Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
Hudba

Jaro je tady: Píseň o nejkrásnějším ročním období nazpívali Simon & Garfunkel, Tata Bojs i Donna Summer

Avatar photo Pavel Kučera
20. 03. 2024
Nechce se vám číst? Článek si můžete i poslechnout

Opět je tady to období v roce, na které se většina z nás těší od podzimu. Jaro je ale také vděčnou inspirací umělců všeho druhu. Není tak divu, že o něm existuje hned celá řada slavných písní.

Sbohem, kapelo: Na sólovou dráhu vyrazil Peter Gabriel i jeho nástupce v Genesis, Enya nebo Lauryn Hill

Pavel Kučera / 14. 03. 2024

Fešáci  Jaro

Začneme absolutní klasikou. O tom, že jaro nemusí být žádná velká legrace, když se nedostaví a místo něj přijde tuhý mráz, ví dobře každý táborník. Jedna z nejpopulárnějších trampských písní, jejíž znalost byla pro generaci Husákových dětí na základní škole doslova povinností, vypráví právě o tom. A mnozí si pamatují, že nic ponuřejšího se tehdy zpívat snad ani nedalo. Málokdo ale dnes ví, kde se tato píseň vlastně vzala. Jejím autorem byl zakladatel country skupiny Fešáci Jindřich Štáhlavský, který ji svým sametovým hlubokým hlasem také jako první nazpíval a proslavil.

The Beatles – Here Comes The Sun

Jednu z nejkrásnější písní o jaru (a vlastně i jednu z nejkrásnějších písní vůbec) napsal George Harrison. Vyšla v roce 1969 na albu The Beatles s názvem Abbey Road. „Tichý Beatle“ ji však napsal v době, kdy za sebou neměl příliš veselé období. Na nějakou dobu v tichosti opustil The Beatles, aby se po pár měsících zase vrátil, byl zatčený za držení marihuany a ještě k tomu mu trhali mandle. V Anglii byla navíc ten rok dlouhá zima, která nějak nechtěla odejít. Když ale konečně vykouklo jarní slunce, Harrison se ráno rozhodl, že zruší všechny schůzky a otravné povinnosti, které ten den měl před sebou, a půjde navštívit svého kamaráda Erica Claptona. U něj doma – v uvolněné náladě na gauči s kytarou v ruce – vymyslel základ této nádhery. Vlastní verzi natočila celá řada dalších hudebníků jako Sheryl Crow nebo Nina Simone.

Princovou hrdinkou byla Joni Mitchel, Björk adoruje Kate Bush a Drake Lil’ Wayna: Oblíbená alba slavných hudebníků

Pavel Kučera / 11. 03. 2024

The Doors – Waiting For The Sun

Legendární americká skupina The Doors měla album i píseň s názvem Waiting For The Sun. Píseň však pochází z jiného alba, Morrison Hotel z roku 1970, kde je jako druhá v pořadí. Na albu z Waiting For The Sun z roku 1968 bychom ji hledali marně. Důvodem je to, že skladba sice na této desce vyjít původně měla, dokonce jí dala jméno. Skupina však měla v té době pocit, že není hotová, a tak ji na poslední chvíli z desky vyhodila a vydala až o dva roky později. Text písně je poetický a mnohoznačný, ostatně jako všechny, které Jim Morrison napsal. V závěru písně se však o jaru jasně hovoří: „Copak to necítíte, když teď přišlo jaro? Že je čas žít pod svitem zářícího slunce?“

Hledání smyslu života, pivo k snídani i výhrůžky automobilce: Jim Morrison by oslavil 80. narozeniny

Pavel Kučera / 08. 12. 2023

Tata Bojs – Jaro

Jaro byla jedna z písní, kterým hanspaulští Tata Bojs vděčí za svou svou pozdější popularitu. A jejich prvním hit. Pochází z jejich první studiové desky Ukončete nás z roku 1997, je veselá, hravá, skotačivá – přesně jako roční období, o němž vypráví. Tahle píseň s vtipnými slovy „jsem tak trochu romantik a tak trochu alergik“ dodnes nesmí na koncertech Tata Bojs chybět. Skalní fanoušci vědí, že na zmíněné desce byly i skladby o ostatních ročních obdobích, tedy Léto, Podzim a Zima. Ty se však svou popularitou Jaru nevyrovnaly. 

Tata Bojs: Před 35 lety jsme neměli žádné velké plány, jen jsme chtěli odehrát náš první koncert

Miloš Pokorný / 27. 09. 2023

Donna Summer – Spring Affair

Disco diva Donna Summer v roce 1976 vydala své skvělé album Four Seasons Of Love. Jednalo se o konceptuální album, na kterém každá z pouhých čtyř písní vyprávěla o ročním období. Největším hitem alba, za kterým stál také producent Giorgio Moroder, byla skladba Spring Affair. Píseň však není jen o jaru, je také metaforou pro začátek milostného vztahu, kdy je všechno nové, svěží, voňavé a kvetoucí. Skladba se stala klasikou tehdejších diskoték. Na samplech z ní postavili dva francouzští producenti Etienne de Crecy a Alex Gopher svůj singl Super Disco z roku 1999.

