Expres ráno /
Celý playlist
Hudba

Ustáli úspěch i rozepře: Ve stejné sestavě od založení hrají Coldplay, Wohnout nebo Radiohead

Avatar photo Pavel Kučera
22. 04. 2024
Nechce se vám číst? Článek si můžete i poslechnout

Slavných hudebních skupin jsou na světě stovky. Ovšem těch, které vydržely fungovat po celou dobu existence v nezměněné sestavě, ve skutečnosti není tak mnoho. Najdete je ale i mezi těmi nejslavnějšími kapelami! 

Smršť nenávisti dvou lidí: Nový film Petra Bebjaka je psycho jako řemen

Iva Růžičková / 15. 04. 2024

Wohnout (1996 – současnost)

Domácí čtveřice Wohnout je přeborníkem hned v několika kategoriích. Jejich videoklip Svaz českých bohémů se v roce 2020 stal vůbec prvním českým hudebním videoklipem, který překročil 50 milionů zhlédnutí. Současně je to kapela s nejstarší nezměněnou sestavou ze všech českých kapel, kterou se nám podařilo dohledat (pokud víte o nějaké další, budeme rádi za vaše tipy). Tu od raných začátků v polovině devadesátek až do dneška tvoří bratři Honza a Matěj Homolové, Jirka Zemánek a Zdeněk Steiner alias Fenek.

Jediným, kdo za tu dobu do kapely přibyl, je režisér Jakub Kohák, jehož fungování v kapele je však spíš recesistického rázu, pokud nepočítáme to, že pro kapelu natočil některé klipy (třeba k písni Rayda). A jaký má tahle kapela recept na pevnost vlastní sestavy? „V našem případě bylo obrovský štěstí, že jsme se potkali ne jako muzikanti, ale jako kamarádi, kteří až posléze vzali do ruky své instrumenty. A to je, myslím, základ. To, že si lidi musejí rozumět lidsky. A taky musím říct, že musí hodně ustoupit stranou ego. Důležitá je, aby v kapele fungovala demokracie až – ošklivě řečeno – komunismus. Což v našem případě funguje. A také to, že všechno bereme s rezervou, z recese a moc se nebereme vážně,“ prozradil nám svůj recept Honza Homola.

Coldplay (1998 – současnost)

I skupina Coldplay, která byla oficiálně založená už v roce 1998, zůstává po všechny ty roky nezměněná a tvoří ji Chris Martin, Jonny Buckland, Guy Berryman a Will Champion. První dva jmenovaní ji založili ještě během studií na vysoké škole v Londýně a málem se jmenovali Pectoralz. Chvíli pak hráli i pod jménem Starfish, až se ustálili na jménu Coldplay, což je termín pocházející z psychoanalýzy.

I když se sestava skupiny nikdy nezměnila, na jejich albech se objevili různí spolupracovníci, ať to byl producent Avicii, Noel Gallagher, Chrisova exmanželka, herečka Gwyneth Paltrow, zpěvačky Tove Lo, Beyoncé a Rihanna nebo k-popový fenomén BTS. Nikdo z nich ale samozřejmě sestavou nezamíchal, a tak čtyři kamarádi pořád jezdí na uhlíkově neutrální turné stále spolu. 

The Strokes (1998 – současnost)

Kariéra newyorské pětice The Strokes je trochu jako příslovečná jízda na horské dráze. Parta kluků z hodně bohatých a vlivných rodin (otec zpěváka Juliana Casablancase je majitel modelingové agentury Elite, otec kytaristy Alberta Hammonda Jr. je autorem řady světových hitů například pro Whitney Houston či Dianu Ross) se krátce po svém vzniku a první desce Is This It dočkala raketového úspěchu. Ten se však projevil animozitou mezi jednotlivými členy, kteří se prý jednu dobu tak nesnášeli, že album Angles natáčeli v pečlivě nastaveném harmonogramu, aby se ve studiu vůbec nepotkali. A taky se to na jeho kvalitě podepsalo.

