Nechce se vám číst? Článek si můžete i poslechnout
|
Nejdříve nesmírně populární a později zatracovaný žánr, tedy disco, slaví v posledních letech svůj triumfální návrat. Což je skvělá příležitost se ohlédnout za těmi vůbec nejslavnějšími momenty tohoto roztančeného a hedonistického stylu. A začneme písní, která vám dokonce může zachránit život.
Tahle skladba je jedním z nejvýraznějších hitů 70. let a stala se ikonickou písní této éry. Napsali ji tři členové bratrské skupiny Bee Gees, Barry, Robin a Maurice Gibbovi. Vyšla v roce 1977 jako součást soundtracku k filmu Horečka sobotní noci, což byl úspěšný hudební film, který sehrál klíčovou roli v popularizaci disco hudby a módy obecně.
Proces vzniku této písně byl prý poměrně rychlý a spontánní. Když bratři Gibbové pracovali na hudbě pro film, dostali za úkol napsat i několik písní, které by se staly jeho součástí. Stayin’ Alive vznikla během jednoho dne, kdy Barry Gibb běhal po pláži v Miami a v duchu si začal do rytmu svého běhu zpívat „ah ah ah ah stayin’ alive”. Tato fráze mu přišla jako skvělý refrén a základ pro novou píseň. Když se vrátil do studia, začal s bratry pracovat na melodii a aranžmá. Hlavní rytmus a groove písně jsou založeny na charakteristickém bicím vzoru, který se stal typickým znakem skladby. Údajně se jedná o jednu jedinou bicí smyčku vystřiženou v délce dvou taktů, vystřiženou a opakovanou stále dokola. To, co se v taneční hudbě 90. let stalo absolutně běžným, byla tehdy horká novinka. A mělo to úspěch. Zejména v kombinaci s fantastickou basovou linkou, která se celou skladbou nese.
Stayin’ Alive se umístila na vrcholu žebříčku Billboard Hot 100 a stala se jedním z nejúspěšnějších singlů Bee Gees i celého roku 1977. Popularitu si získala díky úžasně chytlavému refrénu, tanečnímu rytmu a charakteristickému hlasu hlavního zpěváka, tedy Barryho Gibba. Dodnes zůstává jednou z nejrozpoznatelnějších písní v historii hudby a její úspěch podtrhl vliv Bee Gees na disco hudbu a zanechal trvalou stopu v popkultuře. A navíc může zachraňovat i životy, jak vám vysvětlí video níže.