Coldplay – Up With The Birds

Na své album Mylo Xyloto z roku 2012 zařadila britská skupina Coldplay píseň, která hovoří o době, kdy ptáci zpívají a celý svět jásá. Stejně jako v případě předešlé skladby se jedná o metaforu k počínajícímu vztahu se vším, co to přináší. Kompozičně spíše experimentální a ne tak zcela rádiová píseň, jak jsme u Coldplay zvyklí, obsahuje i citace hudby dvou kolegů. Slyšet v ní můžeme sampl ze skladby Driven By You, kterou v roce 1991 vydal kytarista Queen Brian May, a také kousek skladby Anthem od kanadského barda Leonarda Cohena z roku 1992. Najdete je tam?

Ivan Mládek – Píseň o jaru

Ne každý je z příchodu jara nadšen, najdou se i tací, kterým výslovně vadí. O jednom takovém škarohlídovi vypráví píseň Ivana Mládka, která sice nepatří k jeho největším hitům, ale je další skvělou ukázkou Mládkova citu pro práci s jazykem a chytrý humor. „Už je tu zase to pitomý jaro, ptáci řvou, šeříky smrdí, pro samý kuřata není kam plivnout, v teple mi nakyslo strdí,“ zpívá Mládek. Vsadíme se, že ve svém okolí najdete minimálně jednoho člověka, na kterého to sedí.

Frank Sinatra – It Might As Well Be Spring

O tom, co jaro dělá s lidmi, zpíval v roce 1961 také Frank Sinatra. V textu je to třeštění, které nás touhle dobou postihuje, trefně popsáno jako „spring fever“, tedy něco jako „jarní horečka“. V písni Sinatra zpívá o tom, že má chuť poskakovat jako štěně a vůbec má chuť dělat spoustu věcí, které nikdy předtím nedělal. A je na posluchači, aby si domyslel, že na vině není jen jaro, ale především láska. Ačkoliv je Sinatra jedním z nejslavnějších interpretů této písně, je ve skutečnosti mnohem starší a vznikla už v roce 1945 pro potřeby muzikálu State Fair. Do svého repertoáru ji zařadil i jazzman Keith Jarret nebo první dáma britského soulu Shirley Bassey.

Simon & Garfunkel – The 59th Street Bridge Song (Feelin’ Groovy)

Lehkost a pohodu jara (tedy to, čemu se tu říká „feelin’ groovy“) skvěle vystihla také dvojice Paul Simon a Art Garfunkel v písni, která vyšla v roce 1966 na jejich albu Parsley, Sage, Rosemary and Thyme. Autorem písně je Paul Simon a v názvu má newyorský most přes East River, který je známý také jako Ed Koch Queensboro Bridge. A právě při jarní procházce přes něj Simona měla napadnout tato kratičká melodie, která patří k největším hitům dvojice a je nezbytnou součástí všech jejich výběrových kompilací. A samozřejmě nesměla chybět ani při jejich legendárním vystoupení v newyorském Central Parku v roce 1982, kam se na ně přišlo podívat skoro půl milionu lidí.

Divokej Bill – Jaro

Jaro není jen prvním ročním obdobím, je také symbolem mládí a všeho, co s sebou přináší. A vlastně spíše o stárnutí a obavách z něj než o kalendářním jaru vypráví píseň skupiny Divokej Bill z jejich desky Tsunami. „Je konec léta, začátek podzimu… mám jedno přání, aby bylo jaro,“ zpívá Vašek Bláha a při pohledu na jeho šedivějící vousy v klipu se člověk neubrání pocitu, že zpívá hlavně sám o sobě a tom, že už mu není dvacet.

The Jesus And Mary Chain – April Skies

Skotští The Jesus And Mary Chain vydali v roce 1987 druhé album Darklands. Z nějž pochází také legendární singl April Skies, který skvěle bodoval v anglické hitparádě a stal se jedním z největších hitů kapely vůbec. Navzdory jménu jednoho z jarních měsíců v názvu to ale není úplně tradiční jarní song. Je to spíš rozchodovka, v jejímž textu zpěvák Jim Reid prosí svoji milou, která jej opustila, aby se k němu vrátila zpět. A to vše pod ocelově šedým dubnovým nebem. Asi si umíte představit počasí v dubnu ve Skotsku, ne?

Žárlivost, násilí, skandály nebo Yoko Ono: Důvody rozpadu slavných kapel bývají pikantní

Pavel Kučera / 18. 03. 2024

Zpívající bubeníci: Dave Grohl a Steven Tyler dali bicím vale, David Koller nebo Phil Collins ovládali paličky i mikrofon

Pavel Kučera / 06. 03. 2024
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM