Nechce se vám číst? Článek si můžete i poslechnout
|
Soul vznikl v polovině 50. let, kdy umělci začali kombinovat emocionální sílu gospelu s moderními hudebními styly, jako je R’n’B. Soulová hudba je hluboce prožitková, plná výrazných vokálů a intenzivních emocí a afroamerickým komunitám poskytovala formu emocionálního vyjádření a úniku.
Mezi průkopníky soulu patří Ray Charles. Vytvořil úplně nový zvuk a do svých skladeb dokázal vnést nesmírnou emocionální hloubku, která oslovovala posluchače na mnoha úrovních. Jeho hlas měl schopnost vyjadřovat radost, bolest i naději, což je v tomto hudebním žánru klíčové.
Hit královny soulu Arethy Franklin Respect se stal nejen hudební klasikou, ale i hymnou hnutí za občanská práva. Mezi další ikony soulu patří Sam Cooke, u kterého nesmíme opomenout skladbu A Change Is Gonna Come. Ta vyšla až po jeho smrti a byla inspirovaná jeho vlastním zážitkem s rasovou diskriminací.
I další představitel soulu Otis Redding se na absolutním vrcholu slávy ocitl až po své tragické smrti, kdy byla vydaná skladba (Sittin’ On) The Dock Of The Bay. Píseň se stala obrovským hitem a stala se jednou z nejvýznamnějších skladeb v historii soulu.
Nejslavnější éra soulu sice skončila v 70. letech, kdy postupně uvolnil místo funku, disco music a později hip-hopu, nikdy však z hudební mapy úplně nevymizel. Soulové prvky do své tvorby začleňovali a stále začleňují současní umělci jako Amy Winehouse, Adele, John Legend nebo Leon Bridges.