Týdeník Expres Star tentokrát nasvítí ženu, která má z pozice kreativní producentky na starosti soutěžní pořad Na lovu a jeho odvozeniny Superlov a Hvězdný speciál. Tou ženou je Veronika Mikysková. Její kariéra je s televizí Nova spojená už od roku 2006, kdy začínala jako televizní reportérka, později dělala producentku Televizních novin a internetových projektů Nova Stars, Na baru, Hravě zdravě, Jak se vede, malé lásky nebo Face News. Byla i šéfredaktorkou Nova.cz a Volejte Novu. Kreativní producentkou pořadu Na lovu je od října 2019. V rozhovoru se mimo jiné dozvíte, jak se vybírali lovci, jestli je možnost se lovcem stát, kolik tvůrců připravuje otázky nebo jak se k moderování Na lovu dostal Ondřej Sokol.
Jedná se o českou mutaci pořadu The Chase. Máte nějaká licenční omezení?
Stoprocentně. Je to licenční pořad, který Nova koupila a já jsem zodpovědná za to, aby ten pořad podle nějakých licenčních podmínek byl. Ty největší tlaky byly na začátku, kdy jsme ten pořad teprve začali tvořit a skládat. A to jsme měli výbornou Flying Producer, jak se těm licencorům říká, která nás má ráda. Licencoři Česko a Novu mají rádi. Vždycky mi vyprávějí, když jedou třeba dělat pořad do Jižní Ameriky nebo jinam do světa, že si vůbec neumíme představit jako, jak to chodí. Takže k nám spíše jezdí na dovolenou, protože jsme poctivci. Myslím, že televizní česká škola je dobrá, profese, které se kolem filmů a televize točí, jsou v Česku na vysoké úrovni a vůbec se nedivím filmařům, že k nám jezdí, protože s námi je radost pracovat.
Kolik lidí pořad Na lovu připravuje?
To jsem teda nikdy nepočítala, protože je tam produkční část, ať už jsou to technické profese, osvětlovači, kameramani, zvukaři, a potom kreativní část scenáristi, otázkáři. Odhadem do toho může být zapojeno kolem stovky lidí.
Kolik je otázkářů?
Otázkářů v nejvýkonnějších dobách bylo 20, teď jsme se ustálili zhruba na jedenácti.
Máte nějakou databázi otázek? Nebo otázkáři loví na internetu? Vymýšlejí stále nové a nové?
Musí vymýšlet nové a nové. Už to děláme nějakým čtvrtým rokem, myslím, že v té databázi už bude zhruba 70 tisíc otázek. Tam se ty otázky hromadí, ale nechceme otázky opakovat. Samozřejmě se to stane, mistr Jan Hus umřel jenom jednou, to jsou základní školské otázky, které se občas opakují a opakovat budou. Ale snažíme se, aby otázkáři vymýšleli nové otázky. A není to jenom z internetu, chceme něco zábavného, něco kreativního.
Jak se pak ty otázky skládají, aby výsledný mix byl dostatečně pestrý a soutěžící dokázal třeba trochu vykolejit?
Část mixování otázek do jednotlivých dílů vychází z algoritmu, který jsme dostali na doporučení licencora, takže se otázky skládají z databáze do určité matice podle obtížnosti. Musí to být rozděleno podle témat, ať pořád nemáme jenom sport nebo film. Počítač si z toho vybírá a seřazuje otázky za sebe.
Otázky často vykolejí i moderátora Ondru Sokola. Předpokládám, že to je úmysl…
Je to tak. Jeho to taky baví. Bylo roztomilé, když jsme dělali casting na moderátora a já jsem tam měla jednu nachytávku. Nikdo z těch lidí, které jsme oslovili, tehdy moc nevěděl, co to bude za pořad. Ondra ten pořad znal, miloval The Chase z Anglie, přišel připravený a já jsem v té řadě obyčejných otázek, měla nachytávku Jak se projevuje opičí samec, který má nejmenší varlata ve skupině? A byly tam možnosti, jako že si vybírá největší banány. Tuším, že správná odpověď byla, že je nejhlasitější, a to byl ten moment, kdy jsme si řekli „Je to Sokol!“, protože on se tam zlomil, odboural a přesně pochopil, o co nám jde. Že tohle nebude prostě obyčejný kvízový pořad. Reagoval přesně tak, jak jsem si představovala, probudilo se v něm malé dítě, které úplně zbožňuji, když z něj vždycky vyleze.
V tuto chvíli je v pořadu Na lovu pět lovců. Jak se vlastně největší mozky Česka hledaly?
Měli jsme v uvozovkách určitou výhodu, protože byl covid a lockdown a náš castingový tým netočil jiný pořad, takže jsme měli možnost se hrabat v mozcích. Oslovovali jsme je a následně testoval, to bylo nějakých osm měsíců. Po zhruba asi dvou tisících oslovených a několika stovkách otestovaných jsme vybrali tu základní čtyřku. Ti byli opravdu nejlepší.
Později přibyla do pětice Belladonna neboli Viktorie Mertová. Je šance, že se tým lovců rozšíří? Koukal jsem, že na internetu se dá pořád přihlásit…
Jsou to dva nebo tři roky, co jsme našli Viktorku. Od té doby jsme neměli štěstí a věřte tomu, že jsme otestovali dalších X adeptů. Třeba soutěžících. Jakmile je nějaký zajímavý soutěžící, který si nahraje nějakou hezkou sumu, hned ho testujeme, ale zatím se nikdo neukázal. Teď jsme zavedli takovou zvláštní instituci, Loveckou akademii, takže když máme nějaké jako nadějné adepty, tak se s nimi potkáváme na workshopech a zkoušíme si hrát, testujeme a ty nejvíc nadějné potom pozveme na kamerové zkoušky.
Dá se říct, že některého z lovců máte jako divák nejraději?
Mám všechny ráda, jsou to moje děti.
Pořad Na lovu se vysílá každý všední den, k tomu je Superlov a Hvězdné speciály. Jestli dobře počítám, musíte natáčet aspoň šestkrát do měsíce. Jak se ladí termíny s extrémně vytíženým Ondrou Sokolem a lovci, kteří mají svá civilní zaměstnání?
Už máme termín třeba na jaro 2025.
Jak to dělá třeba učitel Kalkulátor? Má nějaký individuální studijní plán?
Kalkulátor na natáčení jezdí zpravidla o víkendu, protože on si musí odučit ty svoje dětičky, je poctivec, nechce mít žádné absence, protože je maximalista úplně ve všem. Oni jezdí podle svých možností a zatím jsme neměli nějaký kiks, že bychom neměli lovce.
Kolik lidí se hlásí do soutěže Na lovu? A kolik jich projde sítem? Mají celebrity výhodu, že jsou zvyklé na kamery? Kdo Veroniku překvapil svými znalostmi a koho by chtěla do Hvězdného speciálu získat?
To se dozvíte, když si poslechnete celý rozhovor v úvodu článku.