To si herec nenechal líbit a označil ji za zlatokopku a vyhrožoval, že ji zabije. Hrozilo mu dokonce vězení, ale nakonec za ublížení na zdraví dostal jen tříletý podmíněný trest. Zástupci hollywoodských filmových společností s ním ale nechtěli mít od té doby vůbec nic společného. A dodnes má u mnohých z nich velký škraloup.
Zdroje: britannica.com, csfd.cz, express.co.uk