Nechce se vám číst? Článek si můžete i poslechnout
|
V mládí sice vynikal v tenisu, jeho skutečnou vášní však byla hudba, což se naplno projevilo, když se stal jedním ze zakládajících členů kapely Commodores. I když se na počátku 80. let rozhodl skupinu opustit, hity, které vznikly v dobách společného působení, hraje na svých koncertech dodnes.
Tento song napsal Lionel Richie jako milostnou baladu. Inspiroval se vlastními zážitky a emocemi. Píseň pojednává o pocitech uvolnění ve chvíli, když se člověk vzdá vztahu, který nefunguje. Skladba byla ve své době výjimečná svou žánrovou flexibilitou, která spojuje prvky soulu, funku a popu. To přispělo k jejímu přijetí širokým spektrem fanoušků. Objevila se i v několika filmech, televizních pořadech a reklamách. Skladbu si vypůjčilo i několik dalších umělců. O nejslavnější předělávku se v roce 1992 postarala kapela Faith No More.
Tuto skladbu mnohokrát označil jako jednu z nejosobnějších a nejoblíbenějších. K jejímu napsání ho totiž inspirovala oslava výročí svatby jeho rodičů. Richieho otec tehdy během projevu řekl jeho matce, že je pro něj „jednou, dvakrát, třikrát dámou“ (once, twice, three times a lady). A právě tato slova se stala základem pro text písně.
Duet, který Lionel Richie nazpíval společně s Dianou Ross. Píseň byla napsaná pro stejnojmenný film a stala se jedním z nejprodávanějších duetů všech dob. Její emotivní text a nádherný výkon obou zpěváků z ní udělaly klasiku milostných balad. V době vzniku této písně byl Richie ještě členem skupiny Commodores, což ukazuje jeho schopnost skloubit sólovou kariéru s kapelou. Skladba byla nominovaná na Zlatý glóbus, Grammy i na Oscara za nejlepší originální píseň.
Po úspěchu s kapelou Commodores se Lionel Richie rozhodl pro sólovou kariéru. Jeho debutové album bylo sice úspěšné, ale až druhé album nazvané Can’t Slow Down ho katapultovalo do nejvyšší ligy. Inspirací pro vznik této skladby byly veselé a energické rytmy karibské a africké hudby. Aby songu dodal autentický karibský nádech, rozhodl se Richie použít několik frází ve „směšných afrických dialektech“, jak to sám nazval. Text obsahuje několik fiktivních frází, které mají evokovat africké a karibské kořeny, přestože nemají žádný skutečný význam. Richie za tuto píseň získal několik ocenění, včetně ceny Grammy za nejlepší mužský popový vokální výkon. Skladba byla také použita jako oficiální píseň pro zakončení letních olympijských her v Los Angeles v roce 1984, což přispělo k její celosvětové popularitě.
Milostná balada s výrazným klavírním úvodem se dostala na první místo hitparád po celém světě. Richie měl původně nápad na Hello jako část textu pro jinou píseň, ale nakonec se rozhodl, že z ní udělá celou skladbu. Videoklip je známý pro svou ikonickou scénu, kde slepá studentka modeluje Richieho hlavu v hlíně. Zajímavostí je, že socha, kterou studentka vytvořila, byla často kritizována za svou nápadnou nepodobnost Richieho. Hello stala i populárním memem. Často se používá v humorných kontextech, zejména refrén „Hello, is it me you’re looking for?“ je široce parodován a modifikován. Na koncertech využívá Lionel Richie moderní technologie a vizuální efekty, aby svůj hit předvedl v novém světle. Na některých vystoupeních byl využitý hologram, který předstíral interakci se zpěvákovým mladším já.
Skladba byla napsaná pro sportovní drama Bílé noci (White Nights), získala Oscara za nejlepší originální píseň a také Zlatý glóbus. Lionel Richie často zpívá Say You, Say Me na speciálních událostech a charitativních akcích, kde její pozitivní poselství vždy rezonuje s publikem. Píseň zazněla v televizních pořadech, filmech i reklamách. Její text o přátelství a porozumění z ní udělal nadčasový hit.
I když se nejedná o sólový hit Lionela Richieho, stal se jedním z nejdůležitějších písní jeho kariéry. Skladbu napsal společně s Michaelem Jacksonem jako charitativní singl pro Afriku. Projekt USA for Africa zahrnoval mnoho známých umělců a stal se globálním fenoménem. Na nahrávce se podílelo 46 prominentních umělců, mezi nimi byli například Stevie Wonder, Diana Ross, Bruce Springsteen, Ray Charles, Tina Turner, Bob Dylan. A slavili obrovský úspěch. Hned po vydání se singl stal číslem jedna v několika zemích včetně USA, kde zůstal na vrcholu žebříčku Billboard Hot 100 po dobu čtyř týdnů. Celkově se podařilo vybrat více než 63 milionů dolarů, které byly použity na humanitární pomoc a boj proti hladomoru. V roce 2010 byla nahrána nová verze We Are The World 25 For Haiti na podporu obětí zemětřesení. Skladba se stala symbolem globální solidarity a jednou z nejikoničtějších charitativních písní všech dob.