V roce 2020 se však kapela dokázala po dlouhých sedmi letech vrátit s fantastickou deskou The New Abnormal, která je důkazem, že chemie v kapele a vztahy mezi jejími členy se podařilo slepit. Její sestava tak možná beze změny ještě nějakou dobu vydrží.

Radiohead (1985 – současnost)

I slavná oxfordská pětice je jednou z těch, která – co se týče členů – zůstává až do současnosti neměnná. Vznikla už v roce 1985 na střední škole poblíž Oxfordu pod jménem On A Friday, protože obvykle zkoušela v pátek. V roce 1991 se definitivně přejmenovala na Radiohead a i přes opravdu hodně extrémní změny zvuku a stylů funguje až dodnes ve stejné sestavě. Tu tvoří zpěvák Thom Yorke, kytaristé Jonny Greenwood a Ed O’Brien, basák Colin Greenwood a bubeník Phil Selway.

Navíc od poloviny 90. let až do současnosti skupina pracuje stále se stejným producentem, kterým je Nigel Godrich, dnes některými považovaný za šestého člena skupiny. A i když mají samotní členové dost vlastních aktivit – Thom Yorke kupříkladu vydal několik alb sólo nebo se svým projektem The Smile, Johnny Greenwood skládá hudby pro filmy P. T. Andersona – pouto mezi členy stále drží.  

Muse (1994 – současnost)

Britští Muse byli od svého vzniku označováni za následovníky Radiohead. A své vzory a předchůdce připomínají i v tom, že od svého vzniku hrají stále ve stejném složení. Tvoří ho zpěvák a kytarista Matt Bellamy, basák Chris Wolstenholme a bubeník Dominic Howard. Tahle trojice se potkala na střední škole v britském Teignmouthu, ale ve skutečnosti každý v té době hrál v jiné školní kapele.

A vlastně chybělo málo a mohli jsme tuhle skupinu znát pod jménem Gothic Plague, tedy Gotický mor. Navíc Chris původně hrál na basu, ale poté, co se dohodl se svými současnými spoluhráči, že se k nim přidá, začal se učit na bicí, protože pozice basáka byla obsazená. I Muse za svoji kariéry prošli celou řadou stylových přemetů a přiznaných inspirací, od zmíněných Radiohead až po Queen. Vždy si ale vystačili v trojici, která kapelu založila.

Ride (1988 – současnost)

Pro fandy britské nezávislé kytarové scény 90. let jsou oxfordští Ride jednou z ikon, jejíž význam v Česku nebyl nikdy plně doceněn. Nicméně v jejich rodišti se jedná o skutečně jednu z nejzásadnějších skupin celé dekády. Jejich alba sice nevedla prodejní hitparády, na to byla přece jen příliš alternativní a hlučná, ale hned dvě jejich alba (Going Blank Again z roku 1992 a Carnival Of Light o dva roky později) se dostala dokonce na pátou příčku oficiální britského albového žebříčku. Fanoušci si proto mohli oči vyplakat, když skupina po vydání alba Tarantula v roce 1996 ohlásila rozpad, jehož příčinou byly – jak už to bývá – rozdílné názory na další směřování.

Jeden z dvojice frontmanů, Andy Bell, tehdy založil novou kapelu Hurricane #1, především však přijal nabídku zastoupit na uvolněné místo basáka Oasis. Minulá dekáda však byla ve znamení reunionů velkého množství devadesátkových kapel a Ride jsou z jednou z nich. V roce 2014 se čtveřice dala opět dohromady a do současnosti natočila tři nová alba, to poslední vyšlo teprve před dvěma týdny. A natočila je ve stejné sestavě (Andy Bell, Laurence Colbert, Mark Gardener, Steve Queralt) v níž před dvaatřiceti lety vznikla.

Žárlivost, násilí, skandály nebo Yoko Ono: Důvody rozpadu slavných kapel bývají pikantní

Pavel Kučera / 18. 03. 2024

Sbohem, kapelo: Na sólovou dráhu vyrazil Peter Gabriel i jeho nástupce v Genesis, Enya nebo Lauryn Hill

Pavel Kučera / 14. 03. 2024
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM