Hudba na prvním místě / UMAKART MUZE SE STAT
Celý playlist
Hudba

Hit zrozený z revoluce: Scorpions napsali hymnu svobody, konspirátoři její autorství připisují CIA

Soňa Pokorná
16. 04. 2025

Scorpions nejsou jen legendou rockové scény, ale i kapelou, která dokázala zachytit dějinné okamžiky a přetavit je do silných melodií. Jejich balada Wind Of Change vznikla v roce 1990 a stala se symbolem naděje, svobody a nového začátku. V čase, kdy padala Berlínská zeď a končila studená válka, přišla píseň, která dokázala atmosféru měnícího se světa skvěle vystihnout.

Autorka devadesátkového megahitu, držitelka Grammy a neúnavná bojovnice za práva LGBT komunity: Linda Perry slaví šedesátiny

Soňa Pokorná / 15. 04. 2025

Impulsem k jejímu vzniku byla návštěva Moskvy v roce 1989, kdy Scorpions vystoupili na festivalu Moscow Music Peace Festival. Kytaristu Rudolfa Schenkera tehdy hluboce zasáhla atmosféra města, které bylo plné mladých lidí toužících po svobodě a novém způsobu života. Právě on přišel s nápadem na melodii. Text později napsal zpěvák Klaus Meine, inspirovaný tím, co kapela zažila a cítila. Nešlo o plánovaný politický manifest, spíš o upřímnou reakci na to, co se dělo kolem. 

Hymna proti násilí, která zní jako probíhající revoluce: Hit U2 vznikl jako reakce na krvavé události

Soňa Pokorná / 30. 01. 2025

Wind Of Change zazněla poprvé na albu Crazy World a téměř okamžitě se rozletěla do světa. Stala se globálním hitem a ovládla hitparády v Evropě, Americe i Asii. Překonala hranice žánrové i geografické a zaujala nejen rockové fanoušky, ale i širokou veřejnost. Skladba se brzy proměnila ve zvukový doprovod konce jedné éry a začátku nové, v níž se lidé znovu učili věřit ve svobodu a mír. Kritici ji ocenili nejen pro silnou melodii a zaujal je i nezaměnitelný pískaný motiv. Oslovila miliony posluchačů, kteří tehdy sami prožívali zásadní změny – od konce komunistických režimů až po sjednocení Německa. V mnoha zemích byla píseň hrána při významných událostech, včetně oficiálních politických setkání. V její melodii zní naděje v nový svět a v textu se člověk „prochází podél řeky Moskvy“ a „naslouchá větru změny“, který vane napříč národy a kontinenty.

A ještě jedna zajímavost ze soudku konspiračních teorií. V roce 2020 americký novinář Patrick Radden Keefe zveřejnil podcastovou sérii a později i knihu nazvanou Wind Of Change, ve které rozebírá, že tuto píseň nenapsali sami Scorpions, ale že byla tajně vytvořena CIA jako součást kulturní války proti Sovětskému svazu. Údajně měla být využita k podpoře změn a pádu komunistických režimů ve východní Evropě. Ačkoliv členové kapely, zejména Klaus Meine, tuto informaci popřeli jako naprostý nesmysl, podcast vyvolal velkou pozornost a dodal už tak slavné písni nový, téměř filmový rozměr.

Volá Kyjev, dejte šanci míru: Protiválečné písně mají v repertoáru Bruce Springsteen, The Doors, John Lennon i System Of A Down

Pavel Kučera / 24. 02. 2025

Rocková hymna proti nesmyslnému zabíjení: Největší hit The Cranberries byl inspirován tragédií

Soňa Pokorná / 14. 01. 2025

Proslavili se ikonickým hitem osmdesátých let: Europe na svůj Final Countdown už nenavázali

Soňa Pokorná / 04. 09. 2024

Příběh megahitu Billie Jean: Michaela Jacksona inspirovala psychicky narušená žena, která ho chtěla dohnat k sebevraždě

Soňa Pokorná / 18. 03. 2025
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM