Názory psychologů na způsob, jak být v kolektivu oblíbený, se často dost různí. Teď ale vědci přišli s prověřenými radami, jak si získáte nové přátele nebo zlepšíte vztahy s nadřízenými. Na co si dávat pozor a na co se zaměřit? Podle autora knihy Síla přesvědčování Roberta Cialdiniho jsou důležitá zejména následující pravidla.
Prvním pravidlem, jak dosáhnout dobrých vztahů s lidmi, je podle autora knihy Síla přesvědčování Roberta Cialdiniho princip reciprocity. To v překladu znamená, že všechno co uděláte pro druhé, se vám vrátí. Například, když někoho potěšíte drobným osobním dárkem, už navždy si bude pamatovat, že ho dostal od vás, navíc mu tím nejen zlepšíte den, ale pravděpodobně si vás oblíbí. Takže pokud obdarujete například svého kolegu čokoládou, protože o něm víte, že má rád sladké, příště vám třeba zase on na oplátku uvaří kávu a ještě na něj uděláte dobrý dojem. Pozor dejte pouze na to, aby dárky, které dáváte, měly pro danou osobu osobní hodnotu, aby si k nim mohla udělat dobrý vztah. Například propiska s firemním logem jako dárek tedy není podle odborníků dobrý nápad. Namísto toho třeba propiska se jménem obdarovávaného může být skvělou drobností, která vám zajistí nová přátelství i kvalitní vztahy.
Zvláště začínajícím zaměstnancům podnikatelům se může hodit znát princip pomoci. Určitě najdete spoustu situací, ve kterých budete ze začátku potřebovat pomoci od někoho úspěšnějšího. Lidé, kteří jsou na tom lépe finančně, svým postavením, ale i kariérně k tomu, aby vás nenechali ve štychu, právě nemusí mít žádný důvod. Pokud ale sami od sebe s pomocí začnete a zjistíte si ze všeho nejdříve, jak a v čem můžete právě vy někomu pomoci, máte vyhráno. Ale pozor, nepomáhejte jenom kvůli tomu, aby vám lidé také pomohli. Lidé mají totiž podle odborníků schopnost vycítit, že vaše pomoc je pouze zištná a rozhodně vám ji nebudou mít potřebu oplácet. Pokud sami potkáte někoho takového, raději jeho nabídku pomoci odmítněte, protože se jedná o pouhý způsob manipulace pro vlastní prospěch. Když ale budete lidem ve svém okolí pomáhat přirozeně, rozhodně vaší pomoc ocení. A začnou mít snahu se vám také odvděčit, navíc si s nimi vytvoříte vzájemný vztah plný podpory, a pravděpodobně také získáte nové přátele, na které se budete moci spolehnout.
Vědci provedli experiment, během kterého požádali dvě skupiny lidí, aby se dohodli o vzájemné spolupráci. Zatímco první skupinu požádali, aby dohody dosáhli co nejdříve, protože je tlačí čas, dosáhlo domluvy jenom 50 % lidí. Druhou skupinu však vědci požádali, aby nejdříve našli ve skupině společné rysy, až poté se domlouvali na vzájemné spolupráci. Zajímavostí je, že ve druhé skupině dosáhlo dohody o společné spolupráci až 90 % lidí. Z toho vyplývá, že pokud najdete s druhým společné zájmy a věci, které máte rádi, sblíží vás to a bude se vám spolu komunikovat lépe. Pokud navíc máte příležitost během společné konverzace pro upřímnou pochvalu druhého za něco, co se vám na něm líbí, udělejte to. Právě vzájemné chválení vás podle vědců dokáže ještě více sblížit, protože většina lidí přijímá komplimenty velice pozitivně a moc ráda je dostává. Daný jedinec si na vás tedy po komplimentu téměř ihned utvoří lepší dojem.
Úvodní foto: Pixabay.com